Yıllar önce TRT muhabiri olarak bir Alman arkeoloji profesörü ile kameraman Levent Aşar’la birlikte bölgede çekimler yapmıştık. Hoca az buçuk Türkçe biliyordu. Çekimlerin sonunda bir lokantaya gittik. Garson bir türlü bize bakmıyor. Ben tam kızıyorum. Hoca “Kızma, burası Türkiye olur böyle şeyler” diyor. Telefon edeceğiz, İzmir’e bağlanamıyoruz. Ben yine kızacağım hoca “Kızma olur böyle şeyler” diyor.
Pek çok sorunla karşılaştığımızda beni uyaran Alman hoca burası Türkiye diyerek bizi bizden daha iyi tanıdığını gösteriyordu.
Burası Türkiye olur böyle şeyler söyleminin üzerinden yıllar geçti ama değişen bir şey yok.
Gazetelere bakıyorum. Muhalefete ilişkin tek haber yok, ama muhalefeti karalayan haberlerden geçilmiyor.
Televizyonlara gelince. Gazetelerden farkı yok. Hem iktidara hem de muhalefete yer vererek durumu kurtarıyorlar sözüm ona.
TRT’yi izliyorum. İktidarı göklere çıkarıyor. CHP’ye vur. Nasıl olsa yayında CHP yok. Konuşmacılardan biri de Cumhurbaşkanın avukatı. Anlatmaya gerek var mı? Sonra ekonomiyi kim anlatacak? Yiğit Bulut aslanlar gibi yorumluyor. Yetmez. Başka bir programda ise Cumhurbaşkanlığı danışmanı çıkıyor ekrana. Ülkede ekonomiyi bilen başka biri yok mu?Vatandaşın parasıyla yayın yapan TRT her gün böyle harikalar yaratıyor. İktidarı eleştiren gazeteciler nerede? Cezaevlerinde.
Bırakın ülkemizi ABD bile keyfi şekilde tutuklu olduklarına inandıkları gazetecilerin serbest bırakılması yargı bağımsızlığına, ifade özgürlüğüne, adil yargılanma hakkına, diğer insan hakları ve temel özgürlüklere saygı göstermesi için Türkiye’ye çağrıda bulunuyor.
Habur Sınır Kapısı’nda gözaltına alınan Fransız gazeteci Loup Bureau, “terör örgütüne yardım ve yataklık” suçlamasıyla Şırnak’ta tutuklanıyor. Ne diyeceğiz Avrupalı dostlarımıza.
Dedik ya “Burası Türkiye…”
Bitmedi imamlar da nikah kıyacak. Hani Cumhuriyet değerleri.
Sözüm ona müfredatı düzenlediler. Biliyorsunuz yapılanları.
Urla’da emlak vergileri 24 kat artırılıyor. Efendim belediye yetkili değilmiş. Komisyon karar vermiş. Başkan toplantıda yok. Sadece bir mahalle muhtarı karara karşı çıkarak şerh koymuş aslanlar gibi. Bu gelişmeler üzerine yoğun şikayetler alan belediye mahkemeye başvurmak zorunda kalmış.
İyi de ne yapacağız? Hak ve adaleti nerede arayacağız?
Baksanıza Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi açlık grevinde olan tutuklu akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tahliye edilmesi için yapılan başvuruyu reddetti.
Sokaklarda adalet aranmaz diyerek CHP’yi eleştiriyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu haklı. Bundan sonra daha fazla sokak protestosu düzenleyeceğiz diyor.
Sözün özü; “Kızmayın olur böyle şeyler burası Türkiye” dememeliyiz artık.
Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here