Türkiye’de başlayan işçi direnişi dalga dalga yayılmaya başladı. Bursa ve Kocaeli’nin ardından İzmir’de toplu iş görüşme süreci tıkanan Petkim’in Aliağa’daki işletmesinde bin 850 işçi direnişe başladı

Son günlerde Türkiye’nin dört bir yanından işçi grevleri haberleri alınır oldu. Bursa ve Kocaeli’deki işçilerin başlattığı direniş İzmir’e de sıçradı. Bursa’da otomotiv devlerinde başlayan direnişin bir benzeri İzmir’de başladı. İzmir’deki direnişin adresi ise Aliağa oldu. Petkim’in Aliağa’daki işletmesinde gece vardiyasından çıkan işçiler fabrikada sabaha kadar bekledi. Sabah çıkan vardiya da gece ekibine destek vererek iş bıraktı. Fabrikanın bahçesinde toplanan işçiler, ‘Her yer Bursa her yer direniş’ sloganları attı. Petrol İş Aliağa Şubesi Başkanı Ahmet Oktay, işverenin işçi lehine karar almasını istedi.

SÖZLEŞME YHK’YA GİTTİ
İşçilerin örgütlü bulunduğu Petrol İş Sendikası ile 1 Ocak’tan beri yapılan görüşmeler sonuç vermedi. Toplu iş sözleşmesinde süreç tıkanınca karar Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) gitti, işçiler de eyleme başladı. Ahmet Oktay; “Yönetim sözleşme sürecinde barışçıl bir yol izlemedi. Ücret skala zammında tıkanma yaşanıyor. Arada bin 100, bin 200 liralık bir fark var. Önce bizlere ‘tamam’ dediler, sonra ise bu kararlarından vazgeçtiklerini açıkladılar. Biz de eylem kararı aldık, geri adım atmayacağız” açıklamasında bulundu.

BİN 850 KİŞİNİN GÖZÜ YHK’DA
Sendika ile işverenin masabaşı pazarlığı sonuç vermeyince, süreç YHK’ya gitti. Şimdi fabrikada çalışan bin 850 işçinin gözü kulağı, kurulun vereceği kararda. Petrol İş Aliağa Şubesi Başkanı Ahmet Oktay; “Bizim ücret zammı taleplerimize karşılık vermedikleri için iş bıraktık. Biz burada fabrikanın giriş kapısı önünde nöbette olacağız. İşveren ücretlerde beklenen iyileştirmeyi yapana kadar gece gündüz eylemlerimizi sürdüreceğiz”dedi.
Umut KARAKOYUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here