Kırıklar’da yapılması planlanan taş ocağına karşı dava açan Buca Belediyesi, zafer kazandı. Mahkeme, ‘ÇED gerekli değildir’ kararının yürütmesini durdurdu. Bölge halkı bayram etti

Haber Merkezi / İzmir’in Buca ilçesi Kırıklar Mahallesi’nde açılmak istenen maden ocağı ve kırma eleme tesisine karşı dava açan Buca Belediyesi mücadeleden zaferle çıktı. İzmir 3. İdare Mahkemesi, Buca Belediyesi’nin İzmir Valiliği’nce 15 Haziran 2017 tarihinde söz konusu maden ocağı için “ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporu gerekli değildir” yönündeki kararına karşı yürütmenin durdurulması istemiyle 20 Temmuz 2017’de açtığı davayı haklı buldu. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin 2017/1528 esas no ile bağladığı yürütmeyi durdurma kararı bölge halkınca memnuniyetle karşılandı.
DOĞAYA ZARAR VERECEKTİ
Buca Belediyesi açtığı davada; Buca Kırıklar Mahallesi’nde özel bir madencilik şirketi tarafından yapılması planlanan II-A Grubu Maden (Kalker) Ocağı ve Kırma- Eleme Tesisi’nin çevresel olumsuz etkilerinin bölgedeki halkın sağlığı ve doğal çevre üzerinde olumsuz etkileri olacağını, etkilenecek alanın 25 hektarın üzerinde olması ve proje alanının 300 metre mesafede ekili tarım alanı ve zeytinliklerin olması nedeniyle ÇED Raporu gerekli olduğu iddiasını sunmuştu. Tesisin Buca Kırıklar Mahallesi’ne çok yakın mesafede olduğu, dinamitle patlatma yapılacak sahadan kopacak olan taşların köy halkı için yaşamsal tehlike oluşturacağının da belirtildiği dava dosyasını değerlendiren 3. İdare Mahkemesi 14 Aralık 2017 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı alarak Buca Kırıklar Mahallesi sakinlerine derin bir nefes aldırdı.
YÜZDE 70’İ ZEYTİNLİK
Geçtiğimiz Temmuz ayında yaşam alanlarını korumak için ayağa kalkan Buca Kırıklar halkı, köylerinin 1700 metre yakınında yapılması gündemde olan taş ocağı tehdidine karşı eylem yapmıştı. Yüzde yetmişi zeytinlik olan orman köyü Kırıklar’ın taş ocağının açılması ile tüm geçim kaynaklarını yitireceğini ve temiz havası ile ünlü köylerinin tozla kaplanarak sağlıklarını tehdit edeceği endişesi taşıdıklarını söyleyen köylüler köy meydanında toplanarak eylem yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here