Ekonomi

İzmir’de dışarıda yemek yemek yaygınlaşıyor

kordon1

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, İPSOS araştırma şirketinin şehir şehir tüketim pazarı araştırmasını köşesinde yazdı. Özkök’ün İPSOS araştırmasından aktardığına göre, Türkiye’de 2016 yılında ev dışında 44 milyar liralık yemek yedi. Yine aynı araştırmaya göre, 2015 yılında sokakta 55 milyar liralık harcama yaparken, bu rakam 2016’da yüzde 20 azalarak 44 milyara indi. İstanbul’un nüfusu, Türkiye’nin yüzde 18’ini oluştururken, dışarıdaki yeme içme ... Devamını Oku »

Tofaş’tan İzmir’deki eğitim kurumlarına destek

tofastan-izmirdeki-egitim-kurumlarina-4-fiat-egea_8709_dhaphoto1

TOFAŞ, ‘Mesleki Eğitime Destek Programı’ kapsamında İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Gaziemir Meslek Teknik Anadolu Lisesi’ne 4 Fiat Egea otomobil hibe etti. Bugüne kadar 27 üniversite ve 7 Meslek Teknik Anadolu Lisesi’ne 40 adet Fiat Egea hibe eden Tofaş, İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Gaziemir Meslek Teknik Anadolu ... Devamını Oku »

İzmir opera binası için Türk-Avusturya işbirliği

izmir-opera-binasi-icin-turk-avusturya-isbirligi_6661_dhaphoto5

İZMİR Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin opera sanatına özel ilk binasının yapımı için gerçekleştirilen ihale sonuçlandı. Türkiye’nin en iddialı sanat mekanı olacağı belirtilen opera binasının yapım ihalesini Sydney, Londra, Berlin ve Kopenhag opera binaları gibi dünya çapında işlere imza atan Avusturyalı Waagner-Biro’nun da yer aldığı konsorsiyum kazandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, projesini ‘Ulusal Mimari Yarışması’ ile belirlediği, mimarisi ve teknik donanımı ile ... Devamını Oku »

Fitch, İzmir’in kredi notunu artırdı

izmir

Fitch, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ulusal kredi notunu, alınabilecek en yüksek not olan “AAA” olarak belirledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu,”Kredibilitesi en yüksek kuruluşlar arasına girmek, ‘buraya güvenle yatırım yapılabilir’ vizesini almakla eş anlamlı” dedi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ulusal kredi notunu, “AAA”ya yükseltti. Belediyeden yapılan açıklamada, Fitch Ratings’in mayıs ayı raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesinin “AA+” olan ... Devamını Oku »

Kuru meyveye Çin ve Hindistan ilgisi

kuru-meyveye-cin-ve-hindistan-ilgisi_6896_dhaphoto5

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’ndan bir heyet, Hindistan’ın Chennai kentinde gerçekleştirilen 36. Kuru ve Kabuklu Meyveler (INC) Kongresi’ne katıldı. Çin ve Hindistan’ın kuru meyve ticaretinde de önemli ve artırılabilir bir potansiyele sahip olduğunu belirten Ege Kuru Meyve İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, tek üründen oluşan veya birden fazla ürünün bir araya getirilerek oluşturulan küçük ... Devamını Oku »

Özince: Global bir politikamız mutlaka olmak zorunda

ozince-global-bir-politikamiz-mutlaka-olmak-zorunda_3795_dhaphoto1

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ESİAD) konuğu olan Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, dünya ekonomisinin hızla el değiştirdiğini söyledi. Türkiye’nin bu değişimde yer alabilmesi için bazı değişikliler yapması gerektiğini aktaran Özince, “Global bir politikamız ve iyi bir stratejimiz mutlaka olmak zorunda” dedi. Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, işadamlarına “Türkiye ve dünya ekonomisinde mevcut durum, ... Devamını Oku »

İzmir’de ‘fakir kalmasın’ projesi

izmirde-fakir-kalmasin-projesi_7841_dhaphoto1

MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi, İzmir Valiliği’nin desteği ile düzenlediği ‘İzmir’de bir tane fakir kalmasın’ projesini hayata geçiriyor. İzmir Valiliğinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, MÜSİAD İzmir Şubesi ile çok anlamlı ve güzel bir çalışmayı başlattıklarını, bu projenin diğer kentlere örnek olacağını söyledi. Toplumda yardımlaşma ve dayanışmanın artmasını hedeflediklerini Ayyıldız, “İzmir’de bir tane fakir ... Devamını Oku »

Kadın Çiftçiler Organik Kompost Üretimine El Atıyor

DSC_2565

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2016 yılında “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında, kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere bilgi, yöntem sağlamak, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulamak amacıyla “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” çalışması başlatılmıştır. Bu program kapsamında 2017 yılında İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ortak çalışması ile “Kadın Çiftçiler Organik Kompost Üretimine ... Devamını Oku »

EBSO’dan tam kadro katılım

ebsodan-tam-kadro-katilim_3900_dhaphoto1

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 73. mali genel kurul toplantısında İzmirli sanayicileri Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, yönetim kurulu üyeleri, TOBB delegeleri ile personelden oluşan 35 kişilik grup temsil etti. Türkiye’nin 81 ilinden gelen delegelerin ve davetlilerin yoğun ilgi gösterdiği TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirilen genel kurul toplantısında ... Devamını Oku »

Ramazan çarşıyı hareketlendirdi

carsida-ramazan-bereketi_5653_dhaphoto5

İZMİR’de, ramazan ayına sayılı günler kala Kemeraltı Çarşısı ve Havra Sokağı’nda hareketlilik başladı. Gıda ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler çarşıyı hareketlendirdi. Yaklaşan ramazan ayı nedeniyle hareketlenen Kemeraltı Çarşısı’nda esnaf, maliyetler artmasına rağmen bunu fiyatlara yansıtmamak için direndiklerini söyledi. Çarşıda peynirin kilosu kalitesine göre 20 ila 40 TL arasında, zeytin fiyatları ise 19 ila 24 TL arasında değişiyor. Yine ramazan ayının vazgeçilmezi olan ... Devamını Oku »