Ekonomi

Organik tarımın merkezi İzmir

fuarda-organik-pamuk-konusuldu_3729_dhaphoto4

8. Ekoloji İzmir Organik Ürünler Fuarı kapsamında, Textile Exchange (TE) ve İZFAŞ iş birliğiyle gerçekleştirilen toplantıda, pamuğun ve organik tekstilin önemi vurgulanarak, GDO’lu pamuk ithalatına karşı önlem alınması istendi. Fuarizmir’de gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan İZFAŞ Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Gül Şener, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’de yerel kalkınma için ürettiği projelere değinerek, “Türkiye’de uzun yıllar görmezden gelinen tarım sektörüne yaptığımız ... Devamını Oku »

Kazılara 4.7 milyon TL’lik destek

kazilara-4

İZMİR’in toprak altında kalmış tarihi zenginliklerinin gün yüzüne çıkarılması amacıyla antik kentlerdeki kazı çalışmalarına sponsor olan Büyükşehir Belediyesi, destek verdiği kazı sayısını 7’den 10’a çıkardı. Büyükşehir’in bu iş için ayırdığı bütçe de yüzde 51 artırılarak 4.7 milyon TL’yi aştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçmişi 8500 yıl öncesine kadar uzanan ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan kentin toprak altında kalmış köklü ... Devamını Oku »

Çeşme’de dalış turizmi için gemi batırıldı

cesmede-dalis-turizmi-icin-sahil-guvenlik-gemisi-batirildi_6022_dhaphoto1

İZMİR’in Çeşme İlçesi’nde, dalış turizmine hizmet vermesi ve balık yuvası olması amacıyla batırılan TCSG 68 Sahil Güvenlik Gemisi, ilk komutanı Kıdemli Yüzbaşı Ercan Erkut’un gözyaşları arasında uğurlandı. 12 Temmuz 2016 tarihinde hizmet dışı kalan TCSG 68 adlı Sahil Güvenlik gemisi, İzmir’in Çeşme İlçesi’nde düzenlenen törenle, dalış turizmine hizmet etmesi ve balık yuvası olma amacıyla törenle batırıldı. 1982-1985 yılları arasında geminin ... Devamını Oku »

Ege’nin 2 yakasında ortaklık

egenin-2-yakasinin-ortakligi-canlilik-getirir_6848_dhaphoto1

BERGAMA Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, İzmir’in Bergama ve Dikili ilçeleri ile Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki ortaklığa değinerek, “Sağlıklı yürütülürse bu ortaklık kuzey Ege turizmine canlılık getirir” dedi. Bergama Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Gönenç, komşu Yunanistan’la yapılan çalışmalardan bahsetti. Bergama Belediyesi’nin, Bergama Ticaret Odası ile birlikte yürüttüğü ‘Bergama Seni Çağırıyor’ projesini 4’üncü kez startını 31 Mart’ta verdiklerini söyleyen Başkan Gönenç, “Projenin amacına ... Devamını Oku »

Kocaoğlu: “Yüzde 3’lük büyüme yerinde saymak demektir”

kocaoglu-yuzde-3luk-buyume-yerinde-saymak-demektir_1837_dhaphoto2

İZMİR Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu, (İEKKK) kısır siyasi tartışmaların bırakılarak Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumdan çıkış yollarının aranması için ülkeyi yönetenlere çağrıda bulundu. Kurul toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Yüzde 3’lük büyüme, sadece nüfus artışının karşılığıdır, yani yerinde saymak demektir. Üretimde bir hamle yapmadan büyüme ve istihdam artışı sağlayamayız” dedi. İEKKK’nın 69. toplantısı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ... Devamını Oku »

EBSO’da Kamu Üniversite ve Sanayi İşbirliği Zirvesi

ebsoda-kamu-universite-ve-sanayi-isbirligi-zirvesi_7102_dhaphoto4

KAMU Üniversite ve Sanayi İşbirliği toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, “Teknoparklarımızda çok güzel araştırma geliştirme faaliyetleri üretiliyor ve patenti alınıyor. Ama ticarete dökemezseniz raflarda bekliyor” dedi. Kamu, Üniversite ve Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Çalışma Grubu 8. Koordinasyon Toplantısı, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda yapıldı. Toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. ... Devamını Oku »

Demir-çelik ihracatçılarının hedefi büyük

egeli-demir-celik-ihracatcilarinin-hedefi-1-milyar-250-milyon-dolar_9617_dhaphoto3

EGE Bölgesi’nde hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründen sonra ihracatta ikinci sırada yer alan demir-çelik sektörü, 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 20’lik ihracat artış hızıyla 247 milyon 492 bin dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırdı. 2017 yılı sonunda 1 milyar 250 milyon dolar ihracat rakamına ulaşılması hedefleniyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 2016 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirildi. ... Devamını Oku »

Turizm gelirleri yüzde 17.1 düştü

izmir-saat-kulesi

Turizm gelirleri 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen yıl aynı döneme göre yüzde 17.1 düşüşle 3.37 milyar dolara geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Ocak-Mart döneminde ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması ise 696 dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde yabancıların ortalama harcaması 637 dolar, yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 880 dolar oldu.TÜİK verilerine göre, Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçi sayısı ... Devamını Oku »

İzmir turizminde düşüş sürüyor

izmir-turizminde-dusus-suruyor_6609_dhaphoto2

EGE Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nce (ETİK) yayımlanan mart ayı yönetim raporu, İzmir turizminin ilk çeyrekte yüzde 20.6’lık düşüşle 15 bin dolayında turist kaybettiğini ortaya koydu. ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Turizm sektörü nedeni olmadığı, ama mağduru olduğu bir süreci yaşıyor. Sektör daha çok tanıtım ve destek bekliyor” dedi. ETİK’in özel yönetim raporlarının 36. ... Devamını Oku »

Sofralık zeytine prim istendi

sofralik-zeytine-prim-istendi_3409_dhaphoto3

TÜRK zeytin ve zeytinyağı sektörünün zirvesine ev sahipliği yapan 7. Olivtech ile 8. Ekoloji İzmir fuarları, ilk günden Akhisar’ın gövde gösterisine sahne oldu. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, sofralık zeytine prim ödenmesini istedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından bu yıl ilk kez “Gurme İzmir” başlığıyla düzenlenen 7. Olivtech ile 8. Ekoloji İzmir fuarında, tüm gözler ... Devamını Oku »