Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İzmir Ticaret Odası’na konuk oldu. Muhalefetin vaatlerini eleştiren Babacan, istikrar bozulursa Yunanistan’ın durumuna düşüleceğini ileri sürdü

İş dünyasının daveti üzerine İzmir Ticaret Odası genişletilmiş meclis toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomiye dair notlarını paylaştı. Muhalefetin ekonomiye yönelik vaatlerini eleştiren Babacan; “Şimdi bakıyorum bazı siyasi partilere; Türkiye’yi bugün olmazsa iki üç yıl sonra Yunanistan’ın durumuna düşürecek vaatlerde bulunuyorlar. Yunanistan da öyle yapmış zamanında popülist vaatler savurmuş. AB üyesi olmasına rağmen sırtını oraya dayamasına rağmen şu anda da sıkıntıda. İbret alınması için söylüyorum dikkat etmek lazım. Türkiye dışa açık bir ekonomi. Böylesine dünyaya açık bir ülkenin dünya ekonomisinde olup bitenlerden etkilenmemesi mümkün değil. Gelişmekte olan ülkelere baktığımızda büyüme hızları düşmüş durumda” dedi.
Komşu ülke ekonomileri ile Türkiye’nin ekonomisini karşılaştıran Babacan; “Güven ve istikrar olmazsa elin adamı neden tasarrufunu buraya getirsin? Dışarıdan taze kaynak çok zor. Bırakın taze kaynağı içerideki birikimin memlekette tutulması zor olabilir. En önemli değer istikrar ve değer. Bu varken kıymetini bilmeyebiliyoruz. Türkiye’nin dışında bu coğrafyada kendi istikrar ortamını sağlayan ülke azaldı. Rusya bir yıl önceye kadar güveni kaybedince yüzde 4 bu yıl daralacak. Ukrayna yüzde 5 daralacak” dedi.

KADIN GİRİŞİMCİ VURGUSU
Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin G20 başkanlığına dair de konuştu. Kadın girişimcilerine önem verdiklerini dile getiren Ali Babacan, şunları söyledi: “G20’de dünyanın en büyük ekonomileri 19 ülke ve AB var. Dünya nüfusunun üçte ikisi burada, bütün kıtaları temsil ediliyor. Başkanlık dönemimizde üç önemli önceliğimiz var. Kapsayıcılık, uygulama ve yatırımlar. KOBİ’lere özel önem veriyoruz. Kadın 20 girişimcisi oluşturacağız. W20 toplantısı yapılacak. ‘Kadın 20 ekibi olarak 20 lidere şunları öneriyoruz’ diyecekler. G20’ye kazandırdığımız kalıcı bir yapı olacak.”

KÖŞEYE ÇEKİLMEYİN
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise Ali Babacan’a şöyle seslendi: “AKP 2002 yılından itibaren iktidardan olan bir parti. Bu yıllar boyunca ülkemiz kesintisiz büyüdü. Önceleri iki ileri bir geri bir durum vardı. Bu başarılarda sizin payınız büyük. O nedenle biz her kurulan her hükümette ‘Ali Babacan var mı’ diye baktık. İş dünyası olarak sıkıntılarımız çok. Elbette sıkıntılar olacaktır. Bu sorunlar çözülecektir. Yenileri olacaktır. Ama bütün bunlar istikrar olursa olacak. Sorunlarımızın farkındasınız çünkü bizden iyi biliyorsunuz. O nedenle bir köşeye çekilmek gibi bir lüksünüz yok.”
Umut KARAKOYUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here