cesme-izmir-otoyolu
Manzara Kahvesi'nin sahibi Ahmet Oğuz, İzmir-Çeşme Otoyolu bomboş dururken, eski yolun duble yola dönüştürülmesinin gereksiz olduğunu söyledi.

Sürücülerin keyifli yolculuklar yaptığı eski Çeşme yolunun 25 kilometrelik bölümünün duble yola dönüştürüleceği haberi bölgedeki esnaf ve vatandaşların tepkisine neden oldu.
Eski Çeşme yolunun İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kavşağı ile Alaçatı Kavşağı arasındaki 25 kilometrelik bölümünün duble yola dönüştürüleceği haberi hem güzergah üzerinde işyerleri bulunan esnafın, hem de keyifli gezintiler için bu yolu kullanan sürücülerin tepkisine neden oldu. Eski yoldan İzmir-Çeşme arasında yolculuk yapanların en azından bir bardak demli çay içmek için uğradığı, Barbaros Köyü girişi yakınlarındaki Manzara Kahvesi‘nin sahibi Ahmet Oğuz, İzmir-Çeşme Otoyolu bomboş dururken, eski yolun duble yola dönüştürülmesinin gereksiz olduğunu söyledi. Eski yol üzerindeki kır kahvehanesini 1962 yılından bu yana işlettiğini belirten Oğuz, eski yol güzergahında herhangi bir trafik sıkışıklığı yaşanmadığını, sürücülerin bu yolu gezinti ve keyif için kullandıklarını belirterek şunları söyledi:

“Dertleri ulaşım değil”

“Ulaşımı rahatlatmak gibi bir dertleri olduğunu sanmıyorum. Yine müteahhidin birine para kazandıracaklar. Başka bir niyetleri yok. Yolun halini görüyorsunuz bu mevsimde gelip geçen yok. Bahar aylarından sonra trafik yoğunlaşır ama otoyol açıldıktan sonra bu yolda öyle bir trafik yoğunluğu yaşandığını şimdiye kadar görmedim… Çeşme’de ya da İzmir’de acil işi olan zaten otoyolu kullanıyor. Otoyola birkaç yüz metre uzaklıktaki bu gezinti yolunu duble yola çevirmenin amacı ne? Ortada milyonlarca dolarlık bir rant olduğunu hepimiz biliyoruz artık. Gazeteci rahmetli Özdemir Hazar şöyle derdi; Çeşme Manzara Kahvesi’nden başlar. 132 metre genişliğindeki duble yol muhtemelen bizim yıllardır işlettiğimiz bu mekanı da ortadan kaldıracak. Baltalar elimizde, uzun ip belimizde, biz gideriz ormana sözleriyle başlayan izci marşının çocuklara söylettirildiği bir ülkede, ne doğanın, ne eski yolların, ne de şu çam ormanların bir değer taşımadığı ortada… Zaten ülke ekonomisi çökmüş durumda, piyasada nakit para yok. Yılın birkaç ayında para kazanabildiğimiz işimizi de elimizden alacaklar.”

“Bizi bitirecekler”

Duble yolun yapılacağı güzergah üzerindeki tesislerden birinin işletmecisi de şunları söyledi:
“Duble yol inşaatının 800 gün süreceği belirtiliyor. Ben zaten yılda 70 gün iş yapıyorum. Yılda üç aylık bir sezonum var. 800 gün burası toz toprak içinde kalacak. 20 masa müşterim olurken 5 masaya düşecek. Burası duble yol olursa yol üzerinde ticaret yüzde 80 ortadan kalkar. Bir süre önce burada bir asfaltlama çalışması yapıldı. Beton döküp günlerce yolu öylece bıraktılar. Sadece o çalışma sırasında bile işyerime müşteri gelmez oldu. Personelimi işten çıkarmak zorunda kaldım. Bu güzergaha duble yol hiç gerekli değil. Birilerine iş çıkarıyorlar. Olan esnafa, bu yolda yolculuktan keyif alan vatandaşlara oluyor.”

Yer teslimi tamamlandı

Edinilen bilgilere göre yol inşaat ihalesi 6 Şubat’ta tamamlandı. İddialara göre ihale en düşük fiyatı veren firma yerine bir başka firmaya verildi. Yer teslimi tamamlandı. Güzergah üzerinde zemin sondajlarına başlandı. İhaleye göre Karaburun yol ayrımından başlayarak 25 kilometrelik bölümde gerçekleştirilerek duble yol çalışmaları 800 günde tamamlanacak. Yolun genişliği 132 metre olarak planlandı. Duble yol güzergahı üzerinde bulunan çam ormanlarının büyük bölümünün kesileceği, yıllardır burada hizmet veren tesislerin yıkılacağı tahmin ediliyor. Yol çalışmalarından İzmirli Ortopedist Levent Köstem’in yıllarca süren çaba sonucu yapımını tamamlandığı Zeytinyağı Müzesi ve Kültür Merkezi arazisinin de etkilenmesi bekleniyor.

Otoyol bile boş

Duble yola dönüştürülerek eski yolun çok yakınından 6 şeritli Çeşme Otoyolu’nun geçtiğini belirten vatandaşlar, “Türkiye’nin ilk otoyolu olan ve hala Türkiye’nin en az kullanılan otoyolu olma özelliğine sahip bu yol varken ve ortada yeni bir ihtiyaç yok iken Çeşme’ye yeni bir duble yol yapmanın ne gereği var? Çeşme – İzmir otoyolu kışın tamamen boş, yazın ise sadece pazar günleri akşama doğru biraz kalabalık olur. Bu otoyol var iken bu harika doğayı tahrip edecek 132 metre genişliğinde bölünmüş yol inşaatından kimler ihale zengini olacak?” diye sordular. Doğaseverlere göre doğa tahribatı yalnızca bölünmüş yol ile kalmıyor. Daha yolun ihalesi bile yapılmadan, Çeşme’nin temel su kaynağı Kutlu Aktaş Barajı’nın havzasını olumsuz etkileyeceğinden korkulan iki asfalt fabrikası kuruluyor. Bu tesislerden birinin ÇED onayı diğeri onay bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here