Basın İlan Kurumu’nun Genel Kurulu’na katıldığı gerekçesiyle CHP’den İzmir milletvekili adaylığı düşen Atila Sertel’i, YSK’ya şikayet eden 3 partiliye yönelik disiplin dosyası iki fireyle start aldı

CHP İzmir’de 2. Bölge 6. Sıra Milletvekili Adaylığı düşen Atila Sertel’i, YSK’ya şikayet eden partililere yönelik CHP MYK’sı 3 partili için disiplin kararı almıştı. İzmir’de yapılan önseçim sonucunda milletvekili adayı olmayı başaran Atila Sertel’in adaylığının düşürülmesine neden olan şikayeti YSK’ya yapan Karşıyaka İlçe’ye kayıtlı Ülker Vural isimli kadın partili, noter aracılığıyla istifa etmişti. Vural dışında önseçim sonucuna Sertel’e yönelik itirazda bulunan Çiğli’ye kayıtlı Ozan Çelik ve Levent Ünal için İl Disiplin Kurulu savunma yapmak için çağrıda bulunurken, Ünal da partiden istifa etti. Ünal’ın istifasını noter aracılığıyla CHP Çiğli İlçe Başkanlığı’na gönderdiği öğrenildi.

YASALARA VE TÜZÜĞE UYGUN
Çelik ise İl Disiplin Kurulu toplantısına gelerek savunma verdi. Edinilen bilgiye göre Çelik, savunmasında seçmen ve partili olarak Sertel’in adaylık yeterliliğine memuriyeti yönünden itiraz ettiğini, yasal, tüzüksel görev ve hakkını kullandığını ifade ettiği öğrenildi. Çelik’in savunmasında YSK’nın herkesi bağlayan kesin kararı ile yersiz itiraz etmediğinin anlaşıldığına yer verdiği öğrenildi. Çelik’in tüzük gereği parti üyelerine itiraz hakkı tanındığını, yasalara ve tüzüğe uygun olarak itiraz hakkının sınırlanmayacağını ve itirazın suç sayılamayacağına dikkat çektiği, disiplin dosyasının düşürülmesini talep ettiği öğrenildi.

SANA BUNU KİM YAPTIRTTI
İl Disiplin Kurulu yöneticilerinin toplantıda Çelik’e “Belediye ile organik bağın var mı?” “Sana bu itirazı kim yaptırttı?” diye soru sordukları öğrenildi. Öte yandan İl Disiplin Kurulu, kendilerine başvurup tanıklık yapmak isteyen partilileri de dinledi. Tanıkların itirazın arkasında il yöneticisi Niyazi Arslan ve il eski yöneticisi Abdullah Engin’in olduğunu iddia ettikleri öğrenildi. Disiplin Kurulu’nun toplantı sonunda disiplin soruşturmasını genişletme kararı aldığı ve önümüzdeki toplantılarda tanıklık yapmak isteyen başka isimleri dinleyeceği öğrenildi. Disiplin Kurulu’nun bir sonraki toplantıya Arslan ve Engin’i çağırıp tanıkların iddiaları hakkında görüşlerinin alınacağı belirtildi.

KILIÇDAROĞLU TAKİP EDİYOR
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında Sertel’le ilgili olarak “Ön seçime girdi başarılı oldu. Parlamentoya bekliyorduk. İyi bir gazeteci. Şikayet edenleri araştırıyorum, eğer onlar bizim partili ise bu partide kalmayacak. Talimatı ilgili arkadaşlara verdim gereği yapılacak” demişti. Kılıçdaroğlu, son İzmir ziyaretinde havalimanında Sertel’le kısa bir sohbet etmiş, AYM’ye itiraz da bulunan Sertel’e “”Mahkeme ne oldu diye” sormuştu. Sertel, Kılıçdaroğlu’nun gün boyu İzmir mesaisinde yanında yer almıştı. Egepostası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here