Uluslararası İzmir Film Festivali’ne Başbakanlık Tanıtma Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bu yıl da ödenek ayrılmayınca festival üst üste üçüncü sefer ertelendi

BAŞBAKANLIK Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Kalkınma Ajansı destekleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen Uluslararası İzmir Film Festivali bu yıl da yapılmayacak. Son olarak 2012 yılında düzenlenen ve Türk sineması ile dünya sinemasının önemli isimlerini İzmir’de buluşturan önemli kültür sanat projesi bir kez daha Ankara engeline takıldı. Son olarak Nisan 2012’de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katkıları sonucunda gerçekleştirilen ve bu sayede sinema dünyasını ağırlayan İzmir, bir kez daha milyonlarca liralık turizm gelirinden ve ekonomik canlılıktan mahrum kaldı. Uluslararası platformda kentin tanıtımına büyük katkı koyan etkinlikle ilgili işbirliği protokolü için Ankara’dan haber gelmeyince festival planları bir kez daha rafa kaldırıldı.

KRİZ TBMM’YE TAŞINMIŞTI
Festivalle ilgili yaşanan kriz TBMM’de de sayısız soru önergesine de konu olurken, konuyla ilgili çalışma başlatan CHP’li eski vekillerden Rahmi Aşkın Türeli başta olmak üzere, birçok ismin bakanlığa yönelttiği sorular yanıtsız kalmıştı. İzmir’in onca talebine ve kültür sanat camiasının imza kampanyalarına konu olan isyanına karşın etkinlikle ilgili somut bir adım atılmazken, gelişmeler siyasetçiler tarafından “Seçimler arifesinde verilen onca söze karşın İzmir bu yıl da es geçildi” şeklinde yorumlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here