Can boğazdan gelir deriz ama öyle olmuyor. Çünkü 40 yılda çocuk ve gençler arasındaki obezite oranı 10 kat arttı. Yani dünya genelinde 124 milyon çocuk fazla şişman. Tehlike şu; bu obez çocuklar büyüyünce yetişkin obez olarak ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacak.
Dünya Obezite Federasyonu da obezite kaynaklı sağlık sorunlarına 2025’ten itibaren her yıl 1,2 trilyon dolar harcanmak zorunda kalınabileceği uyarısında bulunuyor.
Araştırmacılar, dünya genelinde bu eğilim devam ederse obezlerin sayısının, kilosu az olanların sayısını geçeceğini belirtiyor. Obezite sorununun ortadan kalkması ilerleyen yaşlarda obezite riskini azaltır. Çocuklar hızlı gelişip büyüyen bir organizma olduğu için ve yağ oranı az olup, giderek çoğaldığından dolayı çocuklarda obezitenin önemi daha da artıyor. O nedenle çocukken kilo ve boy oranını ne kadar doğru tutarsak, erişkinlikte de o kadar obezite riski azalıyor.
Peki sorun çözülmez, kontrol altına alınmaz ise ne olur?
Diyabet, kalp-damar hastalıkları, kanser başta olmak üzere, çeşitli hastalıklara karşı dirençsizlik. Dünyanın hemen her ülkesinde insanların en az yüzde 80’i bu hastalıklardan yüzünden hayata veda ediyor.
ABD’de obezite ile mücadele kapsamında yemek servisi yapılan yerlerdeki menülere yemeklerin kalorisini yazma zorunluluğu getiriliyor.
Gelelim bize; Türkiye’de her beş kişiden biri obez.
Her yüz kişiden 34’ü ise fazla kilolu. 2014’te yüzde 19,9 olan oran geçtiğimiz yıl sadece yüzde 19,6’ya düştü. Kadınlarda obez sayısı erkeklere oranla daha fazla. Kadınların yüzde 23,9’u obez. Bu rakam erkeklerde yüzde 15,2. Her 100 kişiden sadece 4’ü düşük kilolu.
Beslenme bozukluğu, hazır ve ayak üstü olarak tabir edilen gıdaların çok fazla tüketimi ve hareketsizlik bozukluğu obeziteye davetiye çıkartıyor.
Kızartma türü gıdaların içinde çok fazla yağ bulunduğu için,obezite olma riskini artıyor.Hem yağlı beslenip hem de hareketsiz bir yaşam sürüyorsak, işte o zaman obezite hastalığı kaçınılmaz.
Obezite yapan yiyecekler arasında cipsi hamburger, kola, makarna, pilav ve ekmeğin aşırı tüketimi, hamur işlerine çok fazla ağırlık verme, çikolata tarzı gıdaları çok yeme de yer alıyor. Şekerli yiyecek ve içeceklerde obez yapan yiyecekler arasında.
O yüzden sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenelim, ucuz ve kilo aldırıcı gıdalardan özellikle çocukları uzak tutalım.

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here