29. Uluslararası İzmir Festivali ünlü şef Riccardo Muti ve Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası’nın bugünkü konseriyle başlayacak. Festivalde Buena Vista Social Club, veda turnesi kapsamındaki konserden birini Çeşme’de verecek

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği dünyaca ünlü sanatçıların müzikseverlerle buluşturacağı 29. Uluslararası İzmir Festivali bu akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 20.30’daki açılış töreniyle başlayacak. Açılış konserini birçok ülkenin en büyük ulusal nişanıyla onurlandırılan şef Riccardo Muti ve kurduğu Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası verecek. Orkestra ve Muti, konserde Schubert, Mozart ve Verdi’yi yorumlayacak. Keman sanatçısı Ithzak Perlman ise 30 Mayıs’ta, piyanist Rohan De Silva eşliğinde sahne alacak. Küba müziğinin elçileri Buena Vista Social Club, çıktıkları veda turnesi kapsamında 29 Haziran’da Çeşme’de sahne alacak. Polanski’nin yönetttiği Piyanist filmini unutulmaz kılan piyanist Janusz Olejniczak, 16 Haziran’da Chopin ve Debussy özel programını sunacak. Orgun çılgın virtüözü Cameron Carpenter, 18 Haziran’da özel çalgısıyla, Avrupa’da ilk kez İzmir’de çalacak. Olejniczak, ışıklar saçan orguyla Şostakoviç, Bach, Dupre, Chopin, Bernstein, Scriabin ve kendi eserlerini yorumlayacak. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Dansları Topluluğu’nun Üç Mehmet’in Dansı gösterisini sunacağı festivalde, Franz Liszt Oda Orkestrası ile Arkas Trio birlikte sahne alacak.

ÇAĞDAŞ SESLENİŞLER
Çağdaş Seslenişler A Kapella Vokal Müzik Projesi kapsamında, Fransız koro şefi Michel Laplenie ve yönetimindeki Sagittarius Vokal Topluluğu’nun solistleri ile soprano, müzikolog Çimen Seymen ve genç Türk solistler, Ahmed Adnan Saygun ve Ulvi Cemal Erkin ile çağdaşları Fransız besteciler Maurice Ravel ve Francis Poulenc’ın az bilinen vokal eserlerini armoni oluşturarak yorumlayacak. Soprano Peola Santucci, tenor Vincenzo Mario Sarinelli ve piyanist Mairizio Abeni, İtalya Oda Müziği Topluluğu eşliğinde sahne alacak. Ayrıca New Orleans Jazz Band geleneğiyle büyüyen ve pop müziğe de ilgi duyan müzisyenlerden oluşan The Soul Rebels Brass Band, konser verecek. Festivalin kapanışını ise Ken Ossola’nın Lux ve Andonis Faniadakis’in Glory adlı eserlerini sahneleyecek Cenevre Büyük Tiyatrosu Balesi yapacak. Ayrıntılı bilgi için iksev.org’a bakılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here