Röportaj

‘İzmir geri kaldı’

zeki9

İZTO Yönetim Kurulu Başkan Adayı KESİAD Başkanı Zeki Yöndem: İzmir tarihte ilk iktisat kongresinin, ilk fuarın açıldığı kent. Şimdi İzmir’de fuarlar içler acısı… Kayseri, Gaziantep, Konya, Eskişehir, Kocaeli bizi geride bıraktı. Röportaj / Engin YAVUZ “İzmir’de sektörel buluşma yok. Hep turizm seyahati yapılıyor. Yurtdışı fuarlarda nakliyecinin ne işi var?” Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim ... Devamını Oku »

‘Halk nefes almalı’

LARİSA12

Sohbet konuğumuz Menemen’de Larisa Göl Evleri projesine imza atan ERDN İnşaat ile Emlakta 24 Saat’in proje ve üretim ortağı Bi Mimarlık’ın CEO’su Mahmut Yanmaz. Kendisiyle yeni projelerden, İzmir’in planlamasından ve kentsel dönüşümden söz ettik. Neler düşündüğünü öğrendik… Röportaj / Engin YAVUZ Bize kendinizden söz edebilir misiniz? 2006 yılından bu yana inşaat sektörünün içindeyim. 2010 yılında üç ortak bir araya geldik ... Devamını Oku »

Süslenip Gelin

buyukfoto

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu dört yıldır düzenleyen Sema Gür: Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için 24 Eylül’de yollardayız. Röportaj / Engin YAVUZ Süslü kelimesi aslında bir duruş. Çünkü Türkiye’de kadın olmak çok zor. Süslü olmak; “Sana ne istediğim gibi bisiklete binerim” demek. Yaptır saçları, sür parfümünü, giy kokoş elbiseni, tak ... Devamını Oku »

Grup Mecaz, kültürel mirasımıza sahip çıkıyor

DSC_0198

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı akademisyenlerinden oluşan Grup Mecaz, Anadolu coğrafyasının o eşsiz ezgilerini, aşıkların ve ozanların türkülerini gelecek kuşaklara aktarmak için çıktığı yolda 3’üncü albümünü sevenleri ile buluşturdu. Röportaj / Umut KARAKOYUN Grup Mecaz… Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı akademisyenleri tarafından kurulan sıra dışı bir grup. Bir yandan mesleklerini yapan diğer taraftan ise Anadolu’nun o kutsal mirasını ... Devamını Oku »

Gecekondu tarih olacak

BÜYÜK-FOTOĞRAF02

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur: Hazırladığımız kentsel dönüşüm projesi ile gelecek 5 yıl içinde ilçemizde bir tek gecekondu kalmayacak. Evler değişecek komşular değişmeyecek. Röportaj / Engin YAVUZ Kentsel Dönüşüm Yasası 2013 yılında çıktı. Oysa biz Narlıdere’yi dönüştürmeye 2000 yılında başladık. Projelerimizle 3.500 aile yeni konutlarına taşındı. Narlıdere Belediye Başkanlığı görevini 1999 yılından bu yana başarıyla sürdüren, her seçimde ilçesinde CHP’nin ... Devamını Oku »

Zirveye Alışık

zirve-onemli1

Deneyimli dağcı Adnan Öztaş, iki arkadaşıyla birlikte dünyanın en zorlu zirvelerinden Kırgızistan’daki Khan Tengri Dağı’nda Türk bayrağını dalgalandıran ilk İzmirli olarak tarihe geçti. Röportaj / Engin YAVUZ “Dağ ne kadar yüksekse dağcı o kadar alçak gönüllü olmalıdır derler. Bir tırmanıştan önce mutlaka dağdan izin isterim” Adnan Öztaş 1960 doğumlu. Öztaş’ın İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü’nde bundan 27 yıl ... Devamını Oku »

Bir Ananın İkiz Çocuğudur Ege

DSC_7428

Ege’nin topraklarına kazınmış acılardan, yarım kalmış mübadele öykülerinden biri bu kez Karaburun topraklarında canlanıyor. Yapımcı Nurdan Tekeoğlu, İki Yaka Yarım Aşk’la ilk yönetmenlik deneyimini yaşarken, platoyu özel bir yerde kurdu; Rumlar’dan kalma Ambarseki Köyü. Röportaj / Dilek GAPPİ Akılları topraklarında ölenlerdir onlar, zorunlu göçün ebedi misafirleri. İnsan değiş tokuşunun geçmiş, ama bitmemiş hikayeleri. Mutlaka bir yerlerden kanımıza karışmış hikayelerle karşımıza ... Devamını Oku »

27 saniyede bir BİSİKLET

ACCELL08

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük bisiklet üretim tesislerinden Accell Bisiklet, dünyanın en önemli 22 markasını üretip başta İngiltere olmak üzere AB ülkelerine ihraç ediyor. Ropörtaj / Engin YAVUZ Halkla İlişkiler Uzmanı Muhlis Dilmaç, tasarım bölümünden bisikletlerin paketlenip ihraç edilmek üzere depoda istiflendiği bölüme kadar Accell Bisiklet’i Gazete 9 Eylül’e tanıttı. Bugün Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde Hollandalı Accell Group’un Türkiye’nin en ... Devamını Oku »

Gökhan Güler,’Taşımacılık çok çileli iş’

GÜLER05

2006 yılından bu yana öğrenci taşımacılığı yapan Gökhan Güler:Davulun sesi uzaktan hoş gelir. Yapacak başka işimiz yok diye taşımacılık yapıyoruz. Röportaj/ Engin YAVUZ 140-150 bin lira ödeyerek 16 kişilik bir midibüs alıyorsun. Alıp işyerinin önüne getirdiğin anda zaten yüzde 20 değer kaybetmiş oluyor. Gökhan Güler İzmir’de öğrenci taşımacılığı sektöründe hizmet veren firma sahiplerinden biri. Kendisiyle mesleğin sorunlarını, inceliklerini, olumsuz ve ... Devamını Oku »

Nasuh Mahruki;’Hata bizde’

mahruki3

AKUT Onursal Başkanı ve AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki:1999’dan bu yana Türkiye’de değişen bir şey yok. 18 yılda bu işi çözemedik. Deprem vergileri ne oldu diye sormadıysak, yerel yönetimler üzerinde baskı kurmadıysak hepimiz sorumluyuz. Arama Kurtarma Derneği AKUT, resmi kayıtlara göre 19 bin kişinin yaşamını yitirdiği Marmara Depremi’nden üç yıl önce dağcılık, arama ve kurtarmada deneyimli 7 gönüllü tarafından kuruldu. ... Devamını Oku »