Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında, seçim sonuçlarının doğru okunması gerektiğini belirtti. 258 milletvekiliyle birinci parti olmanın, başarı olduğunu söyleyen Arınç, şunları ifade etti:

“Ben tekrar iktidar olacağız diye bekliyordum. 290 vekil ile hükümet olma imkanı yakalayacağımızı düşünüyordum. Bütün sistem HDP’ye barajı aştırmak üzerine kurulmuştu. Ben bir siyasetçi olarak ne Kılıçdaroğlu’nun ne CHP’nin yüzde 25’i aşacağını görmedim. MHP için en fazla 17 koydum. Bu partiler iktidara hazırlıklı partiler değil. Eğer HDP barajı aşmasaydı, CHP yüzde 30’u geçseydi, MHP yüzde 20’yi geçseydi, buna rağmen AK Parti 311 vekille iktidardı. Parlatıldı, cilalandı, ön plana çıkarıldı bu partinin barajı aşması için yüzde 10.1’e razı parti yüzde 13’le barajı aşmasıyla bugünkü tablo ortaya çıktı. Olanda hayır vardır. Milletin takdiri böyle olmuştur.”

MEVCUT SİSTEMLE DEVAM

Başkanlık meselesini yeni anayasaya bağlamak suretiyle ortaya koyduklarına dikkat çeken Arınç, şöyle devam etti:

“Çağdaş başkanlık sisteminin Türkiye’de nasıl uygulanabileceğini yeni bir anayasa ile konuşmak mümkün. Ancak diğer partilerin böyle bir niyeti yok. Dilerim yeni hükümet kurulunca bu partiler bir araya gelir, kırmızı çizgilerle değil, samimi, çağdaş bir anayasa yapmak için bir araya gelirse olabilir. Başkanlık sistemi anayasada yer alamayacağına göre mevcut sistemin devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.”

GÖKÇEK’İ SORMAYIN

Arınç, “8 Haziran’dan sonra Melih Gökçek hakkında 100 tane dosya açıklayacağım” sözlerinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

“Hiçbir cümlemde 8 Haziran’da açıklayacağım diye bir sözüm yok. Ben paralel yapı denilen yapı ile iyi ilişkilerim oldu. 17-25’ten sonra ilişkilerimi kestim. Hiçbir zaman maddi ilişkim olmadı. Param yok ki vereyim. Olsa belki verecektim. Arsaları verdi, Tayyip Bey’den zılgıt yiyince iptal etmeye kalktı. Gazetelerde de neresi nereye verildi de çıktı. 8 Haziran’dan sonra yolsuzluk dosyası açıklayacağım demedim. AK Parti kurulduğunda bu kişi AK Parti’ye karşı, Tayyip Erdoğan’a karşı en büyük düşmanlığı yaptı. AK Parti’ye son gelenler arasındadır. Ona paralel yapıyla ilgili seçim sonuçlarını onlarla kazandın, beni itham etme, kendine bak edim. Yapılan işler hukuka aykırıysa yargı ne yapacaksa yapar. Bu konuda konuşmama kararı verdim. Bundan sonra kimse bana Gökçek’le ilgili soru sormasın. Yolsuzluğun ardına herkes düşebilir. Yargı da biliyordur. Siyasal eleştiri de yapmayacağım bundan sonra.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here