Yazar Arşivi: Oğuz Tümbaş

Sina Akyol şiiriyle 50 yıl…

İzmir Kitap Fuarı 22. kez kapılarını açtı. Elli yıllık gençlik, olgunluk dostum şair Sina Akyol’un bu yıl Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu seçilmesi sevincimi katladı. Sina Akyol değerlimdir. 1967’de başlayan, bu güne dek yıpranmadan sürdürülen bir dostluğun adresidir. TÜYAP’ın hazırladığı, editörlüğünü Enver Ercan’ın üstlendiği “50. Edebiyat Yılında Sina Akyol” anı kitabını güçlükle de olsa edinebildim o gün! Bu anı kitabında biri ... Devamını Oku »

Köy Enstitülü bir yazar: Fehmi Salık

İki gün önce 17 Nisan’da Köy Enstitüleri’nin 77. yılı kutlandı. Her 17 Nisan’da bir büyük hüznü yaşarım. Bu çağdaş, halkçı, özgün eğitim yuvalarının gerici, aymaz beyinlerce, beylerce kıyımı içimi sızlatır. 1967-75 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalıştım. O dönem çok sayıda Köy Enstitülü öğretmenler vardı Bakanlıkta. Özellikle Halk Eğitimi Genel Müdürlüğü’nde memur ve müdür yardımcısı olarak görev yaptığım zamanlarda, üretken, ... Devamını Oku »

Sokakların şiire söylettiği…

Evler sokaklarda buluşur; anneler, babalar, kardeşler, komşular, dostlar, teyzeler, amcalar, ailelerle… Sokaklara düşer hüzünler, kederler, sevinçler… Sokaklar arkadaştır, dosttur, yoldaştır aynı zamanda. Her gün nice sokaktan geçeriz de ayrıntılarına bakmayız, ayrımına varmayız birçok güzelliğin, görüntünün. Oysa sanatçı, oysa şair görür ayrıntıları, belleğine alır, şiirine, yazısına, öyküsüne, romanına, resmine, yontusuna yansıtır yeri gelince. Kentin uzak sokakları daha yoğunlukludur; şiire, yazıya, öyküye, ... Devamını Oku »

Ses bayrağı Türkçemiz

Televizyonlarda, radyolarda kimi sunucuların, gazetelerde kimi köşe yazarlarının, muhabirlerin Türkçe olmayan sözcükleri sıklıkla kullanmalarını içim burkularak izliyorum. Duydukça, okudukça irkiliyorum! Sokaklarda, caddelerde sıralanan giyim, yeme-içme yerlerinin adlarının Türkçe dışında yabancı kaynaklı sözcüklerle donatıldığını gördükçe ürperiyorum, kendimi yabancı bir başka ülkedeymişim gibi duyumsuyorum! Özellikle büyük kentlerimizde bu yozlaşmayı, kirlenmeyi daha çok görüyor ve yaşıyoruz. Böylesine bir yabancılaşmaya, kopmaya doğrusu içerliyorum! Aydın, ... Devamını Oku »

“İzmir’in dağlarında çiçekler açar”ken…

Ortalık çiçekler baharı, kuşlar şenliği… İlkyaz renkleri gönlümüze, gözümüze umut dokuyor. Ah ne güzel, yeniden dağlarına bahar gelmiş memleketimin! Vadilerine, ovalarına, yaylalarına, yamaçlarına… Şarkılar, şiirler, öyküler, romanlar, resimler, ilkyaz sözleri, izlekleri, anlatılarıyla gönül gönüle… Önümüz Nisan; önümüzde bahar aydınlığı… Şairin de yüreği kıpır kıpır. Düşleri, dizeleri, aşkları bahar kokuyor. İzmir’in dağları bahar telaşında… İzmir’in dağları çiçek, İzmir’in sokakları, alanları, evleri ... Devamını Oku »

“Şiir doğruyu söyler”

“Günümüzde insanlık sömürgeci kapitalizmin elinde usunu yitirmiş görünüyor” diye başlıyor şair Egemen Berköz Dünya Şiir Günü bildirisine. “Üstünde yaşadığımız gezegenin tüm varlıkları, varsıllıkları yağmalanıyor. Doğanın dengesi bozuluyor doymayan mideleri doyurmak için. İnsanlar açlıktan ölüyor yoksul ülkelerde, halklar aldatılıyor, birbirine düşürülüyor” diye sürdürüyor sözünü. Sözü biter mi şairin? Sesi, soluğu uzun. Yüreği mangal. Gönlü varsıl. Barışçıl, sevgi dolu, sevdalı… Kargaşanın, karabasanın, ... Devamını Oku »

Kitaplar arasında şiiri yaşamak

Sabah ilk işim kitaplı odamın kapısını açıp kitaplarıma günaydın demek olur. Öncelikle de dostlarımın şiir kitaplarından birkaç dize okuyarak güne başlamak, bir tat verir bana. Raflarıma yeni kitaplar ekliyorum. Kitap dostum, yoldaşım oluyor. Onların hepsinden söz etmek istiyorum. Okur dostlarımla da paylaşayım diyorum. Yetişebildiğimce kimi yazın dergilerine gönderiyorum yazdıklarımı, kimilerini köşemde değerlendirmeye çalışıyorum. Her kitap bir emek işi elbet. Hevesle ... Devamını Oku »

Ayhan Çıkın, “Bir Başka Yürek”le…

Arka arkaya gelen dost yitikleri! Yeni yıla, yakın dostlarımın eksikleriyle başladım! Şair dostum Abdullah Neyzar Karahan’la sarsıldım önce! Onun yokluğuna alışamadan, bu kez Neyzar’la da ortak dostumuz olan şair, yazar Aydın Karasüleymanoğlu’nun ölüm haberi ulaştı 30 Ocak’ta! Yine eksildim! Araya giren sevdiğim, saygı duyduğum, tanıştığım insanların ölüm haberlerini saymıyorum. Hangisine yanayım, alışayım derken, bilim adamı, şair dostum Ayhan Çıkın’ın ölüm ... Devamını Oku »

Ey sanatçı, sen neymişsin meğer!

Taşı, çamuru biçimleyen, tinsellikle dokuyan, yontuya çeviren emek eli öpülesidir. Kalemi, fırçası, boyası, rengi, tuvaliyle görselliği yaşama yansıtan ressamın tablosunu izlerken, yorumlar çoğaltırım içimde, gönenirim. Kemanın, piyanonun, sazın, gitarın, kanunun, tamburun tellerine dokunan parmaklara özenle, sevgiyle dokunasım gelir. Ney, mızıka, trompet, klarnet, saksafon, fagot, tuba… Soluğun, üflemenin büyülü sesleri çağrışımlar yaratır gönlümde. Perdenin beyazlığından sinemayı yücelten, tiyatroda sahnenin tozunu attıran ... Devamını Oku »

Eleştirmen Yaşar Bilen Günü

Eleştirilmeyi, özeleştiri yapmayı pek sevmeyiz. Övgü daha çok işimize gelir. Edebiyat, sanat, kitap söz konusu olduğunda da eleştirmenlere yakın durmayız. Eleştiri, temeli düşünce olan bir yazı türüdür; sanatçıyı, yazarı, şairi yönlendiren, daha iyi anlaşılmasını sağlayan özellikler taşır. Yazara, şaire, sanatçıya katkı sağlar. Yol gösterici olur. Edebiyatımızda eleştirmen neden yetişmiyor sorusu da sıklıkla gündeme gelir. Bilgiyi, emeği, zamanı, nesnel davranmayı gerektiren ... Devamını Oku »