AKP’nin İzmir’de oy alma uğruna apar topar yaptığı Konak Tünelleri, 24 Mayıs’ta Davutoğlu’nun katılımıyla hizmete girdi. 310 milyon TL’ye mal olan tünellerde hayati ayrıntılar ise es geçildi

Umut KARAKOYUN / ÖZEL – HÜKÜMETİN 35 projesinden biri olan Konak Tünelleri, yoğun eleştiri ve tartışmalara rağmen tamamlanarak hizmete açıldı. Seçimlere yetişmesi için apar topar açılan tünellerin bir çok eksiği bulunuyor. Olası kazalara karşı gerekli önlemlerin alınmadığı tünellerde ne telefon ne anons sistemi bulunuyor. Aydınlatma lambalarının yarısı yanmayan tünellerde yolcuların canı Allah’a emanet. Tünel için anons sisteminin olmadığı Konak Tünelleri’nin, Karayolları ile tünellerde uygulanan ulusal ve uluslararası standartları gözönünde bulundurulduğunda bir çok eksikliğin olduğu dikkat çekiyor. Toplam bin 674 metrelik tünel içerisindeki acil yardım ceplerinde yer alan acil haberleşme telefonları, açılışın üstünden haftalar geçmesine rağmen hala kurulmadı. Olası kaza, yangın, afet ve acil durumlarda haberleşmeyi sağlayacak telefonların kabinlerdeki bağlantı hatlarının dahi kurulmadığı gözlenirken, tabelaların ise sadece görüntü amacı ile yerleştirildiği dikkat çekti. Diğer yandan, tünel girişi ve içerisinde yer alan ve sürücülere hız uyarılarının yapıldığı bilgi ekranları da çalışmazken, bin 500 metreden uzun çift tüplü tünellerde her 500 metrede bir bulunması gereken enine geçişlerin ise, beton duvarlarla kapatıldığı ya da iş makineleri ve bariyerlerle engellendiği görüldü.

STANDARTLARA UYGUN DEĞİL
310 milyon Türk Lirası’na mal olan Konak Tünelleri; PIARC, NFPA, ITA, COSUF, UNECE, Avusturya Planlama Kılavuzu, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’ne ait birçok standarda uygun değil. Tünellerin Yeşildere çıkışına ise tam bir keşmekeşlik hakim. Tünelin Buca Homeros Bulvarı’na bağlanan aksındaki 200 metre genişliğe sahip olan döner kavşakta, sinyalizasyon ve yönlendirme eksikliği kazalara davetiye çıkarıyor. Tünelin Konak çıkışında yaya üst geçidinin yapılmaması nedeniye yolcuların yaşadığı sıkıntının ne zaman son bulacağı da belirsizliğini koruyor. Açıldığında orta şeridi tel örgülerle kapatılan ancak trafik polislerinin nöbetine rağmen karşıdan karşıya geçmek için tehlikeli güzergahı kullanan vatandaşların, geçişlerini engellemek için YKM önünde de tel örgülerle önlem alındı. Umut KARAKOYUN

TUNCAY ÖZKAN’DAN TALANA TEPKİ

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Adayı Tuncay Özkan, Konak Tüneli inşaatı nedeniyle Karayolları tarafından kamulaştırılan Damlacık Mahallesi’nde yaşananların peşini bırakmıyor. AKP’lilerin ranta açtığı Damlacık Mahallesi’nden yer aldığını ifade eden Özkan, AKP İzmir Milletvekili Adayı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu ‘ağaç, su ve yeşilin düşmanı’ sözleriyle eleştirdi. CHP’li Özkan, “İzmirlinin değerleri ile Bakan’ın dünya görüşü arasında tezat var. Kan uyuşmazlığı var. Bakan’ın İzmir’den alacağı bir şey olduğuna inanmıyorum, buna oy da dahil” dedi.

YAĞMAYA İZİN YOK
Özkan, insanların bir damlacık mutluluğunu ranta çevrildiğini belirterek şunları söyledi: “Bu kentin yağmalanmasına izin vermeyiz. O tünellerin altındaki tarihi yağmaladınız. Damlacık Mahallesi’nden İzmirlileri neden kovdunuz. Rant uğruna yağmalamak üzerine istimlak ettiler. Damlacık yağması bu seçime damga vuracak. İzmir’i yağmalamaya gelenlerin İzmir’e ne katkısı olabilir? Konak Tünelleri’nin kaç paraya yapıldığı belli değil.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here