Ekonomi

Türkiye’den 59 ülkeye balık ihracatı yapılıyor

turk-kultur-balikciligi-ihracati-800-milyon-dolari-asti_3353_dhaphoto4

SU Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği (SUYMERBİR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Bozan, Türkiye’nin AB ülkelerine, hayvansal gıda ürünü kaleminde tek ihracatının kültür balıkları olduğunu belirterek yıllık satış rakamlarının 800 milyon doları aştığını söyledi. Türkiye’den 59 ülkeye balık ihracatı yapıldığını belirten Bozan, kültür balığı üretiminin yüzde 65’inin Muğla’da gerçekleştiğini de kaydetti. Türkiye kültür balıkçılığında, hedef büyütüyor. 1987 yılında Bodrum’da Güllük ... Devamını Oku »

Türkiye’de 61.5 milyon kredi kartı kullanıyor

En-İyi-Kredi-Kartı-2016

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan 2017 yılının Ekim ayı verilerine göre Türkiye’de 61.5 milyon adet kredi kartı, 128 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2016 yılının Ekim ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısı yüzde altı artış gösterirken, banka kartı sayısında ise yüzde 12’lik artış görüldü. Banka kartları ve kredi kartları ile ekim ayında toplam 59.5 milyar liranın ödeme yapıldı. Bu ... Devamını Oku »

Datça domatesi üreticiyi güldürdü

datca-domatesi-ureticiyi-guldurdu_5034_dhaphoto1

AKDENİZ’deki kötü hava koşulları nedeniyle farklı pazar arayan toptancılar, Datça domatesinin 20 kiloluk kasasını 25- 30 liradan satın almaya başladı. Datça ilçesinde Ekim, Kasım ve Aralık aylarında tarlada yetişen güz domatesi, iç piyasada tüketime sunuluyor. Datça’nın Karaköy, Kızlan ve Emecik mahallelerinde ılıman iklim olması nedeniyle yetişen tarla domatesinin 20 kilo gelen bir kasası 25- 30 liradan alıcı buluyor. Datça’da 25 ... Devamını Oku »

Bakan Tüfenkci: Ekonomik operasyonlara geçit vermeyiz

56d3f5b2c03c0e35200cefd7

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’yi terörle dize getiremeyenlerin, ekonomik operasyonlara başvurduğunu ancak, kendilerinin ve milletin buna geçit vermediğini söyledi. Bakan Bülent Tüfenkci, Battalgazi Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, STK başkanlarının da katıldığı toplantıda konuşan Bakan Tüfenkci, esnafın birlik, beraberlik, istikrar ... Devamını Oku »

İzmir’de ‘Yerli Otomobil’ için ikinci zirve

s59114

“Yerli Otomobil” üretimi için sektörün öncü isimlerini harekete geçiren Büyükşehir Belediyesi, İzmir milletvekilleriyle “ikinci zirveyi” gerçekleştirdi. 8 kişilik Takip ve İzleme Komitesi, kentin vekillerini bilgilendirerek izlencek yol haritasını anlattı. Türkiye’nin gündeminde önemli bir yer tutan “Yeri otomobil üretimi” projesine ev sahipliği yapmak isteyen İzmir, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu öncülüğünde İzmir milletvekilleriyle ikinci zirvesyi gerçekleştirdi. Otomotiv sektörünün İzmir’deki öncü isimleriyle ... Devamını Oku »

Kuru meyvede ihracat hedefi 1,5 milyar dolar

kuru-meyveye-cin-ve-hindistan-ilgisi_6896_dhaphoto5

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Türkiye’nin geçen sezon çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısıda toplam 926 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştığını, artan üretimle ihracatın 1,5 milyar dolar seviyesine çıkabileceğini belirtti. Celep, yazılı açıklamasında, 2016/2017 sezonunda çekirdeksiz kuru üzümden 270 bin tonluk ihracat karşılığı 419 milyon dolar, kuru kayısıdan 86 bin tonla ... Devamını Oku »

Merkez Bankası’ndan döviz hamlesi

dolar-ne-kadar-duser,hCxZKFMzSEiO2TrfCS0JQw

Merkez Bankası, Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine başlanmasına karar verdi. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada “2017 yıl sonuna kadar vadeli döviz satım pozisyon tutarının en fazla üç milyar dolar olmasının planlandığı, 2018 yılında gerçekleştirilecek ihalelere ilişkin takvimin kamuoyu ile ayrıca paylaşılacağı” belirtildi. Devamını Oku »

Önce beslen sonra oyna

cocuklar-icin-lego-kutulu-yumurta_2076_dhaphoto1

İZMİR’de bir firma, yumurta paketlerini, çocukların ilgisini çekmek amacıyla lego oyuncakları şeklinde hazırladı. Firma olarak 1998 yılında pastörize sıvı yumurta üretimiyle gıda sektöründe hizmet vermeye başladıklarını belirten Genel Müdür Demet Han Özok, Urla’nın Özbek Mahallesi ile Kemalpaşa’nın Halilbeyli Mahallesi’nde 350 bin tavuk ile yumurta ürettiklerini söyledi. Ayda 15 milyon adet yumurta kırarak, yılda 10 bin ton pastörize sıvı yumurta ürettiklerini ... Devamını Oku »

676 bin işsizden sadece 226 bini işe yerleştirdi

İSSİZLİK

İŞ arayanlar ile iş verenleri bir araya getiren İSKİF 2017 İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı bu yıl 6. kez kapılarını açtı. Fuara 5O bin katılımcı beklediklerini belirten İŞKUR İstanbul İl Müdürü Yunus Yelmen, “2017 yılında 676 bin başvurudan 226 binini işe yerleştirdik” dedi. İstanbul Valiliği, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim ... Devamını Oku »

Erdoğan, Merkez Bankası’nı eleştirdi

erdogan-baris-diyenler-katil_7600_dhaphoto3

Yüksek faiz eleştirilerine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkez Bankası’nın söylediklerinin hiç biri tutmuyor tutmaz. Yanlış yoldasınız. ‘MB’nin bağımsızlığı var müdahale etmeyin’ diyorlar. Müdahale etmediğimiz için bu hale geliyor” diye konuştu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. “Dövizdeki şişkinlik kısa sürede normal seyrine dönecek” “Ekonomide de açık bir operasyonla karşı karşıya ... Devamını Oku »