Ekonomi

Türkiye’ye AB yatırımı Arttı

thumbs_b_c_9d0e16ef209fafc08894a28b8770f9c7

AB ülkelerinin Türkiye’ye yönelik uluslararası doğrudan yatırım tutarı, bu yılın ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artarak 1,7 milyar dolara yükseldi. Ekonomi Bakanlığı verilerinden derlediği verilere göre, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin etkileri ve Türk bakanların bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yaşadığı olumsuzluklara karşın hükümetin ekonomiyi korumaya yönelik tedbir ve teşvikleri, özellikle AB ülkelerinden Türkiye’ye yönelik ... Devamını Oku »

Araç muayenesinde yeni dönem

Fenni-Muayene

LPG’li ve LPG dönüşümü yeni yapılacak araçlar için araç muayenesi öncesinde gaz sızdırmazlık ve montaj raporu almak için Makina Mühendisleri Odasına veya Türk Standardları Enstitüsüne (TSE) başvurulması gerekmeyecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dönüşümü ... Devamını Oku »

Bayram Esnafa Yaradı

esnef

İZMİR’de bayrama kısa süre kala anne ve babalar, çocuklarının bayramlık ihtiyaçlarını karşılamak için soluğu çarşıda aldı. Kentteki tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmirlilerin bayram alışverişi için en çok ilgi gösterdiği mekanların başında geldi. Herkes bütçesine uygun ihtiyaçlarını indirimli satılan ürünlerden gidermeye çalıştı. Çarşıya olan bu ilgi esnafından yüzünü güldürdü. Özel gün ve bayramların işlerine olumlu etkisi olduğunu dile getiren tarihi Kemeraltı çarsısı ... Devamını Oku »

Konut satışları kredili satışların desteğiyle yüzde 1.5 arttı

KONUT

Türkiye genelinde konut satışları, kredili satışlardaki hızlı artışın desteğiyle, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.5 artarak 116 bin 558 düzeyine yükseldi. Yabancı satışlarında en büyük alıcı grubunu Suudi Arabistan vatandaşları oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, bu dönemde ipotekli konut satışları göre yüzde 17.8 artışla 41 bin 738’e yükselirken, diğer konut satışları yüzde 5.7 azalarak ... Devamını Oku »

Merkez Bankası’ndan Uyarı

256022para_yardimi_yapan_zenginler

Merkez Bankası, gıdada ve özellikle kırmızı et fiyatlarındaki yukarı yönlü seyirle tırmanan enflasyonun bulunduğu yüksek düzeylerin, “fiyatlama davranışlarına ilişkin risk oluşturduğu” uyarısı yaptı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.0’de sabit tuttuğu ve diğer kısa vadeli faizleri de değiştirmediği toplantının özetlerini açıkladı. Enflasyonun ana eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olduğunun altı ... Devamını Oku »

‘Tüccarlar, karpuzlarını kayıt dışı satıyorlar’

detay2090af48fa3afbeb19f3e416392e683c

Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Orhan Doğan, “Tüccarlar maliyeti düşürmek için hale gelmeyip, hal dışında kayıt dışı olarak karpuzlarını temin ediyorlar. Bu nedenle karpuzda hal satışları durma noktasına geldi” dedi. İzmir Sebze ve Meyve Hali’nde Türkiye’nin çeşitli illerinden getirilen karpuzların satılamadığını, benzer durumun İstanbul ve Ankara hallerinde de yaşandığını söyledi. Karpuz satılmadığı için halin içinde ve dışında karpuz yüklü kamyonların ... Devamını Oku »

Türkiye’nin kamu borcu AB üyelerinin borcundan az

f_sa_753796811174

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Hazine verilerinden derlenen bilgilere göre, AB’de 2016 yılında kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranı yüzde 83,5 seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde avroyu kullanan Birlik üyelerinden oluşan Avro Grubunda ise bu rakam yüzde 89,2’ye ulaştı. Aynı dönemde Türkiye’de uygulanan mali disiplin ve etkin kamu borç yönetimi ile AB tanımlı borç stokunun milli gelire oranı yüzde ... Devamını Oku »

İlle de Bir İş Olsun’da mutlu son

toplu-foto

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (İZROMDER) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı’nın desteğiyle yürüttüğü, “İlle De Bir İş Olsun” kapsamında iş makinesi operatörlüğü sınavını başarıyla geçen katılımcılar sertifikalarına kavuştu. İzmir Sanat’ta düzenlenen törenle sertifikalarına kavuşan Bergama ve Konak bölgeleri kursiyerleri meslek sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. 30 kursiyerin sertifikasını aldığı törene Cumhuriyet Halk Partisi ... Devamını Oku »

Köprü ve otoyollar bayram boyunca ücretsiz

url

ULAŞTIRMA Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, köprü ve otoyolların 24-28 Haziran tarihleri arasında ücretsiz olduğunu duyurdu. Bakan Arslan Avrasya Tüneli’ndeki geçişlerde bakiye yetersizliğiyle ilgili,  “Avrasya Tünelinde cezalı geçişler 9 Haziran itibarıyla SMS bildirimi ile gönderiliyor. Sürücülerimiz kendi bakiyelerini kontrol etsinler” dedi.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Geleneksel Ulaştırma Muhabirleri ile iftar yemeğine katıldı ve 2017 yılının ilk ... Devamını Oku »

TESK Başkanı;’Düşen petrol fiyatları pompaya yansımalı’

tesk-baskani-bedevi-palandoken-dusen-petrol-fiyatlari-bayramdan-once-pompaya-yansimali_9443_dhaphoto1

Uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşün sürdüğünü belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Petrol fiyatlarındaki indirim pompaya yansımıyor. Özellikle motorinde bayramdan önce 15 kuruş indirim yapılmalı” dedi. “MOTORİNE NEDEN İNDİRİM AZ” Geçen hafta içinde benzine iki kere indirim yapıldığını hatırlatan Palandöken, “Benzinin litre fiyatında 15 kuruş indirim yapıldığı halde motorinde hiçbir indirim olmadı. Oysa esnaf ve çiftçi ... Devamını Oku »