Yazar Arşivi: Dilek Gappi

Cumhuriyet Ekonomisinden bugüne bakış

Vatanım Cumhuriyet Lozan Anlaşması hükümlerine göre yeni bir devlet kurulur; Türkiye Cumhuriyeti. Genç Cumhuriyetin üzerinde büyük yükler vardır. Osmanlı döneminden kalan borçlar ve dış ticarette uygulayacağı önlemlerin sınırlandırılması cezası onlardan sadece birkaçı. 1923’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), 1998 yılı fiyatlarıyla yalnızca 2.5 milyar TL. Vatan savunması, iktisadi bağımsızlık ve sanayileşme mücadelesinin bir arada yürüdüğü yıllar… Nüfus 13 milyon. 40 ... Devamını Oku »

Direnen ruhlarımız

Canın mı sıkıldı, basının geldiği vahim boyut umutlarını mı kırıyor, iddianamelerde meslektaşlarının ipe sapa gelmez suçlamalara maruz kaldığını okuyunca için mi daralıyor bir tavsiyem var. Hayır bir şey içmiyorsunuz, okuyorsunuz. En azından ben öyle yapıyorum. Açıyorum basın tarihini. Viraj niteliğinde olayları okuyor, notlar alıyorum. Baskılara direnenler, yenilenler, iz bırakanlar, kül olanlar hatta satılmışlıklarıyla anılanlar karşınıza çıkıyor. Mühim dersler, unutulmaz anekdotlar, ... Devamını Oku »

Yeni bir model doğuyor

Fransa, Almanya, İtalya… Avrupa’nın sanayi, teknoloji, moda ve tasarımda iddialı ülkeleri. Ancak bu ülkelere ilk gidişimde yaşadığım şaşkınlığı unutmuyorum. Her yerde dev sanayi tesisleri görmeyi beklerken uçsuz bucaksız yeşillikleri, geniş ve düzenli ekili arazileri, tarımda geldikleri boyutu gördükçe gözlerime inanmakta zorlanmıştım. Teknoloji ile donatılmış mekanizasyon ayrıca dikkat çekiyordu. Tarlalar, bağlar cetvelle çizilmiş gibi muntazamdı. Yerel mimariyle inşa edilmiş çoğu en ... Devamını Oku »

Yazık olmasın

85. Enternasyonal Fuar’ın açılışına sayılı gün kaldı ve maalesef buruk bir atmosferde organizasyona hazırlanıyor İzmir. Terör geçen yıl bu zamanlar uzun bir aradan sonra yeniden yüzünü göstermişti. Bir yıldır acıların üzerine acı ekliyoruz. Yitirilen canlar varken, buralarda bizim ahvaller değerini elbette yitiriyor. Gaziantep’de çocukların cesetleri taşınırken, yurdun batısında mutlu olmak kelimesi bile ağır geliyor. Evet ağıtları biz yakalım. O masumların ... Devamını Oku »