Yazar Arşivi: Şadan Gökovalı

Atatürkiye Çocuklarına…

“Atatürk’ün bir sözü vardı Yediveren gül gibi açardı Atatürk’ün bir atı vardı Etilerden beri koşardı Atatürk’ün bir resmi vardı Buğday tarlası gibi ağardı Atatürk’ün bir saatı vardı Durmadı” (Melih Cevdet Anday) Arkadaşlar; aslında her gün sizin ama Yüce Atatürk, 23 Nisan’ı özel ve güzel olarak sizlere bayram etti. Hep bayram sevinci yaşayın. “Anı”, sözlük anlamıyla “yaşanan olaylardan belleğin sakladığı iz”dir ... Devamını Oku »

Yaşama sevinci

“Neye yaradı bu cesur yürek? Uzaklaştırabildi mi ondan kara ölümü?” HOMEROS Bugün günlerden “Referandum”. “Oylama”yı “Halk”a bırakalım. Bugünkü yazım yarınla ilgili. 17 Nisan, hem “gonca iken soldurulan” Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıldönümü, hem de beni “Oğul” kabul eden, “fikrimizin rehberi” Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü. Köy Enstitüleri ile ilgili yazıları, başta Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş olmak üzere, ... Devamını Oku »

İki Şair

“Selamın geçiyor besbelli Yeşerdi telgraf direkleri” (Niyazi Akıncıoğlu) ** “Bodrum’un Demircan Çarşısı’nda Bir incir ağacıyla dostluk kurdum Ayrılana dek bu dilberi seyrettim Seyrettim durdum” (Halim Şefik Güzelson) Bir gün, Balıkçı Baba (Halikarnas Balıkçısı), durup durmazken: -Tarih, üç büyük şair yazmıştır, dedi. Ben -huyum kurumasın- adlarını söylemesini bekledim. O: -Homeros bir, Dante iki, dedi ve sustu. “Olur mu Balıkçı, üç demiştin, ... Devamını Oku »

Ermişler Ermişi Hoca Ahmet Yesevi

“Kimdi Ahmet Yesevi? Kimdi bu, ‘Heey’ deyip ayağını yere vurunca Dünya ve Ahiret bağından kurtulan? Bir milletin yükte hafif, pahada ağır bütün değerlerini, erlik gücüyle kıtadan kıtaya aktaran; Anadolu’ya saldığı yoldaşlarının bağrında bir vefa çiçeği gibi katmer katmer açan Evliyalar Evliyası kimdi?” Telefonum çaldı, açtım. Arayan, İzmir’de bir İstanbul beyefendisi Türkay Komili: -Sizi Ahmet Yasevi panelimize çağırıyoruz. Sevinçle: -Koşa koşa ... Devamını Oku »

Vefanın Adı İzmir

“Bu can bu tende konuktur”, tarih İzmir’in vefasına tanıktır. Sözleyin, günümüzden 2 bin 800 yıl önce Homeros adında bir şair yaşamıştı bu şiir şehirde, İzmir’deki büyük bir müzik okulunun yöneticisi Phemios’un, Meles nehrinin perisi Kristeis’den doğma çocuğu idi. Liri eşliğinde, Anadolu söylencelerini çalar, çığırırdı. Bu ezgileri bir araya getiren “İlyada” adlı destan, bütün zamanların en büyük başyapıtlarından biri sayıla geldi. ... Devamını Oku »

Tiyatro

Koca Dünya bir tiyatro sahnesi ve bizler, kendimize verilen rolleri oynuyoruz… ** * Dionysos (Bakhos: Baküs) mitoloji tanrılarının en zevk ve sefaya düşkün olanı. İşi gücü, “Silenos” denilen yoldaşlarıyla Tmolos’ta (Bozdağ) vur patlasın çal oynasın gezip tozmak! Kimi zaman, yarenlerinden biri, Lydia şarabını fazla kaçırıp, bir çalı dibinde sızar kalır; onu bulan Phrygia (Frigya) Kralı Midas’ın “her tuttuğunun altın olması” ... Devamını Oku »

Tıp Bayramı mı?

“Hekim Apollon Asklepions, Hygia Panacea ve bütün tanrı ve tanrıçalar adına! Onları tanık ve şahit tutarak yemin ederim ki; bu andımı ve verdiğim sözü, gücüm ve kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim… Bu sanatta Hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya ihtiyacı olursa, kesemi onunla bölüşeceğim. Öğrenmek isterlerse, onun çocuklarına bu sanatı, ücret veya senet almaksızın öğreteceğim…” “Hipokrat Andı” diye ... Devamını Oku »

Olağanüstü Kadın

“Kadın vardır Şeytan demek yakışır Türk’ün kadını Sırtında mermi taşır” (Arif KARAKOÇ) “Merhaba” deyip, bir anekdotla başlayalım: Moğol Komutan / Sultanı Cengiz Khan, adamlarını toplamış: -Ben sizin Han’ınımız, demiş; sonra da karısını gösterip: -Bu da benim Han’ım, demiş. Dilin acelesi, çekinmesi mi var: Cengiz’in bu sözü “Hanım” olarak, kadınlara takılakalmış. “Kadın Bu Meçhul” adlı romanı anımsayanınız çoktur. Belki de kadın ... Devamını Oku »

Bir Garip Ölmüş Diyeler…

“Her gün kazılır gönüllerde mezarı Otlarda, çiçeklerde ve gönüllerde mezarı Efsane mi gerçek mi bu insan nice insan Varlık sesidir kopmuş o Türk’ün kopuzundan.” (Bahtiyar Vahapzade) 1967 yılında, ABD’deki Uluslararası Şiir Formunca, “Yaşayan En Büyük Türk Şairi” seçilen Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı “Salihli Şiir İkindileri”ne davet etmiştim: Geldi. 16-17 Nisan 1989 gecesi, O, Zafer Keskiner ve şiir dostları söyleşirken, büyük şair ... Devamını Oku »

Çerkez Prometheus’u SOSRİKUE (Sosırkua)

Yol yürümenin yakışığı kol sallamakla; türkü çığırıp şarkı söylemekle çıkar. Biz de bir Hicaz şarkıyla çıkalım yola: “Yüreğimde ince sızı Sen ol bahtımın yıldızı Deme sakın kalp hırsızı Seviyorum Çerkez kızı *** İnanmazsın belki aşka Gir gönlüme sen de yaşa Çalma beni taştan taşa Seviyorum Çerkez kızı *** Bir ateş düştü özüme Darılma sakın sözüme Dünya terstir artık gözüme Seviyorum ... Devamını Oku »