2011’de sandıktan yüzde 36.8 ile 11 vekil çıkaran AKP’nin 7 Haziran’daki oyu 26.21’e geriledi. İzmir’de ağır bir yenilgi alan AKP’de düşüşün nedenleri sorgulanıyor

Umut KARAKOYUN / İzmir’de de oylarını Türkiye genelindeki erimeye paralel olarak yüzde 10 düşüren AKP’de sessizlik hakim. Annesi rahatsız olan İzmir Milletvekili Veysel Eroğlu, seçim gecesi Ankara’ya döndü. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun balkon konuşmasına yetişen Eroğlu, öğle saatlerinde twitter hesabından “Milletin iradesi her şeyin üzerindedir. Seçim neticeleri milletimiz ve demokrasimiz için hayırlı olsun” paylaşımında bulundu. Aday olmadığı halde seçimde İzmir’de girmedik sokak bırakmayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Binali Yıldırım da Ankara’ya döndü ve sonuçları analiz etmeden yorum yapmayacağını bildirdi. AKP İzmir kulislerinde seçim sonucu değerlendiriliyor. Partinin aldığı oy oranı, İzmir teşkilatlarında erken seçim söylemlerini başlattı. Ancak parti içindeki sağduyulu kesim de erken seçimin partiyi daha da küçülteceğini savunuyor. AKP milletvekili aday listelerinde ithal isimlerin çok olması, bu isimlerin teşkilatlar tarafından benimsenmemesi, Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in İzmirli’ye hakaret içeren tweetleri, parti teşkilatlarının yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından parti içi kongrelerle enerjisini tüketmesi, verim alınamayan teşkilat başkanının seçime bir ay kala değiştirilmesi, parti içinde ekip sürtüşmelerinin artması, il yönetiminin oyun kuramaması seçim sonuçlarında etkili oldu.

AKP’li Ozan Ceyhun: Ciddi bir yenilgi aldık

İşçi Partili merhum yazar Demirtaş Ceyhun’un oğlu, Avrupa Parlamentosu eski Milletvekili Ozan Ceyhun, AKPİzmir 1. bölge 5. sıradan milletvekili adayı oldu ancak parti o bölgede 4 vekil çıkardığı için seçilemedi. Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nde milletvekilliği yapan Ceyhun, İzmir’den meclise gidememesinin nedenlerini şöyle değerlendirdi:

“İstanbul ve Ankara’daki tarzda profesyonel bir AKP teşkilatının olması, sonucu farklı etkilerdi. Belki 5’inci sıraya zorlardık, ciddi bir yenilgi aldık. İzmir’de AKP’de ciddi bir küskün var. Onların kazanılması lazım. Sandıklara saygılıyız, ancak tatmin edici bir sonuç değil. Çok çalışmış bir vekil olarak üzgünüm. Gönül isterdi ki İzmir’e hizmet edeyim. Bu sefer olmadı. Yapacak bir şey yok. Bence İzmir’e özel bir sonuç oldu. Teşkilatın İzmir’de yapması gereken daha çok çalışmak, İzmirliler’in gönlünü fethetmek. İzmirlilerle iyi bir diyaloğa ihtiyacımız var. Bir seçim sonucunda daha bu görüldü. Türkiye genelinde yüzde 40 oy oranı ile üzgün durumdayız, yüzde 25 olan seviniyor. Milletin bir uyarı verdiğini görüyoruz. İzmir özelinde uyarı ciddiydi.”

Akay: Teşkilatlarımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor

AKP’de bir diğer özeleştiri ise partinin eski İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay’dan geldi. Milletimizin verdiği karar saygılıyız, diyen Akay; “Gönül isterdi ki daha yüksek oyla daha yüksek milletvekili sayısıyla bu seçimden başarıyla çıkalım. Ama 2011 yılı ile 2015 yılını kıyasladığımız zaman hem milltevkili sayısında, hem oy oranında bir düşüş var. Bu bizim için sıkıntı olmayacak. Kaderimizde mağlubiyet yok. Bu bizim için bir imtihan olacak. Önümüze şapkamızı koyup düşüneceğiz. Hatalarımız neler? Hatalarımızdan ders çıkararak önümüze bakmak zorundayız” dedi.

İL BAŞKANLIĞINA GELECEK Mİ?

İl başkanlığı görevine yeniden gelip gelmeyeceği konusunda da açıklama yapan Ömer Cihat Akay, her ne kadar ‘şuanda bir il başkanı var’ desede bu görev için kapıyı açık bıraktı. Akay; “İzmir özelinde 2011 seçimlerinde 11 milletvekili çıkardık. Şimdi milletvekili sayımız 8’e düştü. İzmir olarak düşünmemiz lazım, nerede yanlış yaptık? Teşkilatlarımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Eksiklerimiz, hatalarımız ne? Bu sorular ışığında yeni bir yol haritası çıkarmalıyız. Ben il başkanlığı görevine yeniden gelmeyi düşünmüyorum. Şuanda bir il başkanımız var. Ama 3 Haziran 2014 yılında il başkanlığından istifa ederken şunu söyledim: Ben partimin neferiyim, bugün il başkanı olarak görev yaptım. Yarın partim başka bir görev verirse yaparım. Milletvekili adayı olamadım ama kırılmadım, küsmedim. Tüm bunlara rağmen partimin emrindeyim” dedi.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here