İranlı sanatçı Seywan Saedian, atık metallerden yaptığı eserlerde barışı anlatıyor. İzmir’de açtığı sergide 30 heykelini sunan sanatçı, “Metalden silah da yapabilirsin, heykel de…” diyerek barışa çağırıyor

EMRE DÖKER/ RÖPORTAJ – Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu coğrafyası neredeyse her gün bombalı saldırılar ve paltamalarla güne uyanırken, İranlı sanatçı Seywan Saedian, silahın hammaddesi metali kullanarak barışı anlatıyor. İran Mahabad doğumlu Saedian, 2.5 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Diyarbakır’daki atölyesinde atık metalleri bir araya getirerek heykeller oluşturuyor. 2 yıl içinde 200 heykel yapan Saedian, bu heykellerinin bir kısımın İzmir Amerikan Kültür Merkezi’nde açtığı sergide izleyicilerin beğenisine sundu. 30 heykelden oluşan sergi büyük ilgi topladı. İranlı sanatçı, atık metallerden oluşturduğu heykellerle insanlara farklı bakış açıları sunuyor.

NE YAZDIĞINIZ ÖNEMLİ

“Alfabede 29 harf var” diyen Saedian, “Bu harfler ile ne yazdığınız önemlidir. Türkiye’de Yaşar Kemal, Elif Şafak önemli yazarlar. Yazılarıyla barışı anlatıyorlar. Kelimelere can veriyorlar. Aslolan harflere, kelimelere nasıl şekil verdiğinizdir. Önemli olan metalden de ne yaptığınızdır. Silah da yapabilirsin barışı anlatan heykel de” diyor. 9 Eylül gazetesine konuşan Saedian, Ortadoğu coğrafyasında kan ve gözyaşının hiç bitmediğini, savaşların durmadığını, siyasiler nedeniyle bu coğrafyanın tüm zenginliklerinin silahlara gittiğini belirtiyor.

SANATÇININ GÖREVİ BU

Sanatçıların halka barışı anlatması gerektiğini vurgulayan Saedian, atık metallare adeta can veriyor. Bugüne kadar ahşap ve polyester heykel çalışmaları bulunan, 15 resim sergisi açan ve grafik tasarım, fotoğraf ve sinema alanında çalışan Saedian, barış dilini egemen kılmak istediğini söylüyor.
Ortadoğu’nun her yanında savaşların yaşandığını kaydeden İranlı sanatçı, şöyle konuşuyor: “O kadar zor ve kanlı durumdaki halk için bir güzellik ve bir nefes lazım. Bu sanata böyle bakıyorum. Savaştan nefret ediyorum. Maalesef şimdi Türkiye, Suriye’de, İran’da, Irak’ta savaş var. Çok zengin coğrafyamız var. Ama bu zenginliklerimiz siyasiler nedeniyle silahlara gidiyor. İran ile Irak 8 yıl savaştı. 1 milyon insan öldü. Kimse neden bu savaşın yaşandığını bilmiyor. O kadar kötü, sancılı durumlar var. Sanatçıların en azından barış için sevgiyi paylaşması gerekiyor. Siyasilerin hepsi nefret paylaşıyor. Biz sevgi, aşk ve güzellik paylaşıyoruz. Tüm dünyada barış dilini egemen kılmalıyız.”

Ortadoğu’daki nefreti kırmalıyız

Ortadoğu’da tüm milletlerin birbirinden nefret ettiğini de belirten Saedian, “Bu nefreti kırmalıyız. Benim hangi dil, ırk, milletten olduğumun önemi yok. Bir insan sanatçı olabilir, fırıncı ya da manav olabilir. Bu fark etmez. İnsanlar birbirine barış ile yaklaşmalıdır. Sergideki eserlerim ile barışa katkı sunmak istedim” diye konuşuyor. Erbil’de açtığı sokak sergisinde çocukların atık metaller getirdiğini, bu metallerden gün içinde heykeller oluşturduğunu da anlatan Saedian, sanatçının görevinin savaşı değil güzellikleri öne çıkarmak olduğunu da dile getiriyor.

roportaj-(1)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here