Milletvekili Cuma İçten’in “Haşhaşilerin başkenti” sözünden sonra İzmir’e gelen Başbakan ve AKP Genel Başkanı Davutoğlu, yüzlerce araçla insan taşınmasına rağmen istediği kalabalığı toplayamadı

Umut KARAKOYUN / AKP İzmir İl Başkanlığı günlerdir Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun İzmir’de yapacağı mitinge hazırlanıyordu. Günler süren hazırlıklar yine işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs’ta Atatürk Stadı’nda yaşadığı hayal kırıklığını bu kez de Başbakan Ahmet Davutoğlu Gündoğdu’da yaşadı. Mitinge katılımın yüksek olması için servis ve otobüs kaldıran, il dışından halkı kente getiren AKP’nin çabaları sonuç vermedi. İktidarın tüm imkanlarına rağmen Gündoğdu Meydanı’nda beklenen kalabalık toplanamadı. Halkı alana taşıyan servis araçları ve otobüsler, yol kenarlarına park edince uzun kuyruklar oluştu.

CHP’Lİ BELEDİYELER DE VAR

Miting alanında dikkat çeken bir diğer kare ise Seferihisar ve Foça Belediyelerinin araçları oldu. Resmi plakalı araçların ilçedeki vatandaşları mitinge getirdiği belirtildi. Her ikisi de CHP’li olan belediyelerin AKP mitingine resmi araçlarla taşıma yapması tepki çekti. Belediyeye ait olan araçlar, miting sonuna kadar alana yakın bir yerde bekletildi.

2 SAATLİK GECİKME

Mitingin saati her ne kadar 16.00 olarak duyurulsa da Başbakan Ahmet Davutoğlu sahneye saat 18.00’de çıktı. Davutoğlu şöyle konuştu: “İzmir’de Başbakanlık Ofisi’ni açarak İzmir’e Ankara’yı getiriyoruz. Başbakanlık Ofisi ile inşallah Türk siyasetine İzmir’den yön vermeye hazır mısınız? İzmir artık sıradan bir Ege şehri değil, Ankara ve İstanbul’dan sonra Başbakanlığa ev sahipliği yapacak üçüncü şehir. İzmir’e gelen eli boş gelmez. İki müjde ile geldik. İzmir hep tarihimizin önemli bir noktası oldu. İstiklalimizin başkenti oldu. Ama İzmir’de hiçbir zaman devletin merkezi otoritesi burada bulunmadı. İşte bugün İzmir’de Başbakanlık Ofisi’ni açarak İzmir’e Ankara’yı getiriyoruz. Bu bizim İzmir’e verdiğimiz önemin doğrudan bir göstergesi. İzmirliler bizi misafir etmeye hazır mısınız? Burada bütün İzmirlilere söz veriyorum. Bu ofis gece gündüz İzmirlilerin emrinde olacak. Başbakanlığın bütün birimleri burada temsil edilerek bir hizmet büroksisi bir hizmet alanı oluşacak. Ben de her fırsatta İzmir’e geleceğim. İzmirlilerle hem buluşacağım, hem de burada Başbakanlık üzerinden Türkiye’yi yönetmeye devam edeceğiz. Daha İzmir’le ilgili daha çok projeyi anlatacağız. Ama gelin önce İzmir’in bizim için taşıdığı önemi bir anlatalım. Anlatalım ki, sonra gelip cumhuriyetçilik, milliyetçilik, özgürlük üzerine konuşanlara bir ders verelim. Ders vermeye hazır mısınız? Gelip Konak Meydanı’nda cumhuriyetçilik taslayanlara soruyorum; Türkiye Cumhuriyeti devletine itibarı kim kazandırdı? Paramıza itibarı kim kazandırdı? Türkiye Cumhuriyeti mührünü dünyaya kim vurdu.”

Davutoğlu, İzmir’de Başbakanlık Ofisi açtı

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, İzmir’de, Merkez Bankası İzmir Şubesi’nin bulunduğu binada hazırlanan Başbakanlık Ofisi’nin açılışını yaptı. Açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu ile İzmir milletvekilleri katıldı.

Kocaoğlu’na ziyaret

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı iken konuğu olduğu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu bu kez Başbakan olarak ziyaret etti. Davutoğlu, Merkez Bankası binasında hizmet verecek Başbakanlık İzmir Ofisi’nin açılışının ardından eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Başkan Kocaoğlu’nun konuğu olan Başbakan’a Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da eşlik etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, ziyaret sırasında İzmir’de kurulması planlanan Ege Medeniyet Müzesi hakkında bilgi aktardı. Başbakan Davutoğlu da İzmir’de bir “İlkler Müzesi” açılabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here