Aliağa’da gerçekleşen ‘Deniz Dibi Temizliği Kampanyası’ kapsamında gönüllü dalgıçlar temizlik için su altına indi. Dalgıçların denizden çıkardığı çöpler görenleri hayrete düşürdü

Aliağa Belediyesi, Aliağa Su Ürünleri Kooperatifi ve Karşıyaka Engin Deniz Doğa Sporları Merkezi iş birliğinde düzenlenen ‘Deniz Dibi Temizliği Kampanyası’ gönüllü dalgıçların katılımı ile yapıldı. İzmir’in Aliağa İlçesinde, “Temiz Bir Deniz İçin El Ele” sloganıyla gerçekleştirilen kampanya çerçevesinde geniş kapsamlı bir deniz dibi temizliği yapan dalgıçların çıkardığı çöpler görenleri hayrete düşürdü. Denizden bir kamyonet dolusu çöpün çıkması dikkat çekti.

Balıkçı Barınağı mevkinde gün boyunca devam eden temizlik harekatına balıkçılar denizden tekneleriyle destek verirken, belediye ekipleri de karadan destek verdi.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, kirletmeme bilincinin yaygınlaşması ve devam etmesi adına kampanyanın gelenekselleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Engin Deniz Doğa Sporları Merkezi Dalış Eğitmeni Engin Palaoğlu ise kampanyanın hayata geçmesinin sevindirici, bazı insanların doğaya karşı duyarsızlığının üzücü olduğunu kaydetti. S.S. Aliağa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Kemal Yılmaz da Ekmeğini denizden kazanan balıkçıların denize karşı herkesten daha çok duyarlı olması gerektiğini dile getirdi. Aliağa Belediyesi Temizlik İşleri Müdür Vekili Handan Çetiner Şirin, toplanan atıkların ayrıştırma işleminin ardından geri dönüşüm tesislerine gönderileceğini söyledi.

Günün çöpü cep telefonu

Çok sayıda cam ve pet şişe, demir parçası, naylon poşet, araba lastiği gibi bilinen atıkların yanı sıra, sandalye ve tencere tava gibi ilginç atıklar da çıkaran dalgıçlar günün en ilginç çöpü olarak buldukları cep telefonunu seçti. Çevre bilincini artırmak amacıyla denizden çıkarılan atıklar rıhtımda sergilenirken, atıklarla birlikte çıkarılan canlılar ise tekrar denize bırakıldı. Kimi vatandaşlar ise cep telefonları ile sergilenen atıkları görüntüledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here