Uygulamalı araştırmalar konusunda Avrupa’nın en büyük enstitüsü Fraunhofer Gesellschaft, Teknopark İzmir’deki Ar-Ge firmalarıyla buluşacak
Almanya’daki dört büyük üniversite dışı araştırma kurumundan biri olan ve uygulamalı araştırmalar konusunda Avrupa’daki en büyük enstitü olarak gösterilen Fraunhofer-Gesellschaft ile Teknopark İzmir arasında Nisan ayında başlayan ilişkiler, işbirliğine dönüşüyor. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü ve Teknopark İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güden, Teknopark İzmir Genel Müdürü Yücel Yaşar ve Atmosfer TTO Proje Koordinatörü Filiz Arslan’ın Fraunhofer Gesellschaft ziyaretiyle başlayan görüşmeler, İzmir’de gerçekleşecek iki günlük çalıştayla devam ediyor. Bugün Teknopark İzmir firmalarıyla buluşacak olan iş geliştirme ve uluslararasılaştırma çalışmalarında uzman Fraunhofer ekibi, firma temsilcileriyle birebir görüşmeler gerçekleştirecek. Görüşmelerde firmalara, çalışma alanlarına ve sektörlerine yönelik ticarileşme ve uluslararası pazara açılma konularında destek sağlanacak, yol haritaları belirlenecek. Görüşmeler sonrasında ise her firma için ayrı olarak hazırlanacak raporlar firmalarla paylaşılacak.

24 BİN PERSONELİ VAR

1949 yılında kurulan ve Almanya Leipzig’de yer alan Fraunhofer Gesellschaft şemsiyesi altında 67 enstitü, araştırma birimlerinde ise 24 binin üzerinde personel bulunuyor. Yıllık 2 milyar Euro araştırma bütçesine sahip Fraunhofer’ın inovasyona dayalı araştırmalarının yanı sıra; teknoloji transferi, ticarileşme ve küresel bilgi ekonomisinde uluslararası işbirliği geliştirme, değer yaratma ve rekabet için uygulamalı araştırmalar birimleri de mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here