Futbol sahalarında “Foto Dursun” lakabıyla tanınan emektar fotoğrafçı Dursun Özmen, 14 yıldır kendi hayatından vazgeçti. Kemalpaşa’da aldığı araziyle onlarca kedi ve köpeğe can veriyor. Ancak artık yaşlanan Foto Dursun, can dostlarının bakımı için ilgililerden destek istiyor

Levent ARIÖZ / Röportaj – Yeşil sahaların emektar fotoğrafçısı Dursun Özmen, futbol camiasının tanıdığı adıyla “Foto Dursun”, 14 yıldır hayatını sokak hayvanlarına adamış durumda. Fatih Terim’den Mustafa Denizli’ye tüm spor dünyasıyla ahbap olan, uzun yıllar Yeni Asır ve Tercüman Gazeteleri’nde çalışan, Hamza Hamzaoğlu’ndan Hayrettin Demirbaş’a birçok yıldız futbolcunun vitrine çıkmasında yaptığı haberlerle ön ayak olan, fotoğrafçılığının yanında uzun bir dönem sinema oyuncusu olarak beyazperdede boy gösteren Foto Dursun, 14 yıldır tüm gösterişli hayatını bir kenara bıraktı. Ailesini, eşini ikinci plana atıp, evini satıp kredi çekerek Kemalpaşa’nın Armutlu Beldesi’nde aldığı 1.5 dönüm araziyle evsiz can dostların aile babası oldu. Kendi şartlarıyla yaptığı barınakta kör, topal, engelli, uyuz birçok hayvanı alıp iyileştirdi. 80’e yakın aileye verdi. Sahiplendirdiği hayvanları da iyi bakılıyor mu diye takip etmekten kaçınmadı. Eline geçen tüm emekli maaşını hayvanların bakımına harcayan Özmen, kendisinden çok can dostlarını düşünür oldu.

ROBİNSON HAYATI YAŞIYOR

Belediyelerin yapması gereken hizmeti, 70 yaşında tek başına üstlendiğini ifade eden Dursun Özmen, “Şu an barınakta 30 kedi, 14 köpek var. Ara sıra yaralı sincapları iyileştiriyorum. Yolda yürürken karıncaları görsem yolumu değiştiriyorum. Ama artık bu hayvanseverlik hastalık boyutuna geldi. Bu işten kurtulmak istiyorum ama beceremedim. İlk zamanlarda çocuklarım, ailem destek veriyordu. İş giderek büyüyünce ve uzayınca artık onlar da rahatsız olmaya başladı. Burada bir Robinson Crusoe hayatı yaşıyorum. Ne kasap var ne manav. Zor günler geçiriyorum. 1 günde 15 kez elektriğim kesildi. Bu soğukta dondum kaldım. Bir ay susuz kaldım. Soğuktan, fırtınadan tel örgüler yıkıldı, çatılar uçtu. Karımdan, kardeşlerimden, dostlarımdan koptum. Maçları, kokteylleri, davetleri kaçırmazdım. Şimdi hayvanları bırakamıyorum. Ayağım gitse, aklım kalıyor. Çünkü benden başka ilgilenen yok. Belediyeye 5 kez gittim. Ancak geri dönüş alamadım. Hiç kimseden para istemiyorum. Sadece gelsinler. barınakları yenilesinler. Hayvanlara daha iyi şartlar sunsunlar. Ben de artık doya doya torunumu sevebileyim” dedi.

fotodursun43

Havyanlar daha vefalı
Yıllarca birçok spor adamının fotoğrafını çektiğini, yardımlarına koştuğunu ancak şimdi tüm kapıların yüzüne kapandığını dile getiren Foto Dursun, “Hayvanları tanıdıktan sonra insanların nasıl vefasız olduğunu daha iyi anladım. Bu hayvanlar saygıdan, sevgiden anlıyor. Ne kedi nankördür insan kadar, ne de köpek bizler kadar saldırgan. Normalde yerinde duramayan hayvanlar, barınağa misafir geldiğinde saygısından seslerini çıkarmazlar. Ancak 2-3 saat yanlız bıraksam birbirlerine saldırıyorlar. Yanlız başıma olduğum için bakımlarına yetemiyorum” diye konuştu.

Emekli maaşım onlara gidiyor
Belediyeler ve sivil toplum kuruluşları elindeki hayvanlar için yeterli koşulları sunsa eski hayatına geri döneceğini ifade eden Foto Dursun, “Artık yaşlandım. Hayvanları bırakın, kemiklerimdeki kireçlenmeden dolayı fotoğraf bile eskisi gibi çekemiyorum. Tabii ki çocuklarımı görmek, torunumu sevmek istiyorum ama olmuyor. İstesem, kapı orada hepsini açar bırakırım. Ama bu vicdan azabıyla yaşayamam. Belediyelerin barınaklarına da güvenmiyorum. Sen kapıdan çıkınca dışarı atıyorlar. Öldürüyorlar. Eğer yalan söylediğimi ispat etsinler, ben bu işten vazgeçerim. 50’ye yakın hayvanı paramla kısırlaştırdım. Belediyeye telefon ediyorum. Ama hiçbir dönüş alamıyorum. Tüm emekli maaşım onlara gidiyor ve yine de tüm masraflarına yetişmiyor” ifadelerini kullandı.

Filmlerde boy gösterdi
1947 doğumlu Dursun Özmen, hayatı dolu dolu yaşayan isimlerden. Futbolculuk döneminde kalecilik yapan Özmen, 60’lı yıllarda Göztepe’nin efsane döneminin kadrosunda yer aldı. Moskova Panteri Ali Artuner’in arkasında uzun dönem yedek bekleyen Özmen, daha birçok Ege kulübünün kalesini korudu. Sinema hayatı da Sivas’ta askerliğini yaptığı sırada Yılmaz Güney’le tanışmasıyla başladı. Güney’in kendisine, “Sivil hayata geçince İstanbul’da gel beni bul” demesiyle beyaz perde kariyerinin başladığını belirten Foto Dursun, “Yazları filmlerde boy gösterip, kışın futbol oynuyordum. Sinema sektörü 1970’li yıllarda bozulunca, futbol ve sinema bilgilerimi tek potada nasıl biriktiririm dedim. Fotoğraf çekmeye başladım. Yeni Asır’da 15 sene ardından Tercüman Gazetesi’nde çalıştım. Uzun yıllar birçok futbol maçı çekip, yüzlerce yıldızla tanıştım”dedi.

Her şey Altay kongresinde bulduğu kediyle başladı
Hayatında her şey düzenli şekilde giderken, 14 sene önce engelli bir kediyle tanışmasıyla hayatının değiştiğini ifade eden Foto Dursun, “Buca’da otururken kızım ve eşimin eline engelli bir kedi geçti. Yanlış bir iğne sonrası öldü. Üzüntüden eşim havale geçirdi. O arada ben de Altay kongresine görevli olarak gittiğimde yavru bir kedi buldum ve karımın can sıkıntısını geçirmek için eve götürdüm. O kedi de hamileymiş. 10-11 kedi sahibi olduk. Apartmanda yaşadığımızdan komşularla aramız açıldı. Sonra Buca’daki evimi sattım. Bankadan kredi çektim derken, hayvanlara daha rahat yaşama imkanı sağlamak adına Kemalpaşa’da 1.5 dönüm arazi sahibi olduk” dedi.

Karayolları tabelaları söktü
Barınağına giden yolun ara girişinde kendi imkanlarıyla yaptığı “Ücretsiz köpek verilir” tabelasının Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kesilmesini çok yadırgadığını belirten Foto Dursun, “Tanesi 300 TL’den 6 tane tabela yaptırdık ama söküp dereye attılar. Ben ticaret yapmıyorum. Köpekleri iyileştiriyorum ve para almadan sahiplendiriyorum. Ben bunu insanlık adına, canlar adına yapıyorum” diye konuştu.

Ne Hayrettin’den ne Hamza’dan dönüş var
14 senedir buraya ne bir belediye başkanı, ne bir veteriner geldiğini ifade eden Dursun Özmen, “Barınağa gelmeye korkuyorlar. Buraya 2 adam gönderseler ne olur? Ayrıca spor camiasından hiçbir geri dönüş yok. Örneğin Hamza Hamzaoğlu. İzmir’de amatör takımlarda çıkış yapmaya çalışırken, birçok haberini yaptık. Adını duyurduk. Çok emeğimiz oldu. Kendisine telefonla ulaştım. Çok sıkıştım Hamza dedim, barınaktan fotoğraflar gönderdim. Ama bir dönüş yapmadı. Galatasaray’ın eski kalecisi Hayrettin Demirbaş’ın 1980’li yıllarda ‘Geleceğin milli takım kalecisi’ diye haberini yaptım. Sorun Hayrettin’e; senin ilk haberini yapan kimdir diye. Foto Dursun diyecektir. Ama o da yardım elini uzatmadı” diye konuştu.

Çöp bidonundan da buldu felçli hayvanı da iyileştirdi
Uzun yıllar boyunca birçok hayvanı hastalıktan kurtarıp sahiplendirdiğini sözlerine ekleyen Foto Dursun, “Yeri geldi çöp bidonundan, kör şekilde bulduğum kediyi iyileştirdim. Yeri geldi felçli hayvanı kundağa sardım. Soğuklarda köpek yavrularını donmasın diye kucağıma alıp uyudum.
Barınağın önüne havyanı bağlayıp gidenler oluyor. Karşıyaka kulüp binasının havuzunda bulup büyüttüğüm de var. Göztepe-Adana Demirspor maçında futbolcuların giriş kapısı önünde uyuz bir köpeği alıp Armutlu’da sahiplendirdiğim hikayeler de oldu. Ancak artık ne maddi ne manevi gücüm kaldı. Bir belediyenin bana 10 tane barınak yapmaya gücü yok mu? Şu an hayvanlar kanepelerin üstünde yatıyor. Rüzgar vurunca etkileniyor. Gelin şuraya sağına soluna bir kapı yapın. Bakımlarıyla ilgilenin. Yere bir beton dökün. İnsanlığın ölmediğini gösterin” dedi.

fotodursuntabela

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here