Röportaj

Dostluk kazansın

derbi1

Karşıyaka-Altay derbisi öncesi iki takımın önemli oyuncuları 9 Eylül Gazetesi için buluştu.Karşıyaka’nın başarılı kalecisi Erhan Erentürk ve Altay’ın genç sol açığı Furkan Deniz, yarın oynanacak İzmir derbisinin nabzını tuttu. 6 yıl önce İzmir BŞB’den takım arkadaşı olan iki oyuncu, “Tribünde esen dostluk rüzgarı, saha içinde de yaşanacak” dedi Röportaj / Levent ARIÖZ Karşıyaka ve Altay. İzmir’in iki asırlık çınarı 6 ... Devamını Oku »

Bir köy var uzakta

KARAKOY09

Sessiz, yıkıntılarıyla biraz ürkütücü, geceleri zifiri karanlığın örttüğü, terk edilmiş bir yerdi besbelli. Çeşme’ye 17 kilometre uzaklıktaki Karaköy’dü burası. Röportaj / Engin YAVUZ “Yolumuz aslında asfaltlanacaktı ama köyde yaşayanlardan bir kısmı karşı çıktı. Asfalt olursa herkes buraya gelir, rahatımız kaçar dediler.” Otoyoldan yaptığım Çeşme yolculuklarında, Zeytinler sapağını geçtikten birkaç kilometre sonra, ağaçlar ve makilikler arasındaki harabe görünümlü köy her seferinde ... Devamını Oku »

Daha özgür olun

d590e1a762acb4cdc4d76ee0491009ed

Dünya şampiyonu sualtı fotoğrafçısı ve dalış eğitmeni Rico Besserdich:Türkiye’de her 100 fotoğrafçıdan 25’i fotoğrafa hala Ara Güler gibi bakıyor. Artık daha cesur, daha yaratıcı, daha özgür olmalılar. Röportaj / Engin YAVUZ Photoshop’a karşı değilim. Photoshop bir gereklilik ama yanlış kullanılıyor, manipülasyon oluyor. Dünyanın en seçkin sualtı fotoğrafçılarının katıldığı Dünya Sualtı Fotoğraf Yarışması’nda 2011-2012 dönemi boyunca tüm sualtı fotoğraf kategorilerinde gösterdiği ... Devamını Oku »

Fotoğraf çekmek bir arınma biçimi

Özel-Karadeniz-(2)

Yaklaşık 13 yıldır fotoğraf sanatıyla ilgilenen Özel Karadeniz, İzmir Resim Heykel Müzesi Turgut Pura Sergi Salonu’nda iki ayrı fotoğraf sergisi açacak. Özel enstantaneler bugün görücüye çıkacak. Röportaj/ Sadık PALA Özel Karadeniz, 2004 yılından bu yana 13 yılı aşan bir süredir fotoğraf dünyamızın içerisinde. Fotoğrafa 2004 yılında Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği’nden (AFAD) aldığı temel fotoğraf eğitimiyle başladı. AFAD bünyesinde açılan farklı ... Devamını Oku »

Mahmut Eskiyörük: İthalatı durdurun

20150914_205164

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük: İthalatla günü kurtarıp tüketiciyi korumaya çalışırken Türk çiftçisini üretemez hale getirmeyin. Röportaj / Engin YAVUZ Çiftçimiz rastgele üretim yapıyor. Zarar ediyor ama başka bir meslek seçme şansı da olmadığı için banka kredisiyle üretimini devam ettirmeye çalışıyor. Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Türk çiftçisini korumanın tek yolunun ithalatı durdurmak olduğunu söyledi. Eskiyörük, “ İthalatla ... Devamını Oku »

Tahir Şahin: Süper lig’i istiyoruz

IMG_1058

Adım adım 2. Lig’de şampiyonluğa koşan Menemen Belediyespor’un başarısındaki en büyük mimarlardan olan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, hayallerini ve projelerini 9 Eylül Gazetesi Spor Müdürü Mutlu Yılmaz’a anlattı. Röportaj / Mutlu YILMAZ İzmir uzun zamandır futbolda başarıya hasretken Göztepe ve Altay’ın kıpırdanması üzerindeki ölü toprağını az da olsa attı. Başarısızlığın temelinde ya futboldan anlamayan başkan, ya da teknik direktör ... Devamını Oku »

Umut dağıtan vakıf

DSC_0173

Dar gelirli kadınların yaşam standartlarını yükseltmek ve ekonomik durumlarını güçlendirmek için kurulan KEDV, dezavantajlı gruplara umut olmayı sürdürüyor. Kadınlar, bu vakıf aracılığıyla hem para kazanıyor hem de kendilerini geliştiriyor. HABER / Umut KARAKOYUN Kadınların ekonomik durumlarını ve yaşam kalitelerini iyileştirmek amacı ile kurulan Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), dezavantajlı gruplar için adeta umut oldu. Kar amacı gütmeyen bir sivil toplum ... Devamını Oku »

Büyük kaptan

BUYUKFOTOĞRAF

Gemlikli Sevinç Özgür, Limni’den göçen dedelerinden kalma balıkçılık mesleğini ilerlemiş yaşına rağmen Foça’daki tek kadın balıkçı olarak yıllardır sürdürüyor. Röportaj / Engin YAVUZ Ben denize aşığım. En büyük tutkum deniz, ölmek istediğim yer de bu mavi sular. Ama ecelimle öleyim, boğularak ölmeyi hiç istemem. Sevinç Özgür 71 yaşında… Foça barınağının ablası, büyük kaptanı. Limni’den Türkiye’ye göç eden dedelerinden kalan balıkçılık ... Devamını Oku »

Dünyaca ünlü isimleri İzmir’e getirecekler

20171015_181836

Mesleğinde iyi bir noktada olmasının yanında geçmişten günümüze İzmir’in öne çıkan figürlerini araştırıp onları kitaplaştıran Zeki Hozer, destek verdiği projelerin dışında organize ettiği konferans ve söyleşilerle dikkat çekiyor. Röportaj / Gökmen KÜÇÜKTAŞDEMİR Bir kentte doğmak ve yaşamak bize ‘kentlilik bilinci’ kazandırmıyor. Yaşadığımız kentleri daha iyi tanımalı ve o kentlerin gelişimi için bizler de çaba göstermeliyiz ki gelecek kuşaklara daha güzel ... Devamını Oku »

Süleyman Kozan: ‘3.5 liraya halı yıkatmayın’

HALI01

İzmir Halı Yıkamacıları Derneği Başkanı Süleyman Kozan İzmirliler’i uyardı:“Düşük fiyatla halı yıkayanlar ne yazık ki deterjan kullanmıyor. Halılarınızı suyla yıkayıp geri gönderiyor.” Röportaj / Engin YAVUZ “Deterjan kullanmadıkları anlaşılmasın diye size teslim etmeden önce ruloların içine parfüm sıkıyorlar.” Süleyman Kozan, Ödemişli… 20 yıldan bu yana Bornova’daki tesisinde halı yıkıyor, işini severek yapıyor. Müşterileri arasında valiler ve kaymakamlar da var. Kozan ... Devamını Oku »