7 Haziran’da İzmir Milletvekili seçilen Zekeriya Temizel, yerel seçimlerde partiden kopan isimleri yeniden CHP’ye kazandırmak için nabız yoklamaya başladı

CHP İzmir Örgütü’nde, yerel seçimlerde adaylar açıklandıktan sonra partiden koparak DSP’den veya bağımsız olarak belediye başkan adayı olan eski CHP’lilerin kongre-kurultay süreci başlamadan partiye yeniden alıp alınmayacakları merak konusu. Kentte bu konuda nabız yoklayan isim ise CHP’den 7 Haziran’da İzmir Milletvekili seçilen Zekeriya Temizel…Geri dönüşler konusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da fikrini aldığı öğrenilen Temizel, Ege Postası’na özel açıklamada bulundu.

7 Haziran genel seçimlerinin ardından ülkenin bir numaralı gündemi kurulacak olan hükümet. Çeşitli koalisyon formülleri günlerdir partilerin masasında duruyor, kamuoyunda tartışılıyor. Seçimden ikinci parti olarak çıkan CHP’de önümüzdeki günlerde kongre-kurultay süreci start alacak. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, önümüzdeki hafta seçim takvimini il örgütlerine ileteceklerini açıkladı. Partinin kalesi olarak nitelendirilen İzmir Örgütü’nde ise, yerel seçimlerde adaylar açıklandıktan sonra partiden koparak DSP’den veya bağımsız olarak belediye başkan adayı olan eski CHP’lilerin kongre süreçleri başlamadan partiye yeniden alıp alınmayacakları merak konusu.

BEKLEMEDELER
Yerel seçim sürecinde CHP’den ayrılıp partiye rakip olan isimlerin büyük çoğunluğu genel seçimlerden önce bir araya gelerek ortak basın açıklamasıyla CHP’ye tam destek verdiklerini açıklamışlardı. CHP’ye yeniden üye olmak için girişimlerde de bulunan isimlerin işlemleri şimdilik askıda…İlçe başkanlıkları, Genel Merkez ve İl Başkanlığı’ndan net bir açıklama gelmediği için beklemede.

TEMİZEL KOCAOĞLU’YLA GÖRÜŞTÜ
Kentte bu konuda nabız yoklayan isim ise CHP’den 7 Haziran’da İzmir Milletvekili seçilen Zekeriya Temizel…İlçe başkanları toplantısında Foça İlçe Başkanı Günal Biçer’in “Alanda çalışma yapmıyor, DSP’lilerin dönüşü için uğraşıyor” diye eleştirdiği Temizel’in geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’yla da bir araya geldiği ve partiye geri dönüşler için Kocaoğlu’nun fikrini aldığı öğrenildi. Yerel seçimlerde partiden ayrılıp rakip olan isimlere o dönem sert tepki gösteren Kocaoğlu’nun görüşmede “Bazı ilçelerde seçim kaybetmemize neden oldular ancak son karar Genel Merkez’in” dediği öğrenildi.

TEMİZEL’DEN YEŞİL IŞIK
Genel Merkez’in süreçte kademeli olarak dönüşlere sıcak baktığı öğrenilirken,Temizel’den Ege Postası’na özel açıklama geldi. Temizel, “ Yeniden dönmek isteyenlerin parti tüzüğü açısından herhangi bir sorunları yoksa bu insanlara bizlerin kapıları açıktır, onları da partimizde yeniden görmek isteriz. Benim tavrım budur. İnsanlar tek bir hatalarıyla parti dışında bırakılmamalıdır. Arada sırada kırgınlıklar olur. Kendi içerisinde zaman içinde çözülür. Genel Merkez’in parti tüzüğü açısında gelmelerinde eylemlerinde bir sakınca olmayanlara kapısı her zaman açıktır. Şuan için ülke gündemi ve partinin gündemi bellidir. İlerleyen günlerde il başkanlığı bu konuyu halledecektir” dedi.

DÖNÜŞ İSTİYORLAR
CHP’den ayrıldıkları için süreçte parti içinde eleştiri oklarının hedefinde olan ve ihanetle suçlanan eski CHP’liler 7 Haziran öncesi bir araya gelip basın açıklaması yapmıştı. Semra Aksakal, Hakkı Ülkü, Selçuk Karaosmanoğlu, İbrahim Öz, Ertan Avkıran, Osman Mert ve Ergün Özgün açıklamayı yapan isimler olmuştu. Yerel seçimde CHP’den ayrılıp DSP’den aday olan isimlerden Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun İzmir mitinginde objektiflere yakalanmıştı. Sercan AVCI-Egepostası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here