orhan-baykal

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Artık vaad değil, somut adımlar istiyoruz” demiş. Al sana somut adım. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, 2019 Bütçe tasarısında PYD/PKK‘ya eğit-donat için 300 milyon dolar, DEAŞ karşıtı misyona ilişkin sınır güvenlik (!) ihtiyaçları için 250 milyon dolar olmak üzere 550 milyon dolar ayırdı.
Düşünebiliyor musunuz? Bir yıl için tam 550 milyon dolar. Kime karşı kullanılacak bu parayla alınan silahlar?

Söylemeye dilimiz varmıyor ama büyük bir bölümü Mehmetçiğe karşı. Artık şunun anlaşılması lazım; bu eylemler meydanlarda “Eyy” çığlıklarıyla önlenemiyor. Sorunların çözümü askeri alanda olduğu kadar diplomatik alanda da aranmalı. Bu çözümlerin başında Suriye’de rejim güçleriyle görüşmelere başlanması gelmeli.

Amerikan yetkilileriyle görüşmelerde de daha gerçekçi yaklaşımlara ihtiyacımız var. Amerikan Dışişleri Bakanlığı ile Pentagon arasındaki görüş ayrılıklarından yararlanmanın tam zamanı. Ankara’ya gelecek olan Amerikan Dışişleri Bakani Rex Tillerson’a, Brüksel’de Jim Mattis’e bölge gerçeklerinin çok iyi anlatılması Türkiye’nin bölgede ne kadar önemli bir ülke olduğunun hatırlatılması gerekiyor. Özellikle İncirlik konusunda kozlarımızın çok iyi kullanılması oldukça önemli.

Başkan Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıķlamada Ortadoğu’da bugüne kadar 7 trilyon dolar harcadıklarını söyledi. Bunun büyük bir hata olduğunu da sözlerine ekledi. Şimdi Pentagon’un yeni bütçesiyle ABD’yi düşeceği böyle bir hatadan uzaklaştırmanın yolları mutlaka aranmalı.

Washington’daki deneyimli gazeteci Yılmaz Polat, bir zamanların “Süpürmeyin, kullanın” söylemiyle gündeme gelen Cüneyt Zapsu’nun yeniden görev başında olduğunu bildiriyor. Ayrıca Aydın Doğan’ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ’ın başkanı olduğu Türk-Amerikan İş Konseyi’nin yönetime kattığı yeni takviyelerle Nisan ayında Amerika’da lobi çalışmalarında bulunacağı belirtiliyor. Şimdi ABD mi askerini çekecek, yoksa AKP mi geri adım atacak tartışmalarının zamanı değil.

Asıl sorun Amerika’nın terör örgütüne yaptığı askeri yardımların önlenmesi.
Amerika’dan yardım alamayan terör örgütünün, Mehmetçiğin önünde 3 gün dayanamayacağını herkes biliyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here