Röportaj

Çinliler gelince tamircilik bitti

KUNDURA01

Hıfzısıhha’da 28 yıldan bu yana kundura tamirciliği yapan Bahattin Işık, “Kösele taban, pençe artık hayal oldu. Hem ucuz ayakkabı var, hem de satın alabilecek imkanlar. Artık bize uğrayan yok” dedi. Röportaj/ Engin YAVUZ “Çırağa emek versem, mesleğin inceliklerini öğretsem ne işe yarayacak. Bu meslekte bir gelecek yok ki…” İzmir’de umudu giderek azalan meslek sahiplerinden kundura tamircisi Bahattin Işık’ın kapısını Esenyalı ... Devamını Oku »

Adım Adım Zirveye

buca3

Bucaspor altyapısından bir yıldız daha doğuyor. U 17 Milli takımıyla Avrupa 4.’si olan kadronun en önemli oyuncularından olan, yaz transfer döneminde Beşiktaş’ın radarına giren 17 yaşındaki Atakan Kesgin, Tokat’ta pazarlarda karpuz satarak başlayıp, Buca’da devam eden kariyerini 9 Eylül Gazatesi’yle paylaştı. Röportaj/ Levent ARIÖZ Mehmet Batdal, Hasan Kabze, Salih Uçan.. Son dönemde Avrupa’daki gururumuz olan Cengiz Ünder ve Çağlar Söyüncü. ... Devamını Oku »

Tekelleşme değil kooperatifleşme

TRE07

İzmir Tarım Grubu ve Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Ülkemiz kooperatiflerin öncülüğünde akıllı tarım ülkesi olmalıdır” dedi. Röportaj/ Engin YAVUZ Milli Tarım Projesi Türk tarım ve gıda sektörü için yeni bir umut kapısı olacak 1967 yılında birkaç üreticinin işbirliği ile kurulan ve günümüzde 2000 ortaklı büyük bir işletme haline gelen Tire Süt Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut ... Devamını Oku »

Krom değil lavanta

LAVANTA03

Burdur Akçaköy’de madencilerin göz diktiği 670 dekar araziyi kiralayıp lavanta, kekik ve adaçayı diken doğa tutkunu Öztürk Sarıca hem araziyi kurtardı hem de köyün gençlerine iş alanı yarattı. Röportaj / Engin YAVUZ “Akçaköy’de lavanta ürettiğimiz alan 3.000dekara ulaşacak. Lavanta üretiminde çok yakında Fransa’ya rakip olacağız.” Bundan 13 yıl önce aileden kalma ne varsa satıp Burdur Gölü’nün yanıbaşında Burdur Yaban Hayatı ... Devamını Oku »

Burası Evimiz

BÜYÜKFOTORAF-37

Aysun ve Nimet Özdemir çifti, Gürçeşme Huzurevi’nde tanıştılar, evlendiler. Şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Yaşam Kampüsü’nde hayatlarının en mutlu günlerini yaşıyorlar. Röportaj / Engin YAVUZ “Aysun hanım yürüyüşler sırasında gördüm, tanıştık. Tavla öğrenmek istiyordu, tavla öğretirken tavladım kendisini…” Nimet Özdemir 66 yaşında. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nden emekli. Atölyesi var, oto elektrikçiliği yapıyor. Bir evlilik yapmış, ayrılmış. Bu evliliğinden bir kızı var. ... Devamını Oku »

Taç yerine papatya

KUAFÖR09

Kız çocuklarının evlendirilmesine karşı kampanya başlatan İzmirli kuaför Seval Alyürek, CHP Konak İlçe Başkanlığı’nda bu amaçla kurulan komisyonun başkanlığına getirildi. RÖPORTAJ / Engin YAVUZ Aslında bütün kuaförler çocuk gelin saçı yapmaya karşı olduklarını, camlarına yapıştıracakları afişlerle ifade etmeli, biz bunu istiyoruz. Kız çocuklarının küçücük yaşlarda evlendirilmesine karşı kamuoyu yaratmak için yıllardır mücadele eden Seval Alyürek, CHP Konak İlçe Başkanlığı bünyesinde ... Devamını Oku »

Çaltıdere ne oldu?

TERSANE01

Gemi İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi eski Başkanı, Poseidon firmasının sahibi Burak Acar:Ulaştırma Bakanlığı Aliağa Çaltıdere’de 15 yıl önce gezi teknesi üreticileri için organize bölge yapma sözü vermişti. Aradan bunca zaman geçti ne bir adım atıldı, ne de bir çivi çakıldı. Artık umudu kestik. Röportaj / Engin YAVUZ Bir zamanlar İzmir ve çevresinde tekne üreten köklü firmalar vardı. Üretim alanları ... Devamını Oku »

Ruh ve beden iyileşiyor

DSC_0427

Fethiye’de 200 saat süren yoga eğitiminin son bölümü “inziva” olarak tanımlanıyor. Hem ruha hem de bedene iyi gelen yoga eğitimini tamamlayan kadınlar, yaşadıkları ilginç deneyimi anlatmaya devam ediyor. Röportaj / Gökmen KÜÇÜKTAŞDEMİR Özlem Zeybek (Pilates eğitmeni /33): Yoga hep merak ettiğim bir şeydi. İzmirliyim ama 9 yıldır Akşehir’de yaşıyorum. Bulunduğum yerde gidip yoga yapabileceğim bir yer yoktu. Yoga eğitimlerini araştırdım. ... Devamını Oku »

16 kadınla 5 gece

20170618_090006

Bu yazı “cennet” hayali kuranlara gelsin. Ben gittim, gördüm ve deneyimledim… Fethiye Yediburunlar’da  geçirdiğim 120 saat, bana hayatımın en güzel anlarını hediye etti Gökmen Küçüktaşdemir / Röportaj-  Yoga, “Savasana” adında bir pozla sonlanır. “Ölü yatışı / Ceset pozu ” dediğimiz bu pozda kısaca sırt üstü yatar ve gözlerinizi kapatırsınız. O ana kadar yaptığınız tüm hareketlerle dalgalanan sinir sisteminiz dinginleşmeye başlar, yorgun bedeniniz hafifler…Denizden 600 metre ... Devamını Oku »

Hastanede Mastika çalıyor

Mastika1

Eşrefpaşa Hastanesi çalışanları tiyatro sahnesindeki deneyimlerinin ardından hayata başka bakıyor. Türkiye’de belki de ilk hastane tiyatrosunu oluşturan ekip, 2 yıldır çalışmalarını sürdürüyor EMRE DÖKER/RÖPORTAJ İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’nin 20 personeli, tiyatro sahnesinde yeniden doğdu. Eşrefpaşa Hastanesi’nde çalışan doktor, hemşire, yönetici ve teknik personelden oluşan Eşrefpaşa Tiyatrosu, “Bana Mastika Çalsana” adlı oyunu İzmir Sanat Kültür Merkezi’nde sergiledi. Kimi doktor, kimi ... Devamını Oku »