Hayır, başlıkta bir yanlışlık yok. Öngörü dediğimiz, bilgiye, birikime, görgüye, duruş tutarlılığına bağlıdır. Dünü unutmamaktan, bugünü doğru okumaktan, ders almaktan, “bir daha asla” kararlılığından geçer. Falcılık değildir, kehanetle ilgisi yoktur, “Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler” dizesine takla attırmak, işine geldiği gibi kullanmak hiç değildir. Öngörülü insanlar için başımıza “kaza”nın ne zaman geleceği bellidir. “Saldım çayıra mevlam kayıra” hayata egemen olmuşsa, “kaderimse çekerim” mantığı yaşama biçimine dönmüşse, oralarda öngörüye falan ihtiyaç yoktur. Öngörü yoksa, “hallederiz ağbi” cıvıklığıyla, “ne iş olsa yaparım abla” densizliği, kol kola girmiş demektir. Hayata ve insana saygısızlığın egemen olduğu “Böngörüler Coğrafyası”, işte böyle böyle yaratılır. Şimdi bu yazıya ara verip, William Shakespeare’in 66. Sonesini okumanın belki de tam sırasıdır.
Seçimlerin üstünden bir hafta geçti. Bu süre içinde konuşulanlara, ortada uçuşan kelamlara, bir de düğüne geç kalmış komşu teyzeler gibi, kendini ortaya atıp oynamaya başlayanlara baktığımızda, demokrasi kalitemizin nerelerde olduğunu görmekteyiz. Çok konuşmanın, bir şey “söylemekle” ilgisinin olmadığını, manşet ekran boğulurken, bir daha öğrenmekteyiz. Bilgi, birikim, görgü, duruş tutarlığı açısından, ahvalimizin ne vaziyetlerde olduğunu, içimiz yanarak izlemekteyiz. “Seçtiğimiz aktörlerle yaşadığımız faktörler, aynı zamanda bizim yansımamızdır, niye şaşıyorsun?” derseniz, bana düşen bu yazıyı burada bitirmektir. Haklısınız, hep birlikte birbirimizi üretip duruyoruz. Neysek onu seçiyor, ne seçmişsek hayatımızı belirlemesine boyun eğiyoruz. Bunun demokrasiyle bir ilgisi var mıdır? Yani biz sıradan insanlara 4-5 yılda bir, iki dakikalığına oy kullanmayı bahşedip, sonra bir köşeden olup biteni izlemeyi dayatmak, demokrasi midir? Değilse, yazmayı ve konuşmayı sürdüreceğiz.
Hak yemek bize yakışmaz. Kuşkusuz, demokrasi tarihimizin, en adaletsiz, en vahşi, insan zekasına ve vicdanına hakaret seçimlerinden birini yaşadınız. Bu seçimin benzerleri, tarihin “antidemokrasi” sayfalarındadır. Kazandığınız başarılar, bu açıdan mucize bile sayılabilir. Onlarca kanalda yüzlerce papağana, çift başlı propaganda yağmuruna, içinizdeki ve dışınızdaki eblehlere, size dair her türlü yalana ve çarpıtmaya rağmen, yakaladığınız oranla sevinmelisiniz. Ortaya çıkan çok renklilik, faşist dayatmaların, yalanın ve talanın kalıcı olmadığını, yerleşemediğini göstermiş, her türlü umutsuzluk ve karamsarlığı, en azından sarsmıştır. Bunu kim reddedebilir? Bundan sevinç duymamak, bu garabetin ve vahşiliğin parçası olmaktır. Hepsi doğru, hepsi anlaşılır. Bunda bir beis yok.
Ama insan sormadan edemiyor. Seçim sonuçlarının ortalama böyle çıkacağını kestirmek için, Duverger’i, Chomsky’yi, Kongar’ı, Cem’i, ne bileyim Freud’u danışman almaya falan gerek yoktu. (Bir göz atılsaydı fena olmazdı ya, neyse) İyi de, sizin bu ya da başka sonuçlara dair bir öngörünüz, vizyonunuz, A B C… planınız, seçenekleriniz falan yok muydu? Bir takım alakasız aktörlerin ortaya fırlayıp, kendince bir şeylere soyunmasının, gündem saptırmasının, daha dün yaşanmış acı ve hüzünlerin unutulmaya yüz tutmasının, sizce de reddedilmesi gerekmiyor mu? Siyasi tutarlılıkla politik savrulmalar arasındaki farkı, iyi bilmek gerekmektedir. Elde ettiğiniz sonuçta, toplumsal vicdan, ahlak ve adalete dair sözlerinizin ve teminatların, ne kadar belirleyici olduğunu unutamazsınız.
Umutsuzluk bize yakışmaz, bizim şiarlarımız, kerterizlerimiz bellidir, düzenin günü birlik gidişatlarına kapılacak, ham hayaller kuracak da değiliz.
Ama üç günde, küçücük kıvılcımları söndürmemek, gidişatı bir kere daha gölgelememek, toplum bir nebze olsun “oh” deyip soluk alırken, boğazında bırakmamak gerekmektedir. Sizi, durduğunuz yer dolayısıyla seçtik. Zelzelelere direnirken de yanınızda oluruz. Halktan yana, içiniz rahat olsun. Gözümüz üstünüzde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here