20 günde 102 deprem


Pin It

Manisa’da 20 gün içerisinde 102 deprem meydana geldi. İzmir’de de hissedilen depremler endişeye neden olurken uzmanlar bir kez daha “Geç kalınmadan önlem alınmalı” diyerek yetkilileri uyardı

Manisa’nın Saruhanlı ilçesi, Koldere mahallesinde önceki gün saat 14.23’te meydana gelen Richter ölçeğine göre 4.2 büyüklüğündeki sarsıntı paniğe neden olurken, deprem korkusunu da tekrar gündeme getirdi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitisü verilerine göre son 20 günde Manisa genelinde büyüklükleri 2.0 ile 4.3 arasında değişen 102 deprem meydana geldi. 2 Nisan’da Şehzadeler ilçesi Çavuşoğlu mahallesinde 4.3, 4 Nisan’da Hacıhaliller mahallesinde 4.0, 6 Nisan’da Çavuşoğlu mahallesinde 4.0 ve son olarak da Saruhanlı ilçesinde 19 Nisan’da meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki depremler korkuttu.

GEÇMİŞ ÜRKÜTÜYOR

Jeoloji Mühendisleri Odası Manisa İl Temsilcisi Kerem Kadir Oğuz, Manisa’daki depremlerle ilgili yaptığı değerlendirmede, sarsıntıların fay hatlarındaki enerji boşalmasından kaynaklanmış olabileceğini söyledi, “Turgutlu, Şehzadeler ile Saruhanlı tarafında depremler etkisini hissettirmeye başladı. Bunlar bir enerji boşalımı da olabilir, farklı fayların buraya aktardığı enerjiler de olabilir. Bunu tam olarak bilmek mümkün değil. Ama şöyle bir durum var; ufak depremler bize ileride büyük depremlere karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini gösteriyor. Tarihsel kayıtlar incelendiğinde Manisa ve çevresinin büyük yıkımlara yol açan depremler gördüğü bir gerçek” dedi. Depremin kaç şiddetinde veya ne zaman olacağını tartışmak yerine, binaların depreme karşı dayanıklılık durumunun tartışılması gerektiğini vurgulayan Oğuz, Manisa’daki birçok binanın depreme dayanıklı olmadığının altını çizdi. Depremin, hazırlığı bir kere yapılarak bitecek bir olgu olmadığını hatırlatan Oğuz, “Bu süreçte özellikle belediyelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Özellikle olası bir yıkıcı depremde Manisa’nın bir müdahale planının olup olmadığı çok önemli” dedi.

deprem-(4)Vali: Endişeye gerek yok

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise diğer illerde olduğu gibi Manisa’nın da olası büyük afetlere karşı acil eylem planının hazır olduğunu belirtti. Herhangi bir endişeye gerek olmadığının altını çizen Vali Güvençer şunları söyledi: “Olası bir yıkıcı depremde herkes hazır durumda. En az hasarla atlatma, oluşacak hasarı ise en kısa zamanda izole etme imkan ve kabiliyetine sahibiz. Ayrıca Manisa’da öyle bir durum olduğunda ilimize yardımla mükellef çevre illerimiz de hazırlar. Bu konuda kimse tereddüt etmesin. İlimiz depreme karşı hazırlıklı.”

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*