Yazar Arşivi: Nüvit Tokdemir

Neler oluyor hayatta?

Bak sen şu işe… Gitti gidiyor diye düşünülürken… Ustaca manevralarla… Şansının da yüze gülmesiyle… Tut kolundan “eski sevgiliyi”, getir İzmir’e… Bir takımın olduğu kadar… Bir kentin futbol tarihine yeni bir sayfa aç… Sonra da “Buraya kadardı arkadaş… Hayatta sana başarılar” deyip göndersinler! Olur mu, olur! *** Neler oluyor hayatta, gör işte! Profesyonelsin; alışmış olmalısın! *** Böyle oldu Göztepe’nin Yılmaz Vural ... Devamını Oku »

Susacak mıyız sanıyorsunuz?..

“Bak sen… Yaramaz, eğitimsiz çocuk!.. Nasıl da küfürler ediyor?.. Sarılmış gazetecinin boynuna, saydırıyor!.. Hiç utanma-arlanma yok mu bu genç nesilde?..” *** “Adamım, ne iyi yapmış ama… Ne işi var gazetecinin o uçakta… Arda gibi dünyanın en büyük kulüplerinden birinde oynayan adam, pisliğe çomağı sokunca herkes üstüne çullanıyor… Tüpçü, kendi gazetesindeki adama yazdırdı, saydırdı çocuğa… Böyle olur ünlünün patlaması…” *** Milli ... Devamını Oku »

Kolay mı?

Sen; genç arkadaş tarih yazmanın, tarihe geçmenin ne olduğunu biliyor musun? Ya da… Yaşamda insanın ayağına “büyük” oynamak adına kaç kez şans geldiğinin ayırdında mısın? Hiç düşündün mü? Usundan geçen nedir bilinmez ama… İşte şimdi… Tam da böylesi bir ortamda… Eşiğindesin tarih yazmanın… *** Bak… Kolay mı sanıyorsun bu ülke tarihinde iz bırakmayı? Özgürlükler uğruna gencecik yürekleriyle bir kıvılcımı ateşleyen ... Devamını Oku »

Neden geç kaldın?

Futbolda bir sezon tamamlanıyor… Ve bizim İzmir olarak “Süper Lig” şansımız yüzde 25!.. Göztepe, Boluspor engelini aşarsa bu şans oranı yüzde 50 olur… Aşamazsa… Bir daha dener! Eğer gecikmezse! *** Gecikmezse diyorum… Çünkü… Haklı nedenlerim var… Gözlemlerim bu değerlendirmeyi haklı kılıyor! *** Lider bitirdiğin sezon ilk yarısının ardından; salt bazıları öyle istedi diye transfer yolunu seçiyorsan; gelenin gideni arattığı oyunculara ... Devamını Oku »

Mucize şampiyon Altay!..

Sürprizler… Mucizeler… Yaşamın renklerini çoğaltıyor… Sevinç katıyor; biraz olsun olumsuzluklardan arınıp gülümsetiyor… Umut tazeliyorsunuz… Gelecek güzel günler için… Beklentiler adına… Bir an başka bir dünya oluşuyor kafanızda… Göz bebeklerinizden fışkıran o sevinçli bakış, dudaklarınızdan sevgi dolu tebessümlere, haykırışlara dönüşüyor… “İşte bu…” diyorsunuz!.. Bağrınıza basıyorsunuz sevdiğinizi!.. *** Böyle bir hava yarattı Altay’ın son penaltıyla gelen şampiyonluğu ve 2. Lig’e dönüşü… *** ... Devamını Oku »

Tokat!..

Yabancısı değiliz aslında… Antrenman basmaları… Sahaya girmeleri… Koltuk yakmaları… Futbolcu, teknik adam dövmeleri… Hakem peşinde koşmayı; yumruklamayı; soyunma odası koridorlarında sıkıştırmayı… Ve hatta “ben gelmeden bırakmayın” deyip, hakemleri statta rehin tutmaları… Hepsini yaşadık ve gördük!.. * * * Daha neler gördük, izledik… Neler neler!.. Saymakla bitmez!.. * * * Naklen yayınların engellendiğini… Soyunma odalarına rakibi etkilemek için mazot döküldüğünü… Deplasmanlarda taraftara sıkılan ... Devamını Oku »

Bildik filmin tekrarı!..

Sezon başı heyecanı… Umutların çoğaltılması… Yeni transferler… Harcanan milyonlar… Ve o bildik sözler: “Şampiyonluğun en büyük adayıyız… O sene bu sene olacak… Turlar atacağız sahilimizde…” *** Bu sahneler… Bu söylemler hiç yabancı değil!.. Yıllardır izlenen bir filmin yeniden gösterimi sanki! Öyle değil mi? *** Sonra… Sezon başlar… Hedefe uygun bir çıkış, tüneldeki ışığı yakar!.. Taraftar coşar; tribünler ayaktadır!.. Ama… O ... Devamını Oku »

Tükeniş!..

Sonunda becerdiler… Uzun yıllardır tartışma konusu olan… Ancak… Sıraya alıp da bir türlü masaya yatıramadığımız… Eksiğini-gediği bir kenara, sorunlarını, gidişatı konuşamadığımız… Spor gazeteciliğinin tüm değerlerini ayaklar altına aldılar! Bir tükeniş öyküsü yazdılar… Gözümüzün içine baka baka uyguladılar!.. Yazıklar olsun!.. * * * Olay şudur… Rizespor-Başakşehir maçı içinde Emre Belezoğlu’na küfür edilmesiyle başlayan olaylar maçtan sonra sürer… Başakşehir kaptanı Emre ile ... Devamını Oku »

Tehdit!..

Karşı duruşumuz, tavrımız nedendi biliyorsunuz… İnsanlar ayrıştırılmasın, toplum baskı ve tehditle bölünmesin!.. Genç kuşaklar… Çocuklarımız, torunlarımız gelecekleri adına, ortaya çıkacak baskıcı bir tutumdan etkilenmesinler… Özgürce yaşayabilsinler… Uçurtmalarını özgürce maviliklere bıraksınlar diye… Günlerce, aylarca konuştuk, yazdık, sosyal medyada paylaşımlarda bulunduk… İstediğimiz… Demokrasinin gelişmesi; insanların kardeşçe, özgür bir ülkede birbirlerine yan bakmadan yaşayabilmeleriydi!.. “Atı alan Üsküdar’ı geçtiğini” söylerken… YSK “su koyverdi”!.. *** ... Devamını Oku »

İnanın çocuklar!..

Size devletin anayasal hak olarak sözü var… Spor tesisi yaptıracak, en iyi biçimde yararlanmanızı sağlayacak!.. Bizim sözümüz var… Gazeteci olarak, aileleriniz; büyükleriniz… Anneniz-babanız olarak… İyi eğitim alabilmeniz, spor yapabilmeniz için sözümüz var!.. Siyasal iktidarların verdikleri sözün arkasında durmalarını sağlayacak denetimi yapacağımıza… Güzel günler günler görmeniz için doğru kararlar alacağımıza… Size, güneşli, aydınlık yarınlar bırakacağımıza… Sözümüz var!.. *** Bu sözleri anımsadıkça ... Devamını Oku »