Bornova Belediyesi’nin, daha temiz bir çevre hedefiyle başlattığı atık malzemeden üretim, atık yağ toplama ve en güzel balkon/bahçe yarışmalarında birinci olanlar ödüllerini aldı

Bornova Belediyesi, ‘Bitkisel Atık Yağ Toplama’, ‘Güzel Balkon Güzel Bahçe’, ‘Mutlu Atıklar Atık Malzeme Proje’ yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini verdi. Bornova Belediyesi Nikah Salonu’ndaki Çevre Ödül Töreni’ne Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Helil Kınay, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Yıl boyunca bitkisel atık yağlar, ambalaj atıkları ve enerji verimliliği gibi konularda ilkokullarda eğitimler düzenleyen, çevre koruma bilincinin geliştirilmesi için bahar temizliği, fidan dikimi gibi çeşitli etkinliklerde vatandaşları buluşturan Bornova Belediyesi, Çevre Haftası etkinlikleriyle de farkındalık oluşturdu. Ödül töreninde Bornova Belediyesi’nin verdiği eğitimlere destek veren Ege Orman Vakfı, Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası gibi sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin temsilcilerine teşekkür belgesi verildi.

NELER YAPILDI
Başkan Atila, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla Türkiye’deki arıtma tesislerinin yüzde 25’nin İzmir’de olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “İzmir Dünya’da en yaşanabilir 6 kent arasında. Bornova Belediyesi olarak Avrupa enerji verimliliği yerel idareler ağı Energycities’de kentimizi başkan yardımcısı düzeyinde temsil ediyoruz. Son 6 ayda 20 yeni park açtık. Güneş tarlası projemizle belediye binalarımız için gerekli enerjinin yüzde 25’ini güneşten elde ediyoruz. Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplama Projesi’ni sürdürüyoruz. ‘Cam Şişeleri Kumbaraya Atın, Hayata Cam Katın’ projesi kapsamında ilçeye 150 adet kumbara yerleştirdik. Ayrıca topladığımız atık pillerin miktarı 2014 yılında 2654 kilogramı buldu.”
Helil Kınay da Başkan Atila’nın ‘Bornova Bizim Evimiz’ sloganına vurgu yaparak, “Daha yaşanabilir bir dünya için elimizden geleni yapıyoruz. Doğal kaynaklarımızı ve çevremizi korumak için her birimizin üzerine büyük görevler düşüyor. Çevreyi korumanın temeli kirletmemektir” dedi.
Bu arada Büyükpark’ta düzenlenen Çevre Şenliği kapsamında yarışmaya giren projeler sergilendi.

Çocuklardan mutlu projeler

‘Bitkisel Atık Yağ Toplama’ yarışmasında Batı Anadolu Çimento Ortaokulu en çok atık toplayan okul olarak seçildi. ‘Mutlu Atıklar Atık Malzeme Proje’ Yarışmasında Malazgirt İlkokulu Anaokulu Öğrencisi Efe Tufan ‘Şirin Oyuncaklarım’ projesiyle birinci, Ferit Bahriye Ergil İlkokulu Anaokulu’ndan Emir Çetin ‘Emirobla Sağlıklı Yaşam’ projesiyle ikinci, Özel Çamlık Anaokulu’ndan Ege Balçık ise ‘Tüpteki Kaşık’ isimli çalışmasıyla üçüncü oldu.

Bornova’nın en güzel balkonu ve bahçesi
Güzel Balkon Yarışması’nda Şefika Külahçı birinci, Sibel Ceylan ikinci, Hafize Başer üçüncü oldu. Güzel Bahçe Yarışması’nda ise Cüneyt Serbest birinci, Erol Baysın ikinci, Gülçin Kuşgöz Dönmez ise birinci oldu. Güzel Balkon ve En Güzel Bahçe yarışmalarının birincilerine tam, ikincilerine yarım, üçüncülerine ise çeyrek altın hediye edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here