İGC Başkanı Misket Dikmen, medyada kadına yönelik ayrımcılığa dikkat çekerek, “Bu ayrımcılığı, cinsiyetçi bakış açısını elbirliğiyle düzeltebiliriz. Sadece sesinizi yükseltin yeter” dedi

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Disiplinlerarası Yaklaşımlar Çalıştayı” İzmir Barosu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Çalıştayın son toplantısında İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen de “Medyada Kadının Üç Hali” konulu sunum gerçekleştirdi. Birçok alanda olduğu gibi gazetecilik sektörünün de erkek egemenliği üzerine kurulduğunu kaydeden Dikmen, “Genel yayın yönetmenlerinin yüzde 10’u, arka sayfa güzellerinin yüzde 100’ü kadın. Kadının medyada üç hali var. Medyada çalışan, medya haber konusu ve medya tüketicisi kadın. Hangi alanda olursa olsun toplum erkeği ve kadınıyla eril gücü kabul edip boyun eğdiği anda kaybetmiştir demektir” dedi.
Medyanın kadınla, kadının sorunlarıyla arasında aşk ve nefret ilişkisi bulunduğunu vurgulayarak, “Ne seninle ne sensiz çok acımasız, şiddetin ön plana çıktığı bir ilişki bu. Bu ikili ilişki bir yandan yapılan yayınlarla şiddeti doğuran, teşvik eden, üreten diğer yandan da farkındalık yaratan bir ilişki. Şiddetin veya diğer sorunların ön plana çıkmasını da sağlıyor. Şiddetin önlenmesi yönünde bir şeyler yapılmasını sağlayan rolü de var. Farkındalık konusu giderek artıyor” dedi.

AŞK NEFRET İLİŞKİSİ
Kadının medyada konu mankeni, mağdur, anne, cinsel nesne olarak görüldüğünü, reytinglerin buradan nemalandığını da anlatan Dikmen, medya sektörüne ilişkin şu bilgileri paylaştı:
“Kadınların medya izleme grubunun raporuna göre medyada yöneticilerin yüzde 15’i, köşe yazarlarının yüzde 12’si, siyasi tartışma programlarına katılanların yüzde 11’i kadın. Künyelerdeki kadın oranı yüzde 19. web sitelerinde yüzde 36. İnternet ortamında kadın daha özgür bir çalışma alanı buluyor. Gazetelerin genel yayın yönetmenlerinin yüzde 10’u kadın. Anadolu basınında da kadınlar yerine daha çok erkekler istihdam ediyor, kadınlar basın yasasına tabi kadroya alınmadan çalıştırılıyor. Yine de işe alının kadro verilen yasal güvencesi olan kadınlar yüzde 10 oranında.
İGC’nin 905 üyesinin üçte biri kadın. Kadına yönelik bu ayrımcılığı, cinsiyetçi bakış açısını elbirliğiyle düzeltebiliriz. Sesinizi yükseltin, tepkinizi gösterin.”
Toplantıda konuşma yapan akademisyenlerin sunumlarının ardından İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, konuşmacılara çiçek ve heykel hediye etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here