Genç girişimcilerin yemek ve müziği bir araya getirerek oluşturduğu sesliyemek.com, değerini 4 bine katlamayı başardı

Türkiye, Yemeksepeti.com’un 589 milyon dolara alınmasını konuşurken başarılı bir girişim hikayesi de İzmir’den geldi. Yaşar Üniversitesi İletişim Yüksek Lisans Programını bu yıl bitiren Kemal Kadirhan ve Didem Pulat’ın, yemek tarifleriyle müziklerin uyumunu ortaya çıkararak değişik ve özgün içerikler sunduğu ‘sesliyemek.com’ bloğu, değerini, yaklaşık 4 bine katladı. 1 yıl önce 53 TL’ye kurdulan ve bugüne kadar 300 bini aşkın kişinin ziyaret etiği ‘sesliyemek.com’, sektördeki büyük bir yatırımcıya 200 bin TL’nin üzerinde bir fiyata satıldı.

Sesliyemek.com’un çıkış hikayesini anlatan Kadirhan, “Farklı yemekler yemeyi ve farklı müzikler dinlemeyi hep sevdim. Nielsen’in araştırmasında, yemek ve müziğin en fazla paylaşılan deneyimler olduğunu gördüm. Instagram’da insanlar bu kadar çok yemek fotoğrafı paylaşıyorsa, Youtube’da, Facebook’ta müzik bu kadar ön plandaysa bu kavramları birleştirerek yemeğin müzik kavramıyla buluşabileceği bu bloğu açma fikrim doğdu. 53 liraya mal ettiğim blog ilk açıldığında günde 20 kişi bile girmiyordu. Tarifleri kendim yapmaya başladım, annemin, büyük annelerimin tarifleri de eklendi zamanla. Müziklerini de aynı şekilde o anki ruh halime göre deneyimleyerek ekledim. Evimde odamın yanına bir mutfak kurdum. Bir süre sonra tarif sayısı 400 – 500’e çıktı” dedi.

YENİ PROJE YOLDA

Kadirhan, “Tariflerimizi, ülkelerine, yörelerine veya duygusal modlarına göre farklı müziklerle eşleştirerek takipçilerimize yemek ve müzik deneyimini bir bütün olarak sunmaya çalıştık. ‘Ye, iç, dinle ve keşfet’ sloganıyla yeni bir deneyim yaşatmak istedik. Bumerang ödüllerinde, 600 blog arasından ‘en tarz blog’ seçildik. İlk etapta siteye çeşitli ürün yerleştirmeleri geldi, farklı markalar da bize gelmeye başladı. Sevdiğimiz işi paraya dönüştürür hale geldik” diye konuştu.

Kemal Kadirhan blogla birlikte bir kültüre ait müzik CD’si, o kültürü yansıtan yemek tarifinin olduğu mutfak eşyaları tasarlayıp kişiye özel üretimle sattıklarını da anlattı. İkilinin yeni projesi ise Alaçatı’da ‘Deneyim günleri’ düzenleyerek profesyonellerle insanları bir araya getirip yemek ve müzik deneyimi yaşatmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here