Yerel

Havadan orman yangını denetimi

20170722_2_24885029_24355158

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, orman yangınlarına karşı İzmir ve Manisa’da bulunan ormanları havadan ve karadan denetliyor. İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, müdürlüklerinin İzmir ve Manisa’daki orman alanlarından sorumlu olduğunu belirtti. Hava sıcaklarının artmasıyla bölgede oluşabilecek orman yangınları karşı denetimleri de arttırdıklarını kaydeden Aybal, müdürlüğün orman alanlarında 45 ilk müdahale aracı, 89 arozöz , 27 su ikmal aracı ve 4 ... Devamını Oku »

Dünyaya örnek oldular

28723_20170722104904_s415911

“Melek İzciler” adıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan izci grubu, Dünya Bağımsız İzciler Örgütü’ne üye ilk engelli izci grubu oldu. “Engelli İzciler Dünya Masası” ile “Engelli İzciler Avrupa Masası” başkanlıklarına da, Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesinde yer alan Esin Akgül ile Emel Pektezel seçildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Melek İzciler” projesi, dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Proje kapsamında engelli izciler ve gönüllü vatandaşların ... Devamını Oku »

Evlenecekler Kültürpark İçin Sıraya Giriyor

Nikah-memuru-Nejla-Yelkikalan-binlerce-kişiyi-evlendirdi

Bugüne kadar on binlerce çiftin evliliğe adım attığı yer olan Kültürpark Evlendirme Dairesi, her düğün sezonu olduğu gibi bu yıl da evlilik hayali kuranların ilk tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Çoğu çift nikah törenlerini Kültürpark’ta yapmak için aylar öncesinden sıra alıyor. YIL SONUNDA 2 BİN NİKAH İzmir’in hemen her semtinden evlenmek isteyen çiftler bu yıl da dünyaevine girmek için Konak ... Devamını Oku »

Dönüşüme İzmir damgası

28724_20170722105813_s641891

“Uzlaşma ve yerinde dönüşüm” stratejisiyle Türkiye’nin kentsel dönüşüm tarihinde “milat” olması beklenen Uzundere projesinde binalar 8. kata kadar yükseldi. Çalışmaları yerinde inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Herkesin yaşam standardını, konut güvenliğini, evlerin afete dayanıklılığını artırarak daha güvenli bir kentte hizmet sunabilmeyi hedefliyoruz. Bu konuda herkese örnek olacağız” dedi. Türkiye’de “tüm hak sahiplerinin rızasıyla ve yerinde” gerçekleşecek kentsel dönüşümün ... Devamını Oku »

Tramvay meydanın içinden geçecek

28721_20170721092257_15(Custom)

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mithatpaşa Parkı önündeki trafiğin yeraltına alınmasıyla kazanılan 71 bin 500 metrekarelik alanı Demokrasi Şehitleri Meydanı’na dönüştürüyor. Oyun, gösteri ve dinlenme alanları, bisiklet yolları ve otomatik tuvaletlerin yer alacağı meydandan tramvay da geçecek. İkinci etapta ise kıyıda vapur iskelesi ve tekne yanaşma yeri olacak. Projenin yapım ihalesi için teklifler, 11 Ağustos Cuma günü saat 10’da alınacak. Mustafa Kemal ... Devamını Oku »

İzmir’e ‘AAA’ dopingi

28722_20170721095504_HKN_7964

Karabağlar Belediyesi’nin toplantısında “Kalkınmada İzmir Modeli”nin sırlarını anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bazen vatandaşlarımız soruyor; ‘AAA notu çok güzel de bize ne faydası var’ diye.. Ben de onlara diyorum ki, ‘Biz bu yüksek notları almasaydık, yurt dışından çok uygun kredi olanakları bulamazdık. Bugün dünya piyasasında en ucuz kredi kullandırılan Türk kurumlarının başında geliyoruz. Metromuzu, tramvayı, İZBAN’ın eklerini hep bu sayede yaptık; ... Devamını Oku »

Büyük heyecan başlıyor

baris-(3)

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 18’incisi gerçekleştirilecek Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması için başvurular başladı. Katılmak isteyenler haberlerini 14 Ağustos’a kadar teslim edecek. 1994 yılında göreve giderken geçirdiği trafik kazası sonucu yaşama veda eden gazeteci Barış Selçuk’un anısını yaşatmak ve genç gazetecileri teşvik etmek amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri Yarışması bu yıl 18. kez düzenleniyor. ... Devamını Oku »

Buca Kırıklar’da taş ocağı tepkisi

DFLqM7UXgAU_Jq_

İZMİR’in Buca İlçesi’ne bağlı kırsal Kırıklar Mahallesi’ne yapılması planlanan taş ocağına köylüler tepki gösterdi. Taş ocağının yapılmasıyla ormanlık alanların büyük zarar göreceğini belirten köylüler, “Köyümüze, ormanımıza dokunmayın” diye seslendi. Buca’nın Kırıklar Mahallesi’ne yapılması planlanan taş ocağına tepki gösteren vatandaşlar Buca Kent Konseyi öncülüğünde köy meydanında toplanarak eylem yaptı. Eyleme CHP’li Buca Belediye Başkanı Levent Pişitina da destek verdi. Ellerindeki dövizlerle ... Devamını Oku »

İzmir’de Atatürk Stadı tartışması

izmirde-ataturk-stadi-tartismasi_7944_dhaphoto1

İZMİR’de depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Alsancak Stadı’ndan sonra Atatürk Stadı tartışması başladı. Alsancak Stadı’nın 2014 yılında kapatılıp 2015’te yıkılmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün (GSİM) Atatürk Stadı için de 2 yıl önce bir firmaya deprem testi yaptırdığı, tesisin bazı bölümleriyle ilgili olumsuz rapor geldiği öğrenildi. Ayrıca, 12 Haziran’da İzmir ve çevresini sarsan 6.3 şiddetindeki deprem sonrası Türkiye ... Devamını Oku »

Alsancak Sokakları Yenileniyor

yz-1046-2048x1371jpg_19-07-2017_09-45-44

Konak Belediyesi İzmir’in gözde mekanlarına ev sahipliği yapan semtlerden Alsancak’ın eskiyen sokaklarını yenilemek için düğmeye bastı. İlk olarak beş sokakta yenileme çalışmaları yapacak olan Konak Belediyesi ilk kazmayı vurarak eskiyen kaldırımları sökme işlemini başlattı. Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileriyle birlikte çalışma öncesi alanda incelemeler yapan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışarak Alsancak sokaklarının hem altyapısının hem ... Devamını Oku »