Can alınıp satılmaz… Canın pazarlığı, alışverişi olmaz. Bu yüzden petshoplara, üretim çiftliklerine karışıyız, diyoruz.
Aslında “can pazarı” sadece petshop ve üretim çiftliklerinde değil, internet üzerinden de uzun yıllardır denetimsiz ve kuralsız bir şekilde sürüyor. Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere denetimin az veya hiç olmadığı ülkelerden bizim ülkeye kaçak getirilen hayvanlar ve kaçak getirilen hayvanlardan üretilen kediler, köpekler, kuşlar ve tropikal hayvanlar sosyal medya platformları üzerinden pazarlanıyor.
Üstelik bu zavallı canlar bakımsızlıktan çeşitli hastalıklarla geliyorlar Türkiye’ye…
Ranttan başka hiçbir şeye değer vermeyen bir takım “insan müsveddeleri” tarafından allanıp pullanıp, “marka” meraklısı “çakma hayvanseverler”e yüksek ücretlere satılıyor.
Sonra?
Alanlar bir süre sonra veterinerden çıkamaz hale geliyor… Bakıyorlar ki olacak gibi değil, ya sokağa ya barınağa bırakıp kaçıyorlar. Arada sorumluluk sahibi olan, can dostunu terk etmeyen ve sonuna kadar onun yanında olup, iyileşmesi için elinden geleni yapan yok mu? Vardır elbet ama istisnalar kaideyi bozmuyor maalesef.
Son olarak Antalya’da yaşayan bir vatandaşın başına geldi bu olay. Tam 15 bin lira verip aldığı Pomeryan cinsi köpeği hastalanınca dolandırıldığını anladı. 10 aylık diye aldığı köpek, 4 yaşında çıktı. Sağlıklı diye aldığı köpeğin karnesi sahteydi. Veterinerde yapılan kontroller sonrası hayvancağızın kalp hastası ve arka ayaklarında diz kayması olduğu ortaya çıktı. Ömür boyu ilaç kullanması gerekecek. Hemen suç duyurusunda bulundu. Ona satışı yapan vicdansızın bu işi uzun zamandır yaptığı, kendi gibi birçoklarını da dolandırdığı anlaşıldı.
Konu içinde konu…
Hayvanların bu şekilde satılmasına mı yanayım, hayvanları “eşya gibi” satın almakta herhangi bir sakınca görmeyene mi?
Yasa dışı hayvan ticaretinin bir türlü engellenememesine mi kızayım, denetimsizlikten yararlanıp internette bu işi göstere göstere yapanlara mı?
Bu kişi hakkında suç duyurusu yapıldı ya şimdi; bakalım ne kadar ceza alacak?
Aslında yasalar bile bir yere kadar bu işi engelleyebilir.
Yaşanan sıkıntının çözümü insanda.
Para için, kişisel hırsları için her türlü dalavereyi yapacak insanlara prim veren olmazsa, “can tacirleri” de eninde sonunda, azala azala biter.
Hayvan satın almayın. Satanlara prim vermeyin. Bu işin piyasası oluştuysa, bunun en büyük suçlusu canı mal gibi satanlardan alışverişi yapandır.
Şöyle bir bakın sokaklara ya da gidin barınaklara…
Cins istiyorsanız cins, hiçbir ücret ödemeden, gerçek can dostunuz orada bir yerde sizi bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here