Ekonomi

AB;’Türkiye’ye karşı büyük sabır gösteriyoruz’

1023605337

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan krize AB’den destek geldi. Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, “Almanya’nın Türkiye’ye karşı tutumunun anlaşılır” olduğunu söyledi. Die Welt’e konuşan Hahn, “Hepimizin Türkiye’ye karşı büyük sabır gösterdiğini düşünüyorum. Türkiye’nin buna değer vermediği görünüyor” dedi. Türkiye’nin söylemlerinin aksine, giderek Avrupa standartlarından uzaklaştığını savunan Johannes Hahn, 15 Temmuz darbe girşiminden sonra izlenen yolun buna işaret ettiğini ... Devamını Oku »

Katar’ın imdadına Türk malları yetişti

thumbs_b_c_1a0cab3b7ea56414349c0b5b79c95fe7

Bölgesindeki bazı ülkelerin siyasi ve ekonomik yaptırımlarına hedef olan Katar’ın başta gıda olmak üzere ihtiyaç duyduğu malları Türkiye’den karşılaması, bu ülkeye ihracatı olumlu etkiledi. Katar’a ihracat, yaptırımların başladığı haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 51,5 artarak 53,5 milyon dolara ulaştı. Katar’a yönelik olarak haziran ayının başından bu yana uygulanan yaptırımlar ve sonrasında Türkiye ile bu ülke arasındaki yakınlaşma, ticari ... Devamını Oku »

Aldatıcı reklamlara 6 ayda 5,85 milyon lira ceza

thumbs_b_c_d39b825ca215916f54ab41a514c35fd2

Reklam Kurulunca vatandaşları yanıltan ve usulsüz yayınlanan reklamlara yılın ilk yarısında yaklaşık 6 milyon lira ceza verildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Kurul, 2017 yılının ilk 6 ayında bin 991 dosyayı karara bağladı. Bu dosyalardan bin 576’sı ön inceleme sonucu başvurulardaki eksiklikler ve mevzuata aykırılık nedenleriyle detaylı incelemeye değer bulunmadı. Kurulca görüşülen 425 dosyadan 51’inde mevzuata aykırılık tespit ... Devamını Oku »

Bakan Fakıbaba,’Vatandaşlarımız bütçelerine uygun kurban kesmeli’

bakan-fakibaba-kurban-bayraminda-vatandaslarimizin-butcelerine-uygun-kurban-kesimi-yapmalari-hepimizin-arzusu_7888_dhaphoto5

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bulgaristan Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanı Rumen Porodzanov ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldi. Fakıbaba, “Kurban Bayramı’nda bütün vatandaşlarımızın bütçelerine uygun kurban kesimi yapmaları da hepimizin arzusu.” dedi. Fakıbaba, “Taze sebze ve meyve ihracatımızın yüzde 90’ı Bulgaristan kapısından geçmektedir. Buradaki kontrollerden dolayı bazı sıkıntılar yaşanıyor. Öte yandan AB’den ithal ettiğimiz canlı ... Devamını Oku »

Petkim’e dış ticaret sermaye şirketi statüsü

petkim-de-feto-suphelisi-24-kisi-firarda-2356045

Petkim Petrokimya Holding AŞ’ye, “dış ticaret sermaye şirketi” statüsü verildi. Ekonomi Bakanlığının Dış Ticaret Sermaye Şirketlerine İlişkin Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 10 Haziran’da yayımlanan kararda yer verilen listeye Petkim Petrokimya Holding AŞ de dahil edildi. Daha önce aralarında Arçelik, Bosch, Ereğli Demir Çelik, Ford Otomotiv, Oyak-Renault, Petlas, Pirelli, Sanko, Şişecam, TEMSA, TOFAŞ, Türk Traktör, Tüpraş, Vestel ve TGS ... Devamını Oku »

Yaş üzümde Rusya’ya ihracat başlıyor

MANISA'DA ERKENCI UZUM HASADI BASLADI. MANISA SEHZADELER ZIRAAT ODASI BASKANI MUSTAFA KACIRE, BU YIL UZUMLERDE KALITENIN IYI OLDUGUNU ANCAK REKOLTENIN DUSTUGUNU BELIRTTI. YAS UZUMUN 2 LIRA 50 KURUS ILE 3 LIRA 50 KURUS ARASINDA SATILDIGINI KAYDEDEN KACIRE, ONUMUZDEKI HAFTA RUSYA'YA IHRACATIN BASLAYACAGINI SOYLEDI.
(FOTO:NERMIN UCTU/MANISA,DHA)

TÜRKİYE’nin üzüm başkenti Manisa’da, erkenci üzüm hasadı başladı. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Rusya ile sorunun çözüldüğünü belirterek, önümüzdeki hafta ilk yaş üzüm ihracatının yapılacağını söyledi. Manisa’da yaş ve kuru olarak üzümünü satan çiftçi, erkenci yaş üzümün hasadına başladı. Özellikle Sarıgöl ve Alaşehir ilçelerinde ile merkezde üretilen yaş üzümler, geçen yıla göre daha iyi fiyatlara satılmaya başladı. Şehzadeler Ziraat ... Devamını Oku »

Haziran’da 9 bin 413 şirket kuruldu

1462017_0c02b42afb2401c12358047065e31986_640x640

Haziran ayında şirket kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 3.35, kurulan kooperatif sayısı yüzde 5.43, gerçek kişi ticari işletme sayısı da yüzde 16.28 azaldı. TOBB’un yaptığı kurulan ve kapanan şirket istatistik verilerine göre kapanan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 28.28, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 24.82 kapanan kooperatif sayısı yüzde 39.13 arttı. Kapanan şirket ... Devamını Oku »

Milli soya ‘Altınay’ toprakla buluşacak

20170720_2_24847793_24294361

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ıslah edilen ve diğer soya çeşitlerine göre yüzde 5 daha verimli olduğu belirlenen “Altınay” soya tohumu bu yıl ilk kez toprakla buluşacak. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Ali Peksüslü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Enstitünün 1963 yılından bu yana bölge çiftçisine destek olmak, ülke tarımına milli çeşitler kazandırmak, Türkiye’de yetişen bitki çeşitlerinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak ... Devamını Oku »

DİSK;’OHAL emeğe ve emekçiye zararlıdır’

kani-beko

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, ilan edilmesinin birinci yıldönümünde OHAL’in emekçiler ve çalışma yaşamı açısından yarattığı sonuçlara bakıldığında en yaygın ve kapsamlı ihlal edilen hakkın çalışma hakkı olduğunu söyledi. Beko, OHAL’in birinci yıldönümünde hazırlanan DİSK raporuyla ilgili açıklamasında, DİSK’in 15 Temmuz darbe girişimine ilk günden karşı duran, lanetleyen ve darbeye karşı demokrasiyi ve hukuk devletini tavizsiz bir biçimde savunduğunu hatırlatarak ... Devamını Oku »

Tüketicide ki kötümselik devam ediyor

tüketici

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici güven endeksi (TGE) , toplumdaki kötümserliğin iyileşme göstermekle birlikte sürdüğünü gösterdi. TGE, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1.9 oranında arttı; Haziran ayında 70 olan endeks değeri Temmuz ayında 71.3 oldu. TGE, Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen ve tüketicilerin maddi durum ... Devamını Oku »