Yaşam

Foçalılar hem baharı, hem yazı yaşadı

focalilar-hem-bahari-hem-yazi-yasadi_6573_dhaphoto7

İZMİR’in Foça İlçesi’nde hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte, çok sayıda kişi haftasonu sahil boyuna akın etti. Foça’da Büyük ve Küçükdeniz Limanı çevresinde, her yaştan pek çok kişi hafta sonunda denize girdi hem sahilde güneşlendi. İzmir merkezi ve Manisa gibi yakın yerleşim birimlerinden de ilçeye akın edenler Foça’da keyifli vakit geçirdi. Gezi teknelerinin büyük bölümü sabahtan akşama süren balık turları için ... Devamını Oku »

Tarihi han mühürlendi turistler kapıdan döndü

han-(2)

İzmir’de 18. yüzyılda yapıldığı sanılan, eski dönemlerde Mısır’dan gelen ürünlerin dağıtımının yapıldığı bir kapalıçarşı olarak işlev gören, yoğun bir ticari kullanıma sahip olan Çakaloğlu Han, son dönemde bakımsız kaldı. Daha önce restorasyon projeleri hazırlanan, mirasçıları bir araya getirilmediği için yıllardır onarılmayı bekleyen tarihi Çakaloğlu Han, dökülen sıvalar tehlike yarattığı gerekçesiyle Konak Belediyesi tarafından mühürlendi ve ‘Dikkat yıkılabilir’ uyarı yazısı asıldı. ... Devamını Oku »

Mutfak ile tarih buluştu

ot-(1)

Urla Belediyesi ve Urla Doğal Sofra işbirliği ile bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen Urla Mart Dokuzu Ot Festivali yoğun bir katılımla yapıldı. Festival konukları mutfak ile tarihin buluşmasına tanık oldu Urla Belediyesi ve Urla Doğal Sofra işbirliği ile Büyükşehir Belediyesi’nce geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen “Urla Mart Dokuzu Ot festivali” yoğun bir katılımla yapıldı. 25-26 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen ... Devamını Oku »

İzmirliye davet var

izmir-(2)

Cuma ve cumartesi günü Alsancak Tren Garı’nda “İzmir Hayatına Sahip Çık” adıyla bir etkinlik düzenlenecek. Tavla turnuvası, konser, söyleşi ve workshopla renklenecek etkinliğe herkes davetli İzmir bu hafta anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Ülkenin içinde bulunduğu durum ve gündelik yaşama yansıyan gerilime kısa da olsa bir ara vermek için Alsancak Tren Garı’nda “İzmir Hayatına Sahip Çık” adlı bir etkinlik ... Devamını Oku »

Kitap aşkı kenti saracak

ibb3

Kütüphane Haftası İzmir’de çok özel etkinliklerle kutlanacak. Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Mart-2 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek program, kitap okumayı özendirecek Kitap aşkı bir hafta boyunca kenti sarıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6 günlük Kütüphane Haftası kapsamında İzmirlilere okumayı sevdirecek birçok etkinliğe imza atacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gönüllü Takımı üyeleri hafta boyunca, Abla-Ağabey-Kardeş projesi aracılığıyla ders çalıştırmaya gittiği her çocuğa kitap hediye edecek. ... Devamını Oku »

Çeşmeliler festivale hazır

alacati3

İzmir Çeşme’de düzenlenecek Alaçatı Ot Festivali için geri sayım sürerken, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ot çeşitleri konusunda mahallelerde bilgilendirme yaptı Türkiye’de sayılı festivaller arasına giren ve bu yıl da yoğun ilgi görmesi beklenen Alaçatı Ot Festivali için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendisleri de, Çeşme’nin mahallelerinde toplantılar düzenleyerek, yenebilir, faydalı ot ... Devamını Oku »

Prof. Dr. Ortaylı: 1982 Anayasası referandumuna hükümet içinde bile ‘evet’ veren oldu

prof.-dr

TARİHÇİ Prof. Dr. İlber Ortaylı, “1982 Anayasası referandumuna ‘hayır’ verenlerden birisi benim. Ama o zamanın hükümeti içinde bile ‘evet’ veren oldu. Bunu ben biliyorum” dedi. Ege Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Topluluğu’nun davetlisi olarak İzmir’e gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı, üniversiteli gençlerin tamamen doldurduğu salonda konferans verdi. Türkiye’de tarihin bilinmediğini söyleyen, televizyonlarda yakın tarihle ilgili konuşmaları eleştiren Prof. Dr. Ortaylı, “Tarih okumamış, ... Devamını Oku »

Savcılığa suç duyurusu

manisa-savcilik-manset-(2)

Manisa Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinin Yeni Nesil Yeni Anayasa konulu konferansa götürülmesine tepki gösteren veliler, savcılığa suç duyurusunda bulunacak Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGAV) Manisa İl Temsilciği tarafından, geçen 21 Mart’ta, Celal Bayar Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 600 kişilik salonda ‘Yeni nesil, yeni anayasa’ konferansı düzenlendi. Konferansa, kent merkezindeki Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi’nin son sınıfında okuyan yaklaşık 100 öğrenci ... Devamını Oku »

Ot sevdalıları Urla’da buluşuyor

urla2

Urla Mart Dokuzu Ot Festivali bugün İzmir ve Ege’den ot sevdalılarını ilçede buluşturacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Doğal Sofra Urla işbirliğiyle bu yıl 7.’si gerçekleşecek olan Urla Mart Dokuzu Ot Festivali bugün başlıyor. Festivalde yerli üretici ve mutfak ustaları, ağzının tadını bilenlerle buluşacak. Doğal ve geleneksel gıdaların ön plana çıkarılmak istendiği festivalde dolu dolu iki gün geçirilecek. Her ... Devamını Oku »

Atalarımızın çalgıları

iksev-(1)

MÜZİKSEV’in kaybolmaya yüz tutmuş çalgılarımızı hayata döndürme projesinin ilk adımı olan “Orta Asya’dan Anadolu’ya İki Tellinin Yolculuğu” konserinde kılkopuz, ıklığ ve igil can buldu Kültür ve sanat adamı Güner Özkan’ın çizimleriyle MÜZİKSEV Lutiyesi Ozan Özdemir’in geleneksel yöntem ve malzemeler kullanarak yaptığı, günümüz yaylı çalgılarının atası kabul edilen üç çalgı ilk kez dinleyici huzuruna çıktı. MÜZİKSEV’in kaybolmaya yüz tutmuş, unutulmuş geleneksel ... Devamını Oku »