Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Mustafa Kemal önderliğindeki Mehmetçiğin tarihin akışını değiştirerek kazandığı zaferin yıldönümü kutlamalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve beraberindeki bazı bakanlar katıldı

ÇANAKKALE Deniz Zaferi’nin 102’nci yıldönümü, tüm Türkiye’de farklı coşku ve heyecanla kutlanmaya başlandı. Çanakkale’de, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102’inci yıldönümü kutlamalarına, 18 Mart Stadyumu’nda devam edildi. Zaferin 102’inci yıldönümü coşkusunun yaşandığı stadyumda, Genelkurmay Başkanlığı Mehter Takımı’nın, yerini alması sırasında 13 bin kişi kapasiteli tribünleri dolduran vatandaşlar, büyük sevgi gösterilerinde bulundu. Mehter Takımı daha sonra futbol sahasının ortasına kurulmuş olan platform önünde mini konser verdi. Törende, askeri birliklerinin yanı sıra, gaziler ve öğrenciler de, alanda yerlerini aldı. Törenin yapıldığı çimlerde, öğrenciler büyük bir Türk bayrağı ile Atatürk posterini açtı.

21 PARE TOP ATIŞI

Kahraman Mehmetçiğin 102 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı ‘Çanakkale Geçilmez Destanı’nın yıl dönümü, Türkiye’nin dört yanında anıldı. Kocaman bir dünya savaşının sadece bir cephesi olsa da, Çanakkale hem kazanan hem de kaybeden için pahalıya mal oldu. 490.000’e yakın askerle gelen işgalci kuvvetler, 300.000’den fazla kayıp verdi. Buna karşılık Osmanlı tarafının 315.000 askerinin 250.000 tanesi ana yurdunu korurken şehit oldu. O tarihe kadar eşi görülmemiş bir cephe olan Çanakkale, sonucunda toplamda yarım milyondan fazla insan genç yaşta hayatını kaybetti. Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başlayan tören, ardından 21 pare top atışı gerçekleştirilmesi ile devam etti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından 18 Mart Stadyumu’nda tören düzenlendi. Zafer yurdun dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da beraberindeki bazı bakanlarla Çanakkale 18 Mart Stadyumu’na geldi.

HEDEFLERE ULAŞACAĞIZ
Burada bir konuşma yapan Erdoğan,”Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Korkaklar zafer anıtı dikemez” dedi. “Türkiye Cumhuriyeti ilk değil, son devletimizdir” diyen Erdoğan, “Dolayısıyla Osmanlı da bizimdir, Selçuklu da bizimdir, binlerce yıllık tarihimizde gelip geçmiş tüm devletler bizimdir. Geri kalmışlık zincirini kırdık. Şimdi hedefimiz Türkiye’yi dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri haline getirmek. Bizim amacımız Çanakkale’de destek yazan ecdadımıza layık olmaktır. Sadece 1991 yılından bu yana Türkiye kesintisiz bir istikrar döneminde yaşamış olsaydı şu anki yerimizin tam iki kat ilerisinde bulunacaktık. 2023 hedeflerimize çoktan ulaşmıştık. Geçtiğimiz 14 yılda zararlarımızı telafi edebildiğimiz kadar ettik. Türkiye yolunda ilerlerken Meclis’te bize cumhurbaşkanı seçtirmek istemediler. 367 gibi bir bahaneyle Meclis’i kilitlediler. Biz de çözümü millete gitmekte bulduk” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here