Örnekköy’deki 18 hektarlık alana ilişkin kentsel dönüşüm projesini tanıtan Başkan Kocaoğlu, “Uzlaşırsak, el sıkışırsak, aynı yolu omuz omuza birbirimize inanarak, güvenerek yürürsek, biz bunu gerçekleştirebiliriz” dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy’deki 18 hektarlık alana ilişkin kentsel dönüşüm projesini hak sahiplerine henüz resmi açılışı gerçekleşmeyen Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde tanıttı. CHP İzmir milletvekili Özcan Purçu, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın da izlediği toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent dönüşümünün aynı anda sosyal bir dönüşüm olduğundan yola çıktıklarını ve bu konuda titizlikle çalıştıklarını söyledi.

Kocaoğlu, “Çarpık yapılaşma nedeniyle, 2004 yılından itibaren kentsel dönüşüm Türkiye’nin gündemine geldi ve pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da çok büyük bir kaos yaşandı, yaşanıyor ve yaşanacak. Sadece boş arsaya bina yapmış kooperatif başkanı veya müteahhit ‘ben kentsel dönüşümcüyüm’ diye meydana çıkıyor. Boş arsaya bina yapmanın neresi kentsel dönüşüm? Bizim kafamızdaki kentsel dönüşüm, çarpık yapılanmanın gerçekleştiği ve fiilen yaşayan bir bölgeyi ayağa kaldırmak üzere yapılan iştir. Biz bu konuda Kadifekale’den başlayarak Uzundere’de, Aktepe-Emrez’de ve Bayraklıda bir çok deneyimler kazandık. Kentsel Dönüşüm konusunda herkes; şimdiye kadar bekçi kulübesi bile yapmamış ama ‘ben de bu işi yaparım’ diyen müteahhitten, bürokratından, belediye başkanından Bakana varıncaya kadar herkes davul çalıyor ama boş davul çalıyor. Ve ortalığı karıştırıyor” dedi.

Belediyenin kentsel dönüşüm projesinde çarpık yapılar yıkılacağını, vatandaşın hakkının korunacağını, vatandaşın yerinden yurdundan, akrabasından, komşusundan ayrılmayarak daha iyi konutta oturacağını belirten Kocaoğlu, “İşin özü bu. Ve orada ne kazanılıyorsa, ne rant varsa, binanın yapılması-maliyeti hariç, o da buradaki vatandaşa kalacak. Biz bütün imkanları zorlayarak, arkadaşlarımız bilimsel çalışma yaparak projeleri ortaya koyuyoruz. Herkesin hakkına hukukuna göre hesap yapılıyor, ortaya bir değer çıkıyor. Bunun üzerinden uzlaşmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerden itibaren de Örnekköy’deki mal sahipleriyle görüşeceğiz” dedi.
Bakanlığın kentsel dönüşüm konusunda çıkardığı yasayı kullanmayacaklarını bir kez daha açıklayan Kocaoğlu, bu yasanan vatandaşın hakkını gasp edecek bir yasa olduğunu söyledi.

DESTEKLEMEZSENİZ YAPMAYIZ
Başkan Kocaoğlu, Örnekköy sakinlerine kentsel dönüşüm bölgelerinde dedikodulara inanmamaları çağrısı yaptı. Belediyenin kenti kalkındırmak için yola çıktığını belirten Kocaoğlu “11 senedir Belediye Başkanlığınızı yapıyorum. Ne kimseye yalan söyledim, ne bir vatandaşımızın burnunu kanattım. Bu inançla; kırmak için, dökmek için, vatandaşın malını gasp etmek için değil, tam tersine hizmet etmek ve sizin hakkınızı koruyup daha da artırmak için, çalışmak üzere yola çıktım. Desteklerseniz yaparız. Desteklemezseniz yapmayız. Verilebileceğin hepsi verildi. Uzlaşırsak, el sıkışırsak, aynı yolu omuz omuza birbirimize inanarak, güvenerek yürürsek, biz bunu gerçekleştirebiliriz. Uzlaşamazsak yürüyemeyiz. Belediye’nin cebine bir kuruş para girmeyecek, aksine Belediye’nin cebinden para çıkacak” dedi. Kocaoğlu ayrıca Örnekköylülerin dedikodulara kulak vermemelerini isteyerek, “Kimseye yetki vermedik. Bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen bana veya Kentsel Dönüşüm Daire Başkanımıza ulaşın” dedi.

Örnekköy projesi nedir?
Komşuluk ilişkileri gözetilerek tasarlanan konut alanlarında blok yükseklikleri proje bütününde 8 kat ile 14 kat arasında değişecek. 18 hektar büyüklüğündeki proje alanında, talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda, farklı seçenekler sunabilmek amacıyla 4 farklı blok tipinde, büyüklükleri 60 metrekare ile 151 metrekare arasında değişen 7 farklı konut tipi tasarlandı.
Alanda üretilecek bağımsız birim sayısı yaklaşık 3 bin adet olarak belirlendi. Mevcut esnafın işine devam etmesi için Başpehlivan Karaali Caddesi ve ana yaya/taşıt aksları üzerinde, zemin katlarda farklı büyüklüklerde işyerleri tasarlandı. Taşıtlar için yaklaşık 30 bin metrekare açık ve kapalı otopark alanları tasarlandı. Yaklaşık 4 bin 200 metrekare kapalı alanlı, 2 katlı Yeni Pazar Alanı tasarlandı. Pazaryeri ile başlayıp dere boyunca devam eden rekreasyon alanı birbirine bakan seyir terasları şeklinde tasarlandı. Konut alanları arasında geniş yeşil alanlar ve tema parklar öngörüldü. Futbol sahası, seyirciler için tribün ve spor tesis binası ile bütün olarak ele alındı. 3 bin 500 metrekare kapalı alanlı spor tesis binası düğün salonu olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Mevcut ilkokulun bulunduğu alan “Eğitim Kampüsü” olarak yeniden projelendirildi.
Alana yaklaşık 20 bin metrekare sosyal donatı alanı kazandırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here