Amerikan Başkanı Donalt Trump’un Türkiye politikası ne olacak ?

Bu konuda en gerçekçi yorumu Amerika’nın Sesi’nde Trump’ın Ortadoğu Danışmanlarından Saygın Şimşek yapmış.Buna göre yeni yönetimle ABD’nin Ortadoğu politikalarının değişecek.Trump yönetiminin Türkiye’den en büyük beklentisi ise radikal teröre karşı mücadele.

Dünya eski dünya değil elbette.Özellikle Orta Doğu pek çok gelişmenin yaşandığı bölge.En önemlisi enerji politikıları değişiyor.

Şunu unutmamak gerekiyor ki son yıllarda ABD ile ilişkilerimiz öyle mükemmel değildi.Umarım yeni yönetimle ilişkiler yeniden eski günlerine kavuşur.

Başkan Trump, konuşmasının önemli bir bölümünü radikal İslamcı terörle müdadeleye ayırmıştır.

Türkiye laik demokratik yapısı ile Orta Doğu’da örnek bir ülkedir.
Bu yüzden önemli bir ülkedir.

Şimdi ABD Türkiye’den özellikle radikal terörle mücadele etmesini bekliyor.

ABD Başkanının ilginç bir sözü de” Eski dostluklarımızın yeniden canlandırılmalım. Eğer bu olmazsa yeni dostluklar kurulmaz. Biz eski dostlarız. Lütfen canlandıralım.Türk halkına şunu söylemek istiyorum. Obama yönetimindeki son sekiz yıl içinde Ortadoğu bölgesinde kan ve gözyaşı vardı. Ülkelerin yüzde doksanında acı çekildi. Artık buna ‘Dur’ deme zamanı geldi. Bunu yaparken bütün ülkelerin ciddi ve kararlı bir şekilde hem radikal İslam hem de Marksist-Leninist terörle mücadele etmesi gerekir. Umarım bu yapı altında, bu çatı altında herkes birleşir ve gerekeni yapar bu değişimle aydınlık günler için umudumuz var”

Haftaya buluşmak üzere hoşça kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here