İzmirli Hasan Akkaya, Atatürk’e hakaret içeren paylaşımlara kızıp, aynı fotoğrafı dönemin Başbakanı Davutoğlu ile Cumhurbaşkanına uyarladı. Akkaya, bu paylaşımdan dolayı yargılandığı davanın birinden beraat etti, diğerinden ceza aldı

İzmirli Hasan Akkaya, sosyal paylaşım sitesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret içeren bir fotoğraf gördü. Fotomontajla yapılan ve Facebook’ta paylaşılan fotoğrafta, bir horozun kafa kısmına Sultan Vahdettin’in resmi, tavuk resminin kafa kısmına ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı yerleştirildi. Fotoğrafın üst kısmında ‘Hoş geldin beyim’, alt kısmında ise ‘Hoş bulduk sümüklü Mustafa’ yazısına yer verildi. Bu fotoğrafa sinirlenen Hasan Akkaya, fotoğrafı dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a uyarladı. Akkaya, fotoğrafta horozun kafa kısmına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını, tavuğun kafa kısmına ise dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun fotoğrafını yerleştirip, bunu da sosyal medya hesabından paylaştı. Tavuğun, horozun ayağını öper şekilde yer aldığı fotoğraf, Trabzon’da yaşayan bir kişi tarafından şikayet edildi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Siber Suçlar Önleme Büro Amirliği tarafından yapılan incelemenin ardından, savcılık Akkaya hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ahmet Davutoğlu’na hakaret suçlamasıyla yargılanmasını istedi. Karşıyaka 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

HOŞGÖRÜ VURGUSU
2015 yılında yapılan paylaşımlardan dolayı hakim karşısına çıkan Hasan Akkaya, ilk önce Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği için yargılandı. Akkaya, mahkemede AKP’lilerin sosyal medya hesaplarından Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret içeren paylaşımlar yapıldığını ve kendisinin de bu paylaşımlara sinirlenerek o fotoğrafı düzenlediğini söyledi. Amacının devlet büyüklerine hakaret etmek olmadığını ama Atatürk’e de edilen hakareti içine sindiremediğini belirtti. Mahkeme, sanığın yargılanmasının ardından, kararını verdi. Hakim, gerekçeli kararında; Yargıtay, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) içtihatlarına atıfta bulunarak; “Söz konusu mizahta, eleştiri ve eleştiriye yönelik hoşgörünün, biraz daha artması gerekir” diyerek, Hasan Akkaya’nın beraatına karar verdi.

6 BİN LİRA CEZA
Akkaya, Ahmet Davutoğlu’na hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etmesinin ardından bu kez hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla dava açıldı. Aynı fotoğraftan dolayı Karşıyaka 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Akkaya, aynı savunmayı burada da yaptı. Davutoğlu’na hakaretten yargılandığı davadan beraat ettiğini, mahkemede belirtti. Ancak bu kez ceza almaktan kurtulamadı. Mahkeme, sanığın Cumhurbaşkanına hakaret suçunu ‘sabit’ bularak, TCK’nın 299/1 maddesi gereğince suçun işleniş şekli de dikkate alınarak, Akkaya’ya önce 1 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti. Ardından bu ceza sanığın yargılama süresindeki davranışları gözönüne alınarak, 1/6 oranında indirildi ve 10 ay hapis cezasına çevrildi. Bu ceza da 6 bin liralık paraya dönüştürüldü.

ATATÜRK’E YOK
Mahkemenin kararını üst mahkemeye taşıyan Hasan Akkaya, kişilere özel kararlar verildiğini savundu. Türkiye’de Atatürk’e hakaret edenlerden hiç birinin ceza almadığını ileri süren Akkaya; “Bu karar karşısında şok oldum. Bu ne demek oluyor. Ben hayırcıyım. Kişiye endeksli kararlar veriliyor. Karikatür bir hakaret içeriyorsa, Davutoğlu davasından da ceza almam gerekiyordu. Türkiye’de mizah ve karikatür engellendiği sürece, bizim demokrasiden söz etmemiz mümkün değil. Atatürk’e hakaret edenler Türkiye’de ceza almıyor, yargılanmıyor. Bizim makamlara saygımız var. Makamları temsil edenlerin düşüncelerini onaylamıyoruz” sözleri ile tepkisini dile getirdi. Umut KARAKOYUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here