Önceki gün açıklanan 2014 yılı ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesinde EBSO üyesi 59 şirket yer aldı. Bu şirketlerin merkezleri olmasa da üretimleri İzmir’de sürüyor

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı 2014 yılı ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde geçen yıl olduğu gibi Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) üyesi 59 şirket yer aldı. Merkezi başka şehirlerde olmasına rağmen üretimleri İzmir’de olan firmaların esas alındığı EBSO listesinde 3 şirket ilk kez yer alırken, 3 işletme bir önceki yıla göre sırasını korudu. 26 şirket sıralamada yükseldi, 27 şirketin sıralamadaki yerinde ise gerileme yaşandı. Bu sonuçlara göre; 2014 yılı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun yüzde 12’sini EBSO üyesi firmalar oluşturdu.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Listeye giren her üyemizi tebrik ediyor, ülkeye katkılarının, üretimlerinin, karlarının artarak devamını diliyorum. Gelecek hafta açıklayacağımız 100 Büyük listemizdeki 43 üyemiz, İSO’nun 500 büyük listesindeki üretimden satışların yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştirmiştir. 2014’te daralan bir ekonomide yüzde 4 gibi çok düşük bir oranda artış gösteren ihracat seviyesine, dalgalı kurun ve seçimlerin yarattığı belirsizliğe rağmen, üretim yapmaya çalışan firmalarımızın performansları kayda değer bir başarıdır” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük avantajlarından birinin dinamik özel sektör olduğunu vurgulayan Yorgancılar, “500 Büyük firmanın Üretimden Satışları 2013’e oranla yüzde 10, ciroları yüzde 3.9 artarken, EBSO’nun çalışmasında firmaların üretimden satışları yüzde 5, ciroları yüzde 4.6 artmıştır” dedi.

MALİ YAPIDA BOZULMA

33 yıldır yapılmakta olan EBSO 100 Büyük çalışmasında özellikle son yıllarda şirketlerin mali yapısındaki bozulmanın çok net görüldüğünü ifade eden Yorgancılar, “Özkaynak yapısı yetersiz olan reel sektör, gerek işletme sermayesi gerekse yatırımlar için borçlanmaya mecbur kalmaktadır. Artan faiz oranları karşısında firmalarımızın faiz giderlerinde de artış söz konusudur. Kurlardaki dalgalanmalar dikkate alınarak, reel sektörün döviz pozisyon açığına baktığımızda da, riskli bir duruma gidildiğini görmekteyiz. Gerçekçi değerlenmiş, istikrarlı kur politikası bu anlamda çok önemlidir. Finansman baskısı altında, üretimin sürdürülebilirliği sorunu ile karşı karşıyayız” dedi.

Anadolu’nun yükselişi

‘Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu’ listesinde, Anadolu artık 300 firmaya ulaştı. Küresel krizin patlak verdiği 2008 yılında yarı yarıya İstanbul ile birlikte 500 listesini paylaşan Anadolu artık listede öne çıkıyor. İSO 500’ün her 5 firmasından 3’ü Anadolu kentlerinden. Anadolu daha önceki dönemlerde özellikle ‘KOBİ’lerin yoğunlukta olduğu “İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde etkindi. 2014 verilerine göre hazırlanan son listede ise son 7 yılda olduğu gibi İstanbul dışında kalan kentlerin firmaları devler ligine adını yazdırmaya devam ediyor. Ancak hala Türkiye’nin 34 kenti listede bir firma ile bile temsil edilemiyor. İlk 500 listesinde tek firmayla temsil edilen Anadolu kentlerinin sayısı ise 16.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here