Yapımı devam eden İzmir-İstanbul Otoyolu, Doğanlar Mahallesi sakinlerini perişan etti. Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü’nden yapılan uyarı ile boşaltılması istenilen evlerin duvarına işaret konuldu

Umut KARAKOYUN / BORNOVA’nın Doğanlar Mahallesi’nde bulunan bazı evler için acele kamulaştırma kararı çıktı. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nden mahalleliye gönderilen yazılarda vatandaşların 15 gün içerisinde evlerini boşaltmaları istendi. Verilen kamulaştırma bedellerinin düşük olduğunu ve bu paralarla gidebilecek hiçbir yerin olmadığı söyleyen vatandaşlar, sonuna kadar direneceklerini belirtti. Mahallede yaşayan Selma Ertaş (38), yetkililerin kendisine evinin kamulaştırılmayacağını söylediğini ancak daha sonra kamulaştırma kararı alındığını açıkladı.

BİZİ İNSAN YERİNE KOYUN

Ertaş; “Tenezzül edip benim karşıma geçmiyor. Bize kağıt gönderiyor, 30 insan ismi. 600 bin lira veriyor ve diyor ki ‘alın bunu paylaşın, ne halt ederseniz edin. Evi 15 gün içerisinde boşaltın.’ Neye göre paylaşacağız bu parayı? Benim evim gidiyor mu kalıyor mu hiç belli değil? Keşif için geldiklerinde benim evimin boşaltılmayacağı söylendi. Ardından 15 gün içerisinde evinizi boşaltın diye yazı geldi. Bir karar verilsin artık. Evimi alıyor musunuz almıyor musunuz? Buraya yol yapıldıktan sonra burada yaşanmaz. Ben bir ekmek almak için yarım saat yol gidiyorum. Kamulaştırma yapacaklarsa yapsınlar ama evimin değerini versinler. Karşımıza geçsinler, bizi insan yerine koysunlar” dedi.

BİZİ SOKAĞA ATACAKLAR

Şükrü Yıldız (65): Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü bizi yüklenici firmanın önüne attı. Müteahhitin kim olduğunu bilmiyoruz. Onlar da bizi sokağa atmak için uğraşıyor. Bize gözdağı veriyorlar. Buradan çıkarsam, gidebileceğim hiçbir yer yok. Bana verilen kamulaştırma bedeli ile ne ev satın alabilirim ne de bu yaştan sonra ev yapabilirim. Emekliyim ve geçinmekte zorlanıyorum. Herhalde artık çadır kurup orada yaşarız.

Gülsen Yıldız (61): Ben 30 yaşında buraya geldim, şimdi torun sahibiyim. 30 sene sonra beni buradan nereye gönderiyorlar? Versinler hakkımızı gidelim. Bir emekli maaşıyla kiramı mı vereyim, evin masraflarını mı karşılayayım? Ne yapalım, sokağa çıkıp dileneyim mi?

ÇOCUKLARINA YAT ALDILAR
Mahaledeki en çaresiz isim ise Züleyha Bağmancı (73). 4 evi olduğunu ama kendilerine 200 bin lira verildiğini dile getiren Bağmancı; “Evim kamulaştırılırsa gidebileceğimiz hiçbir yerimiz yok. Bizim evimizin değerini versin. Aynı mahallede aynı evlere farklı kamulaştırma bedelleri çıkıyor. Bana verilen kamulaştırma parasıyla nereye gidebilirim? 4 tane ev var ve bu evlerde toplam 14 kişi yaşıyor. Daireler zaten 300 bin lira. Biz hepimiz o parayla ancak bir ev alıp orada mı oturalım? Biz bu evleri büyük zorluklarla yaptık. Eşim 35 yıl maden ocağında çalıştı. Yemedik, içmedik bu evleri yaptık. Karayolları bizi mağdur ediyor. Bize günah değil mi? Telefonları olsa Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na neler söyleyeceğim neler. Kendi çocuklarına katlar daireler alıyorlar, bize de bir kökü çok görüyorlar. Ne yapacağım ne edeceğim?”

Rukiye Aydın (46): Yokluklarla yaptığımız evlerimizi elimizden, beş kuruş vermeden almaya çalışıyorlar. Hiçbir şekilde bize verilen o paralarla ev alamayız. Sanırım çadır kurup orada yaşayacağız. Yokluklarla yapıldı ve sanki bizimle birlikte yapmışlar gibi şimdi evden çıkın diyorlar. Hiçbir şekilde çıkmayacağız, hakkımız olan parayı versinler öyle çıkalım.

Melek Kaya (38): 200 bin liradan aşağı daire alamazken iki katlı eve 140 bin lira kamulaştırma bedeli veriyorlar. Bizim istediğimiz yalnızca ev alabileceğimiz miktarda para verilmesi.

CANLI CANLI ÖLÜMÜ YAŞAYACAĞIZ
Çetin Yıldırım: 330 metrekare üzerinde iki tane evim var. Üç katlı evimin önüne işaret konulduğunda ben, Bursa’ya giderek yetkililerle görüştüm. Bana ‘evin kamulaştırma sahası içerisinde. Yıkılacak. Fakat imalat safhasında yıkılmayabilir’ diye ifade kullandılar. Biz şimdi böyle bir çelişkiyle yaşıyoruz burada. Mahkeme süreci başladı. Acele kamulaştırma davası deniyor. Biz de soruyoruz neyin acelesi? Eğer burası acele kamulaştırılmazsa devlet ne kaybeder? Biz burada 4 aileyiz. Verilen para 200 bin lira. Biz 4 aile bu parayla bir eve bile giremeyiz. Direneceğiz ve evimizi yıktırmayacağız. Hukuksal çerçevede üstümüze düşen ne varsa yapacağız. Tüm bunlara rağmen evimiz yine de elimizden alınırsa sorun değil. Ölmeyiz ama canlı canlı ölümü yaşamış olacağız. Geleceğimizi, çocuklarımızın geleceğini düşünürken her şeyi bırakıp tüm enerjimizi bu konuya harcıyoruz. Onlar bizim gözümüzü oydu ama ben ciğerimi ortaya koydum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here