APM Terminals’in Aliağa’da yapımı devam eden konteyner limanı, Türkiye’yi küresel ağa bağlayacak. İzmir; Pire ve Malta gibi limanlara bağlı kalmadan direkt olarak dünyaya açılacak

Dünya’da 5 kıtada ve 39 ülkede liman işletme şirketi olarak faaliyet gösteren, Aliağa’da kurulmakta olan konteyner limanı ile Ege bölgesinin ticaretinin gelişmesine destek olmaya ve Ege’yi dünya ile birleştirmeye aday gösteren APM Terminals, 2016 yılında faaliyete geçecek Liman ile ilgili detayları basın mensupları ile paylaştı. APM Terminals Türkiye Genel Müdürü Mogens Wolf Larsen, limanda tam kapasite hizmet vermeye başladığında 600 kişinin çalışacağını ve yılda 1.3 milyon TEU (konteyner taşımacılığında kullanılan konteyner birimi) yük elleçlemeyi hedeflediklerini söyledi. Larsen, “APM Ege Terminali hızlı ve modern konteyner işletme yeteneği ile birlikte 700 metre rıhtım uzunluğu, 16 metre su derinliği ve 16 bin TEU kapasiteli son nesil gemileri yanaştırabilme özelliği ile Ege Bölgesi’nin ihracat, ithalat ve ticaret yeteneğine hız kazandıracak, Türkiye’yi ve Ege’yi küresel ağa bağlayacak” diye konuştu.

KURUMLARA ÇAĞRI
Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka da, “Aliağa’nın potansiyeli gün geçtikçe hızla artmakta ve bu artan potansiyele de yabancı yatırımcıların ilgi duyduklarını görüyoruz. Böyle bir işletmeyi, böyle bir limanı dünya çapında işletmesi olan bir yabancı firmanın üstlenmesi bizim için çok büyük bir avantaj. Umarım biz bu avantajı en iyi şekilde kullanarak hem istihdam da hem gelir seviyesinde ülkemize artırım sağlarız. Özellikle ulaşım sorununu çözmek için Büyükşehir, genel yönetim, merkezi yönetim olarak Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün bir an önce bir araya gelmesi, bölgemiz ulaşım yollarının yapılması veya revize edilmesinde çok büyük fayda olacak” diye konuştu.

Maliyetler düşecek
İzmir’deki mevcut limanlar gereği konteyner hareketlerinin küçük gemilerle yönetildiğini ve bu gemilerle yapılan ticarette doğal olarak maliyetlerin yükseldiğini ifade eden Larsen, “Limanımız tamamlandığında Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde 11.000 TEU kapasiteli konteyner gemilerinin rahatlıkla yanaşabileceği tek liman olacağız. Bu şekilde maliyetleri düşüreceğiz. İzmir bundan böyle Pire ve Malta gibi limanlara bağlı kalmadan direkt olarak dünyanın bütün hatlarına ve büyük ölçekli gemilere hizmet verebilir bir yeteneğe kavuşacak” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here