İzmir’den seçilen CHP’li milletvekilleri mazbatalarını aldı. CHP lideri Kılıçdaroğ’nun mazbatasını alan İl Başkanı Serter, mazbatayı Ankara’da yapılacak olan il başkanları toplantısında Kılıçdaroğlu’na verecek

Umut KARAKOYUN /CHP İzmir Milletvekilleri mazbatalarını dün aldı. Renkli ve heyecanlı dakikaların yaşandığı anlara vekillerin aileleri de ortak oldu. Kimi çocuklarıyla kimi eşiyle kimiyse dostlarıyla gelerek o anları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdi. İzmir 2. Bölge’den seçime giren CHP Denel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mazbatasını ise İzmir İl Başkanı Bedri Serter aldı. İl Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından verilen mazbatalar sonrası açıklama yapan yeni vekiller, duygularını habercilerle paylaştı.

BUGÜN KARNE GÜNÜMÜZ
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun mazbatasını alan CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, genel başkanının mazbatasını bugün Ankara’da yapılacak il başkanları toplantısı öncesi kendisine verecek. Serter; “Bugün bizim karne günümüz. Sayın genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin diplomalarını aldım. Milletvekillerimize Meclis’te çok iş düşüyor. CHP’nin kuracağı iktidardan aramızdan çok ciddi bakanlar bekliyorum” dedi.

YÜZDE 1 ARTIRMAK YETMEZ
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ise koalisyon tartışmalarına değindi. Balbay şunları dile getirdi: “AKP şuanda koalisyon yollarını arıyor. Olmazsa Türkiye’yi seçime götürürüz diyorlar. Ancak Anayasa’yla ilgili olmadıkları için Anayasa’yı okumadıkları için, rafa kaldırdıkları için Anayasa’ya baktıklarında göreceklerdir ki AKP şuanda Türkiye’yi seçime götüremez. Öyle bir sayısal çoğunluğu yok. İzmir görevini yaptı şimdi görev sırası bizde. İzmirlilere şunu söylemek istiyorum, Türkiye’nin önü açık kaygılanmayın. Demokrasilerde halka kızılmaz. İzmir’de biz başarıya doymayız. İzmir’de en iyiyi alsak bile üstü var mı diye bakarız. Burada oy oranımızı yüzde 1 artırdık diye iyimser bir tablo çizmeyeceğim. Yüzde 1 artırmak da yetmez bize. Daha iyi olmalı. Bunun faturasını kendimize kesiyoruz. Sorumluluk bizde. Ancak şunu söylemekte de fayda var. Biz yerel seçim yaralarını sardık. Kaybettiğimiz 8 ilçede birinci parti olduk.”

ROMAN VEKİL ANKARA YOLCUSU
Türkiye’de ilk kez bir Roman vatandaş da vekil olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında siyaseti bu dönem yapacak. İki aylık kızı Müjde ve 6 yaşındaki oğlu Ayberk ile birlikte mazbatasını alan Özcan Purçu, “Bugün tarihi bir yıl yaşandı. Cumhuriyet tarihinde 92 yıllık bir süreçte ilk defa Roman kökenli bir vatandaş milletvekili mazbatasını aldı. Demokrasi açısından önemli bir adım. Avrupa Konseyi’nde Türkiye’nin notunun bir basamak yükseldiğini düşünüyorum. Umarım sesini duyuramayan tüm etnik kimlikler bu ülkede sesin duyurabilir. Güzel bir demokrasi şölenin yaşanmasını temenni ediyorum” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here