Konut kredisi ödeyenlere müjde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığın hazırladığı yönetmelik taslağına göre konut kredisini erken ödemek isteyenlere indirim yapılacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 2013 yılında Türkiye’de 583 bin 200 kişi konut kredisi çekti. Türkiye Bankalar Birliği’nin “Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri – Haziran 2014” raporuna göre ise ülke genelinde tüketici ve konut kredisi kullanan kişi sayısı 15 milyona yaklaştı. Kullanılan kredilerin bakiyesi ise 241 milyar TL’yi geçti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı 23 yönetmelikten sonuncusu olan Konut Finansmanı Yönetmeliği taslağına göre borcunu erken ödeyen tüketici, tüm faiz ve masraflarda indirime hak kazanacak. Tüketicinin yazılı ve açık talebi olmaksızın krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacak.

FAİZ İNDİRİMİ DE VAR
Tüketici Kanunu kapsamında hazırlanan 23 yönetmelikten sonuncusu olan Konut Finansmanı yönetmeliği, önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek. Düzenlemeyle tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabilecek. Konut finansmanı borcunun tamamını veya bir kısmını erken ödeyen tüketiciye erken ödenen miktara göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarında indirim yapılması zorunlu olacak.

EK ÜCRET ÖDENMEYECEK
Yeni ödeme planı, yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla tüketiciye verilecek. Bu işlemler dolayısıyla tüketiciden erken ödeme tazminatı dışında herhangi bir isim altında ücret talep edilemeyecek. Sözleşmede belirtilmek suretiyle konut finansmanına yönelik kredilerde ve finansal kiralama işlemlerinde faiz oranı sabit veya değişken olarak belirlenebilecek. Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmenin kurulduğu tarihte belirlenen oran tarafların rızası dışında değiştirilemeyecek. Tüketicinin yazılı veya veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmadan krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacak. Tüketicinin sigorta istemesi halinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminatı konut finansmanı kuruluşu kabul etmek zorunda olacak.

Maliyet oranu zorunlu oldu
Düzenlemeyle konut finansmanı sözleşmelerinde, yıllık maliyet oranının yer alması zorunlu tutulacak. Konut finansmanı sözleşmesinde tüketicinin edimlerine karşılık olarak alınan şahsi teminatlar, her ne isim altında olursa olsun adi kefalet sayılacak. Tüketicinin alacaklarına ilişkin karşı tarafça verilen şahsi teminatlar müteselsil kefalet sayılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here