Meteoroloji verilerine göre İzmir’i yarım saatte felç eden de yağmur kasırgasında en çok yağışı Bornova semti aldı. Bornova’da metrekareye 62.4 kilogram yağmur düştü

İzmir’de yarım saat içinde son 64 yılın Mayıs ayı yağış rekoru kırıldı. Öğleden sonra bastıran şiddetli yağış ve dolu bir anda hayatı felç ederken Bornova’da metrekareye 62.4 kilogram yağış düştü. Meteoroloji verilerine göre İzmir’de en çok yağış Bornova’da görüldü. Bornova Belediyesi tüm ekipleriyle ihtiyaç duyanların yardımına koştu

Aniden bastıran yağış İzmir’in her yerinde suların yükselmesine neden oldu. Meteoroloji verilerine göre İzmir’de son 64 yılın Mayıs ayı yağış rekoru dün yarım saat içinde kırıldı. Kısa sürede çok şiddetli şekilde görülen yağış sorunlara neden oldu. İzmir’de en çok yağış Bornova’da görüldü. Bornova’da yarım saat içinde metrekareye 62.4 kilogram yağış düştü.

BELEDİYE EKİPLERİ YARDIMA KOŞTU
Bornova Belediyesi de şiddetli yağmurun başlamasıyla birlikte tüm ilgili ekiplerini alarm durumuna geçirdi. Yarım saatte gerçekleşen yoğun sağanak yağmur ve dolunun etkisiyle su alan zemin katlarda tahliye çalışmaları yapıldı. İlçedeki okul bahçelerinde ve kamu alanlarında biriken sular da rögarlara aktarılarak vatandaşların güvenli biçimde ulaşımları sağlandı.

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova’ya yarım saatte yaklaşık 62.4 kilogram yağmur düştüğünün açıklandığını belirterek, “İzmir’de Mayıs ayında 64 yıldır görülmeyen bir yağış oldu. İzmir genelinde en çok yağışı da Bornova aldı. Bunun olumsuz etkilerini gidermek için belediyemizin ekipleri gerekli çalışmaları yaptı. Büyükşehir Belediyemiz ile İZSU ekiplerimiz de ilçemizde yardıma koştu. Onlara da çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Yarım saatlik yağış kabus yaşattı

İZMİR’de önceki gün etkili olan sağanak ve dolunun güvenlik ve amatör kamera kayıtları ortaya çıktı. Adem Yavuz Caddesi’ndeki deponun güvenlik kamerası kayıtları ve çevredekilerin cep telefonlarıyla kaydettikleri görüntülerde çok sayıda araç, çöp konteyneri ve eşyanın sürüklenme anı yer alıyor. Kayıtlarda sele kapılarak yaklaşık 2 kilometre sürüklenen Sümeyye Altıparmak’ın (31) mücadelesi dikkat çekti. Sele kapılan kadının eşi Adem Altıparmak, AA muhabirine, Trakya Mahallesi’nde su dağıtımı yaptığını, dün öğleden sonra bastıran sağanağın iş yerinin önünde sele yol açtığını söyledi. Servis yaptıkları minibüsün suya kapıldığını görünce yola atladığını ve aracı tutmaya çalıştığını belirten Altıparmak, şunları anlattı: “Eşim de paniğe kapılıp beni kurtarmak için suya atlamış. Ben biraz sürüklendikten sonra başka araca çarparak durmayı başardım ancak eşim Boğaziçi semtindeki odunlukta durabilmiş. Kurtulduktan sonra onu aramaya başladım. Yaklaşık 3 kilometre aşağıda bulabildik. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdüm. Vücudunun çeşitli yerlerinde sıyrıklar ve çöp konteynerinin çarpması sonucu morluklar oluşmuş. Halen olayın şokunu yaşıyoruz. Bizi Allah kurtardı.”

TEMİZLİK VE ONARIM BAŞLADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, tahrip olan asfaltın onarılması ve biriken molozların temizlenmesi için çalışma başlattı. Hasar gören ev ve iş yerlerinin duvarları da onarılmaya başlandı. Ev sahibi Birsen Zar, selde sürüklenen aracın evine çarparak duvarın bir bölümünü yıktığını, aracın içeri girmemesi için uzun süre mücadele verdiklerini anlattı.

YAĞMUR SUYU KANALI YAPILMALI
Trakya Mahallesi Muhtarı Mehmet Solak da evlerin eski dere yataklarında bulunması nedeniyle sele maruz kaldıklarını ifade ederek, 2009’da caddeye yağmur suyu kanalı açılması için İZSU’ya dilekçe verdiklerini söyledi. Dilekçenin geçen yıl işleme konulduğunu ve 2015 yatırım programına alındığını aktaran Solak, şöyle devam etti: “Yılın yarısına geldik, halen herhangi bir işlem yok. Her yağışta aynı manzaraları yaşıyoruz. Belediyemizden, valilikten yardım bekliyoruz. Vatandaşlarımız perişan, her yağmurda birileri sürükleniyor. Can kaybı olmasından endişe ediyoruz. Acilen ilgi bekliyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here