Herkes Genel Seçimleri bekleyedursun, ben bu sabah kutsal oylarımdan birini atmak üzere İstanbul’a uçacağım…
Evet salon hazır, liderler pusulalarını bastırmış, hatta sandıklar korktuğum gibi öyle delik veya şaibeli değilmiş…
Oyumu kime mi atacağım?
Onu da bir gün sonra sandık söylesin artık!..
Şaşırdınız değil mi? Haklısınız; 77 milyonun, hatta tüm dünyanın beklediği 7 Haziran seçimlerine daha 12 gün var…
Ben bugün, bizim Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Genel Kurulu’nda olacağım. Naci Arkan-Oğuz Tongsir’ in listelerini inceleyip oyumu kullanacağım. Anlayacağınız, Türk Sporuna, bir “Deniz Feneri” misali yol gösteren Türkiye’nin en saygın kuruluşlarından biri olan TSYD’nin 4 yıllık geleceğini tayininde bir oyluk görev üstleneceğim. İnşallah ülkemin geleceği için, 12 gün sonra da böyle güle oynaya sandık başına koşarım…

* * *

Bizim TSYD Genel Kurulumuz öncesi bazı kıpırdamalar, laf gidip-gelmeleri olmadığını sanmayın! Oldu tabi. Ama 7 Haziran öncesi, hatta şu an itibariyle 20 partinin yarışacağı bu seçim üzerine İktidarın Başbakanının, yanına tarafsız olan! Cumhurbaşkanını da alıp “eş niyetli” meydan mitinglerinde ağıza alınmayacak, hatta yenilip yutulmayacak cinsinden sözler söylemesi, genç nesle hiç de “Deniz Fenerliği” yapmadığı gibi, seçimleri şaibeli duruma soktuğu da hem yerli, hem de yabancı medyada dillere düştü bile… Laf atma, oy için yanlış belge düzenleme, iffet kasetleri dağıtmanın oy verenlerin midesini çok bulandırdı doğrusu!

Bakın, tüm insanların mutlu günlerinde ya da hoş vakit geçirdikleri ortamlarda tükettikleri “Çerez” bile mundar edilmedi mi?

İktidar belki, disiplinden çıkan bazı milletvekilleri yüzünden kan kaybına uğradığının farkında değil! Hadi “Üç Bakan’ın” yaptıkları unutuldu diyelim! Hatta AKP’nin haşarı çocuğu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’ in “İzmir düşmanlığını” da “siyasi taktik” olarak kabul edelim! İlla velakin Balıkesir’ in “reklam arası” çıkışı ile partisinde onulmaz yaralar açan, o eczacı bayan milletvekilinden sonra Diyarbakır’ dan bir “siyaset meczubunun”, İzmir’ e bayat “çerez parası” niteliğindeki laflarını avucuna kopyacı öğrenci gibi yazıp, musallat etmesi hiç, ama hiç affedilmeyecek AKP disiplinsizliğinin bir başka talihsizliği olsa gerek!

Geçtiğimiz hafta sonu AKP Diyarbakır Milletvekili sıfatı ile Cuma İçten denilen bir siyasetçinin attığı ipe sapa gelmez tweetler yalnız İzmirlileri değil, AKP’ nin sağduyulu İzmirli yöneticilerini de rezil-i rüsva etti! Neymiş efendim; İzmir’in yaşam biçimini, İzmirli gençlerin giyim kuşamından yedikleri içtiklerine kadar, kendi yüksek kültürü içinde aşağılayıcı, ırkçı, bölücü laflar ederek “Haşhaşi” demiş!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu kişinin “Haşhaşi” sataşması ile “hemşehrilerimi resmen esrarkeş yaptı” diyerek lanetledi ve edepsiz biri olduğunu da ifade etti. Kanaatimce Aziz Kocaoğlu, İzmir’in İzmirlilerin hoşgörüsü, yüksek ahlak ve kültürü içinde bu siyasi miksere gereken göndermeyi yaptığı için teşekkür ederiz. Bu arada AKP İzmir İl Başkanı Bülent Demircan da bu siyasi meczup milletvekilinin İzmir’i haşhaşilerin merkezi olarak göstermesine karşı çıkması da önemlidir. Özellikle “CHP’li İzmirli gençlerin özgürlükten anladıkları , son derece açık giyinmek, kafayı çekmek, sabaha kadar eğlenmek” şeklindeki lafları da bu zatın soyadı gibi “İçten mi, değil mi” tartışmalarına açıktır. Bunun yorumunu da bizim “ÜTÜCÜ” ye bırakalım…

______

ÜTÜCÜ

Bu ifade TDK denildiği gibi, “hiç etmek” evrim geçirecek ve bundan -mesela- bir süre sonra “Hiç etmek” değil , “iç etmek” olarak kullanılacaktır. Bu sahibin sesine diyeceğim şudur; Sen eline geçen Diyarbakır Milletvekilliğini hem “İç et” , hem de sahibine bildirmeden kendine mal et! Yetmezmiş gibi, bir de İzmir’e, İzmirlilere söv ha!..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here