Kültürel ve mekansal mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla ülkemizde ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve bu yıl 13. kez gerçekleştirilecek olan “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri’ için başvuru takvimi işlemeye başladı. Büyükşehir Belediyesi sınırlarının genişlemesi nedeniyle geçtiğimiz yıldan itibaren başlayan uygulama ile yarışmaya katılım 3 ayrı bölge üzerinden gerçekleştiriliyor. Her yıl merkez ve bir bölge olmak üzere değişimli olarak başvuru kabul ediliyor. Bu yıl merkezden Konak, Karabağlar, Buca, Gaziemir, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli, Bornova, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Seferihisar, Urla, Çeşme, Karaburun ve 1. Bölge’den de Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Kınık ve Bergama’dan başvurular alınacak.

SON BAŞVURU 21 AĞUSTOS
Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri başvurusu için ödül kategorileri şöyle: “Tarihi Yapıda Yaşam”, “Basit Onarım”, “Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım”, “Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım”, “Emek”, “Kentsel Sit Alanlarında ve Koruma Alanlarında Yeni Uygulama”, “Katkı” ve “Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik.”
Kentin tarihi mirasının ve kültürünün korunmasında duyarlılığın simgesi olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’ne katılmak isteyenler; 2015 yılı şartnamesini ve başvuru formlarını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (http://tarihesaygi.izmir.bel.tr/) web sitesi üzerinden edinebilecekler. Sonuçlar; 23 Eylül tarihinde duyurulacak. Ödül sahipleri ödüllerini tarihi daha sonra planlanan tarih dostlarıyla birlikte gerçekleştirilen tören ile alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here