Yazar Arşivi: Oğuz Tümbaş

İki kitap

ERBARIŞTIRAN’DAN “CAMİDEN CEHENNEME” Son yıllarda Fethullah Gülen’i konu alan o denli çok kitap yayınlandı ki, sayısını akılda tutmanın olanağı yok. Gazeteci yazarların belgesel kitaplarının dışında, FETÖ’yle yolları ayrılanların da kaleme aldıkları kitaplara yenileri ekleniyor. Bu kitaplardan ilk anımsadıklarımı, not ettiklerimi paylaşayım: Hikmet Çetinkaya’nın Fethullah Gülen’in 40 Yıllık Serüveni, Faik Bulut’un “Kim Bu Fethullah Gülen”, Saygı Öztürk’ün “Okyanus Ötesindeki Vaiz”, Süleyman ... Devamını Oku »

“Ey depremdeki güzelim yeryüzü”

Kaç gündür sallanıyoruz Ege’de! Yanı başımız Karaburun. Hele bu yarımadanın ortasında Balıklıova’nın Ildırı’ya bakan yüzünde Gerence Koyu’nda eğleniyorsanız, yaz gölgesinde dinleniyorsanız, bu sarsıntıları, titremeleri duymamanız olanaksız. 6.3’le başlayan, değişik güçte artçılarla süren deprem elbette şaşkınlığı, tedirginliği, korkuyu, telaşı da getiriyor ardından. Sanki bu günleri beklermiş gibi, kitaplığımın bir kıyısında saklanmış duran “Zalim Titreme- Deprem Şiirleri Antolojisi” göz kırpıyor bana. Biraz ... Devamını Oku »

Tirilye’de şiir ve öykü rüzgârları

Sanatın, yazının, şiirin, öykünün, türkünün tadıyla, bir yazarın evinden, yeşillerin, zeytinliklerin arasından denizin görsel varsıllığını yaşamak… Nerede mi? İzmir dışından bu kez; Tirilye’den… Tirilye deyince biliyorum aklınıza hemen zeytinin geleceğini. Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir belde. Zeytin bahçeleri, çam ormanları, cumbalı evler… Tirilye’de yazar Şükrü Bilgiç’in “Öykü Evi”nden yazın-sanat dostlarıyla yaşadığım özge zamanı anlatmadan geçmem olası değil. İlkyazı bitirip yaza ... Devamını Oku »

Haziran’da ölmek zor mu?

Haziran’ın Süryanice hazuran kökünden geldiği, sıcak anlamını taşıdığı söylenir. Artık yaza girdik demektir; yanmanın, kavrulmanın, terlemenin, bunalmanın eşiğine adım attık! Hele benim gibi yaz boyu ter nehrinde boğuşan (!) biri için sıcaklar nasıl önemlidir anlatamam… Hazır Haziran’dan başlamışken, şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’e gidelim, onu da analım, unutulmayan şu dizelerine kulak verelim: sokaktayım gece leylâk ve tomurcuk kokuyor yaralı bir şahin ... Devamını Oku »

İzmir’de şiirin kadın sesleri

Duygusu, imgesi, düşünsel yapısı, özlemi, umudu, beklentisi, heyecanıyla şiire emek veren, özen gösteren her şair özeldir, önemlidir, saygındır. Erkek olsun, kadın olsun değişmez bu. Şiir algım bunu gerektirir diye düşünürüm. Duyarlığı, yaşama bakışı, sezgisi, algısı, yapıcı ve onarıcı duruşlarıyla “şair kadınların” çoğalmasını, Türk şiirine yeni tatlar, olanaklar sunmasını her zaman önemsiyorum, saygıyla karşılıyorum. Son yıllarda gerek yazın-sanat dergilerindeki şiirleriyle, gerekse ... Devamını Oku »

“Anadolu’nun bilge karıncası: Zeki Büyüktanır”

Hiç erinmedi, üşenmedi; dediği saatte şıp diye geldi İzmir Kitap Fuarı’na. Biri 448 sayfalık “Yazı ve Şiir Düşleriyle Ferhat İşlek”, diğeri 660 sayfalık “Tiyatro Oyunları” kitaplarıyla. Yoruldun mu diye sordum; dik dik baktı yüzüme. “Yorgunluk benim dostum değil” dedi şakacı diliyle. Utandım! Daha önce 720 sayfalık anı-roman Madımak Çığlığı’nı “madımaksız günler” dileği ile imzalamıştı. Aynı gün 620 sayfalık “Anadolu’nun Temel ... Devamını Oku »

Nurullah Ataç’ı anarken…

Durup dururken değil elbette Ataç’ı anışım. Yaşam ayracında 1898-1957 sayıları yazılı olan, 60 yıl önce bugün 17 Mayıs 1957’de aramızdan ayrılan, denemeleri, günlükleri, arı-duru Türkçenin gelişmesi için gösterdiği çabalarıyla anılan Ataç’ı unutmak olası mı? Bir yazın adamının, eleştirmenin, denemecinin diliyle, sözüyle, Türkçesiyle anılıyor, konuşuluyor olması önemli. Hırçınlığı, aykırılığı, huysuzluğu da unutulmadan… Ataç, geçmiş dönemlerin yazın olaylarını, şiiri iyi bilir, araştırır, ... Devamını Oku »

İzmir’de “Keyifli Yaş Alma” Günleri

Sayısal anlamda uzun yaşamak yeterli mi? Amaç salt seksenlere, doksanlara, yüzlere varmak mı? Ömrü tadıyla, tuzuyla; eğrisi, doğrusu, hüznü, sevinci, umudu, erinciyle uzun kılmak; anlamla, özenle korumak mı daha geçerli dersiniz? Ot gibi değil; dolu dolu, gereğince, gerçekliğince yaş almak, yaşamak, yaşlanmak… Bunca yaş ne çabuk geçti yahu; anlamadım, ayrımına varamadım demeden… Keşkelere gereksinim duymadan… Yaşama dört elle sarılan; yontular, ... Devamını Oku »

İzmir Kitap Fuarı’nda dost günler

Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, Kastamonu, Kocaeli, Isparta, İzmir, İstanbul, Samsun, Siirt, Sivas, Van… Tüyap ya da yerel yönetimlerce açılan kitap fuarları arttıkça, sevinmemek olası değil. Açık oturumlar, söyleşiler, şiir etkinlikleri, imzalar… Kitap sevgisini her yaştan insana doğru biçimde yaygınlaştırmak ne güzel. Fuar alanında kitap sergilerinde gezinmek, kitaplara dokunmak, eski dostlarla karşılaşmak, yeni dostlar edinmek, söyleşmek heyecanı, coşkuyu ... Devamını Oku »

Sina Akyol şiiriyle 50 yıl…

İzmir Kitap Fuarı 22. kez kapılarını açtı. Elli yıllık gençlik, olgunluk dostum şair Sina Akyol’un bu yıl Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu seçilmesi sevincimi katladı. Sina Akyol değerlimdir. 1967’de başlayan, bu güne dek yıpranmadan sürdürülen bir dostluğun adresidir. TÜYAP’ın hazırladığı, editörlüğünü Enver Ercan’ın üstlendiği “50. Edebiyat Yılında Sina Akyol” anı kitabını güçlükle de olsa edinebildim o gün! Bu anı kitabında biri ... Devamını Oku »