CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, referandum çalışmaları kapsamında geldiği İzmir’den iktidara yüklenerek; “Bana terörist diyenin alnını karışlarım” dedi

Anayasa değişikliği için yapılacak halk oylaması kapsamında, Türkiye’de ‘hayır’ kampanyası yürüten CHP eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bir gününü de İzmir’e ayırdı. Baykal, Kültürpark İsmet İnönü Merkezi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Konuşmasına, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin önemine değinerek başlayan Deniz Baykal, daha sonra referandumda halkın hayır oyu kullanmalarını isteyerek, gerekçelerini anlattı. Baykal, yapılmak istenen Anayasa değişikliğinin, dünyanın 200 ülkesinin hiç birinde olmadığını belirtti. Anayasa kitaplarına baktıklarını da vurgulayan Baykal, böyle bir kitabın da olmadığını ifade ederek, “Kitapta yeri yok bu anayasanın. Başkanlık diye eli yüzü düzgün bir sistem var. Çoğu yerde başarısızlık ama Amerika’da başarılı işliyor. Oradaki gibi mi diye baktık hiç alakası yok. Ne meclis ne mahkeme ne siyaseten şuna bak diyecek bir otorite yok. Bakan atayacak meclisin haberi olmayacak, atadıktan sonra da olmayacak. Yardımcı seçecek seçmenin haberi olmayacak.” dedi.

TÜRKİYE KÜME DÜŞECEK

Hukukun kimsenin keyfiyetine bırakılamayacağının altını çizen Baykal; “Her inanç ve etnik kökenden insanın olduğu tek organ Meclis. Yüzde yüz milli irade o işte… Seçime gireceğim, yüzde 50 artı 1… Burada meclisin yüzde yüzü var. Meclis’in elinde olan yasama yetkisini cumhurbaşkanı bizzat kendisi, kanun adında değil ama cumhurbaşkanı kararnamesi adı altında çıkarabilecek. Bütün bakanlıkları feshedebilecek. Yeni bakanlık kurabilecek. Kim nasıl atanır konusunda kendi başına karar verecek. Yetkileri ve özlük haklarını kendisi belirleyecek. Bana bırakın ben yaparım düzeni olur mu? Milletin cebinden çıkan paranın nereye harcanacağına meclis değil başkan karar verecek. Bu Türkiye’nin küme düşmesi anlamına gelen bir anayasadır” ifadelerini kullanarak, değişikliği veto ettiklerini bir kez daha açıkça belirtti.

EYALET YETKİSİ VERİLİYOR

Deniz Baykal, Anayasa değişikliğinin başkana, eyalet kurma yetkisi verdiğinin altını da çizerek, “Bu anayasa eyalet kurma anahtarını cumhurbaşkanına teslim eden bir anayasadır. ‘İlk dört madde orada duruyor’ diyorlar da 123’üncü madde de bu hale geldi. Bu yetkiyi hiçbir Allah’ın kuluna vermeyi kabul edemeyiz. Hiçbirimiz kendimiz için siyasi liderlerimiz için istemeyiz. Bu yanlış” dedi.

PKK İLE İÇ İÇE GİRMİŞ

Evet kampanyası yapanların gerekçe sunamadığını da aktaran Deniz Baykal, evet cephesinde yer alanların sağa sola hakaret ettiklerini ve söyleyebildiklerinin yalnızca ‘çift şoför olmaz’ tarzında açıklamalar olduğunu dile getirdi. Baykal, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Yol yapıyorsun, köprü yapıyorsun, her şey için teşekkür ediyorum. Çanakkale’de köprü yapıyorsun, hayırlı olsun. Bu sistem bunları yapmana engel mi? Sen bunları yapıyorsun diye milletin egemenliğini sana vermem. ‘Bunlar terörist diyor’. Milletin yarısından fazlası hayır diyecek. Millet bu olmadı, yakışmadı diyor. O terörist, bu PKK’lı diyorsun ama sen PKK ile iç içe girmişsin. Ben 16 Nisan’da sağ kalırsam gideceğim ve hayır oyu vereceğim. Ama bana terörist diyenin alnını karışlarım. Böyle açıklamalarla ‘evet’i büyütebilir miyim dediler ama millet yalanı yutmuyor.”

SİYASİ DEPREM OLUR

Hayır çıkması halinde Türkiye’nin karışacağına dair açıklamaların yapıldığını da anımsatan Baykal, aslında ‘evet’in siyasi bir depreme neden olacağını ileri sürdü. Bu değişikliğin geçmesi halinde memurların iş güvencesinin de ortadan kalkacağını dile getiren Baykal; “İşçiler için kıdem tazminatı fonu bir başka fona aktartılmış olacak. Bir sabah kalkacaksınız mesela varlık fonuna aktarılacak. Bunların hepsi toplumu allak bullak etmeyecek mi? ‘Evet’in sonucu ekonomik depremdir” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here