İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda çevreci bir hamle yaparak “Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosunu” oluşturdu. Ankara’da yerli bir firma tarafından üretilen 20 elektrikli otobüs İzmir’e getirildi. ESHOT Genel Müdürlüğü, otobüslerde kullanılacak elektrik enerjisini de kendisi üretecek!
Yeni araçların, hem çevreci, hem ekonomik hem de çok sessiz olacağı söyleniyor. ESHOT, tek şarjla 250 kilometre yol gidebilen otobüslerde görev yapacak 100 şoförü eğitimden geçirecek. İzmir’in yeni araçları, 45 günlük test sürecinin ardından hizmete başlayacak. Kent ulaşımında hizmet vermeye başlayacak olan araçlar, ESHOT Genel Müdürlüğü’nün garajları ile aktarma merkezlerinde, 2-5 saat arasında ve geceleri şarj edilecek. Çevreci ve ekonomik bu araçların şarj edilmesi için kullanılacak elektrik enerjisinin maliyeti, ESHOT Genel Müdürlüğü’nün Buca Gediz Ağır Bakım Tesisleri’nde kurulan güneş enerji santralinden karşılanacak. ESHOT, atölye ve garajlar ile otobüs son duraklarında otobüslerin şarj edilmesi için kullanılacak elektriği TEDAŞ’tan satın alacak. Güneş enerjisi santralinden üretilen enerji ise TEDAŞ şebekesine aktarılacak. Gün içinde hiç durmadan 250 kilometre yol alabilecek olan İzmir’in elektrikli otobüsleri, klima açıkken 13 saat, klimasız 16 saat hiç durmadan çalışabilecek. Otobüsler ayrıca, yokuş aşağı indiklerinde enerji üretip kendi kendilerini şarj edebilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni filodan beklenen verimin elde edilmesi halinde, 2 yıl içinde kente 400 elektrikli otobüs kazandırmayı hedefliyor.
TEMSA ve ASELSAN tarafından ortak üretimi yapılacak olan ve ilk yüzde 100 milli elektrikli otobüs olarak tanıtılan “AvenueEV” 2016 Aralıkta görücüye çıktı. 8 dakikada şarj olabilen otobüs tek sarjla 50-70 km gidebiliyor.
Tüm dünyada elektrikli ulaşım önem kazanırken Türkiye’de elektrikli otobüs ihaleleri, hız kazandı.  Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Avrupa Komisyonu ile imzaladığı Akıllı Şehir projesi kapsamında toplu taşımacılıkta çevreci bir yatırım yaparak,2015 yılında elektrikli otobüs ihalesi açarak, 4 adet otobüsü şarj edilebilir elektrik (akü) ile çalışan,en az 25 kişi oturma kapasiteli, çevreci, sessiz, ekonomik, verimli bir şehir içi otobüsü hizmete sundu.E-Karat, elektrikli araç istasyonlarında şarj edilebilmekle birlikte, doğrudan akıllı şarj cihazlarıyla 380V’a bağlanıp, başka hiçbir cihaza veya şarj istasyonuna ihtiyaç duymadan da araç şarj edilebiliyor.
Ankara B.Şehir Belediyesi 2014 yılında Türkiye de ilk defa elektrikli otobüs uygulamasını devreye sokarak,deneme çalışmalarını başlattı.
Danimarka otobanlara elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurmaya karar verdi.
Enerji Bakanı yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta otobanlara 13 şarj istasyonu kurulacağını, sürücülerin bundan böyle araçlarını şarj etmek için otobandan ayrılmak zorunda kalmayacaklarını söyledi
Elektrikli araçların, düşük karbon salınımı, gürültü kirliliğinin azalması, enerji verimliliğinin artması, ulaşımdan kaynaklı rahatsızlıkların azalması gibi birçok çevresel faydası bulunmakta! Enerjiye olan ihtiyacımız her geçen gün artmaktayken, atılan bu adımlar yenilenebilir enerjinin kıymetinin Ülkemizde de bir miktar farkına varıldığını gösteriyor. Umuyorum ki ilerleyen zamanlarda ülkece daha fazla farkındalık yaratılıp,tükenmeyen enerji kaynaklarımızın birer servet değerinde olduğunu anlar ve daha fazla yararlanmak için önündeki engelleri kaldırırız. İzmir’de ve diğer büyük şehirlerde başlatılan bu çevreci otobüs devrimi, umarım tüm diğer şehirlerimize de örnek olur! Unutmayalım ki hızla artan hava kirliliği, hızla tüketilen kaynaklar gezegenimiz için büyük bir felakete zemin hazırlıyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here