Adı Ata. Altı aylık bir bebek. Otobüste halasının kucağında dünyadan habersiz uyuyor. Halası; “Anne ve babamızın yaşadığı günleri arıyoruz her bakımdan. Şimdi Ata’yı kim bilir gelecekte neler bekliyor? Bu yıl bizim için oldukça sıkıntılı geçti. Eskiden 20 lira ile pazara giderdim, şimdi 50 lira bile yetmiyor. Siyasetten bile soğudum, kavgaları gördükçe televizyon seyredemiyorum artık”
Demek ki vatandaş Kudüs, Orta Doğu’daki gelişmeler, gibi konulardan söz etmiyor. Çünkü onların birinci önceliği ekonomi yani geçim derdindeler.
2017’e bakalım.
İstanbul’da gece kulübüne yapılan terör saldırısında 39 kişi öldü. FETÖ elebaşı Gülen, için 2 bin 988’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat Kalkanı Harekatı başarıyla tamamladı.
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için yapılan halk oylamasında yüzde 51,41 “evet”, yüzde 48,59 “hayır” oyu çıktı. İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na MİT tırları olayı ile ilgili 25 yıl hapis cezası verildi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki için başlattığı ve 25 gün süren yürüyüşü, İstanbul Maltepe’de düzenlediği mitingle sona erdirdi. TEOG kaldırıldı.
İstanbul’un ardından Ankara, Bursa, Balıkesir, Niğde belediye başkanları görevlerinden istifa etti. Eski milletvekili Akşener, İyi Parti’yi kurdu.
Ankara Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, ileri sürdüğü yurt dışı para transferine ilişkin soruşturma başlatıldı. BM Kudüs ABD’nin Kudüs tasarısını ret etti. Yılın son tartışmalı olayı da OHAL kapsamındaki KHK oldu.
Gelelim 2018 tahminlerine; yabancı uzmanlar yüksek enflasyon, bankaların dış borçlanmasındaki artışı ve hızla artış gösteren döviz kurunu değerlendirerek Türkiye’nin en çok endişelendikleri ülkelerden biri olduğunu belirtiyorlar.
Şimdi sıkı durun. Yılın bombası…
“ABD’nin yeni savunma konseptini kapsamındaki raporunda 2017-2027 arasında Türkiye’de iç çatışma yaşanacağı ve ABD’nin Türkiye’ye müdahale edeceği ileri sürülüyor. Raporda verilmek istenen mesaj şu; “Bana boyun ey, bana tabi ol yoksa başına gelecekler bunlar” demeye getiriliyor. ABD, Türkiye’yi NATO içerisinde ve Ortadoğu’daki önemli müttefikleri içinde görmüyor artık.
Bütün bu olumsuzluklara karşın biz yine de umudumuzu yitirmeyelim. Bir birimizi sevelim. Üstelik bu gün yıl başı olduğunu unutmayalım.
Cahit Külebi ne diyor;
Yılbaşı gecelerinde tasalara boş ver!
Bilmez misin rüzgar estikçe
Çiçeklerin kokusu uçar gider.
Hoş geldin yılbaşı gecesi
Geçen yıllardan da memnunduk,
Gelecek günleri düşündük de.

Herkese iyi yıllar dileği ile.
Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here