Yazar Arşivi: Şadan Gökovalı

Muğla girişimcisi Hamdi Yücel Gürsoy

Avı vurmak için hedefe odaklanmak gerek: “Gez, göz, arpacık.” Hamdi Yücel usta avcıdır. * * * “Zafer, ‘zafer benimdir’ diyebilenindir. Başarı ise, ‘başaracağım’ diye başlayarak sonunda ‘başardım’ diyenindir.” (ATATÜRK) -Hamdi Bey, dedim, “Erken gençliğimden bu yana hayalim, emekli olunca burada küçük bir otel kurup, yazılarımı burada yazmaktır.” -Sözünü sözle kestim Ağbi, ben burada bir tesis kurarsam, yazılarını burada yazarsın, bizim ... Devamını Oku »

Bebek Teyze

“Sevdiğim çiçek adları gibi Sevdiğim sokak adları gibi Bütün sevdiklerimin adları gibi Adınız geliyor aklıma.” (Melih Cevdet ANDAY) Güzel sözcüklerimizden biri, “Anı”. Türkçe sözlükteki tanımı: “Yaşanılan olaylardan belleğin sakladığı iz.” Hepimizin unutmadığı kişiler ve olaylar vardır… Benim çocukluğumdan, belleğimin mermerine kazınmış, melek yüzlü bir Anadolu kadını var: BEBEK TEYZE. Hareket zorluğu çektiği için evinden pek çıkmazdı, mutfağındaki ocağın önünde, elindeki ... Devamını Oku »

El Beyruni

HADİSLER: *Bilginden, yahut bilgi öğrenenden başkası benden değildir, *Bilgin de, bilgi de, bildiğini tutan da cennettedir, *Bilgin ve bilgi edinmeye çalışan, kusurlu, suçlu bile olsa cennete gider, *Bilgin kişinin yüzüne bakmak ibadettir, *Bir tek bilgin, İblis’e, yirmi tane ibadet edenden daha çetindir, *Küçük çocuğun bir şey ezberlemesi, taşa kazınan yazıya benzer, insanın, büyüdükten sonra bir şey ezberlemesiyse, su üstüne yazılmış ... Devamını Oku »

50 Yılın 50 Şiiri

“Şiirin orta hallicesi beylik ölçülerle, sanat bilgisiyle yargılanabilir; ama şiirin iyisi, olağanı aşan, tanrısal olanı kuralların ve aklın üstündedir… O güzellik aklımızı işletmez, başımızdan alır, allak bullak eder.'” (Montaigne, Denemeler) Mobil telefonumun ekranından yazı geçerken, bakışlarımı sivrilttim: “Londra’da bulunan Southbank Center, son 50 yılın en güzl 50 aşk şiirini seçti…” -Mutlaka Nazım Hikmet vardır, dedim ve ekledim “Ondan seçtikleri şiir ... Devamını Oku »

Öğretmenlerimiz

“Bizi çağıran türküler susmuştur Ninniler susmuştur Ağıtlar susmuştur Diş gıcırtıları susmuştur Bizi anlatan kitaplar yoktur Bize gelen dönmüştür Bizden giden ölmüştür Başka yazı yazılmıştır sayfalarımıza.” -Arif Karakoç- (Çifteler Köy Enstitüsü) * * * Atatürk’e: -Milletvekili aylıkları ne kadar olsun, diye sormuşlar; -Öğretmen aylıklarını geçmesin, demiş Atatürk! Zamanın yelkovanı o kadar gerisin geri çalıştı ki; gün geldi, Atatürkiye’de, çocuklara: -Hiçbir şey ... Devamını Oku »

Cennetin Ejderleri

“Toprak insana değil, insan toprağa aittir ve bu dünyadaki her şey; bir ailenin bireylerini birbirine bağlayan kan gibi ortaktır ve birbirine bağlıdır. Bu nedenle, dünyanın başına gelen her felaket, önünde sonunda insanoğlunun başına gelmiş demektir.” Kızılderili Reis Seattle Ben o adamı tanıdım. 1973 yılında Broadcast Seminar (Uluslararası Yayıncılık Semineri) için bulunduğum sırada bir konferansını izledim. Uzayı anlatıyordu, oturdu semti anlatır ... Devamını Oku »

13

“Başka dünyalarda, en az bizim kadar gelişmiş varlıklar yaşıyorsa, onlarla ancak müzik ve sayılar aracılığıyla iletişim kurabiliriz” “Derler salı sallanır Her aptal bunu böyle sanır. İşin varsa gel başla, Başlamayan aldanır” (La Edri) Antropologlara göre ilk(el) insanlar başlagıçta dörde kadar sayabiliyordu. Sonra, adı unutulmuş bir insanımsı, bir elin beş parmağıyla saymayı akıl etti. İki elin parmakları hesabıyla 10’a, daha sonra ... Devamını Oku »

Şevki Var!

“Gül hazin, sümbül perişan, bâğ-ı zârın şevki yok, Derdnâk olmuş hazara nağmekârın şevki yok, Başka bir hâlet ile çağlar, cûy-i bârın şevki yok, Ah eder inler nesim-i bikararın zevki yok, Geldi amma neyleyim, sensiz baharın zevki yok.” (Ağıraksak şarkı) Recaizade Mahmut Ekrem’in sözlerine Rahmi beyin enfes şarkısına itiraz ediyorum. Şevki var! Ama bu, güftede adı anılan Şevki bey değil, İzmir’in ... Devamını Oku »

Altın Çiçek (HD’ye Sevgiyle)

“An ki Fıskiyesi sonsuzluğun” (Cemal Süreya) Otobüste kaç koltuk varsa, o kadar yolcu, Şair Ali Yüce’nin taktığı sıfatla “Sanat Düğüncüsü” vardı. Güven’diğimiz aracın her yerinde, bagetsiz (maestro şefi değneği) orkestra şefi gibi, Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Çetin Maltaş. Tarih mi? Gayet net olarak belleğimin mermerinde kazılı: 22 Ekim 1988. Cemal Süreya’ya “Dionysos Şiir Ödülü” vereceğimiz, Salihli Şiir İkindileri’nin 10.’suna gidiyoruz. ... Devamını Oku »

Fazıl Say’ın Babası

“Elinde, tanrıların ölümsüz taşından yapılmış – Yeryüzünün, tüm yaratıkların – Sınırlarını çizen altın pergel – Bir ayağını özeğe dayadı – Öbürünü çevirdi, döndürdü – Sonsuz, sınırsız boşlukta. İşte dedi, sınırların buraya dek uzansın – Çevren bu olsun, Dünya.” (Milton, Yitirilen Cennet) Dünya akış içinde. Demek ki müzik içinde. Müzik: Uyumlu güzelliği seslerin. Uyumlu seslerin, matematikle kopmaz bağı var. İnsanlar bunu ... Devamını Oku »