Yazar Arşivi: Nüvit Tokdemir

Yoksunuz!..

Kurallara dayalı bir oyun olan futbol, saha dışında da ayrı kuralları içeriyor… Oyunu yöneten hakemlerin bir kurulu var… Disiplinsiz davranışlar için ceza kurulu… İtirazları sonuçlandıran bir de “Tahkim Kurulu”… Hepsinin başında ise bildiğiniz gibi… Türkiye Futbol Federasyonu bulunuyor… Yani… Türkiye’de futbolu yöneten bir federasyon ve yöneticileri var… Her sezon için belirlenen, yenilenen kurallar… Sezona adını veren futbolun geçmiş simge isimleri… ... Devamını Oku »

Nerde kalmıştık?

Zor bir dönemdi… Futbolun güzelliklerinin geride kaldığı… Tartışmaların… Hakem yanlışlarının ve yarattığı gerginliklerin tribünlere sıçradığı… Statların gerçek anlamda “arenaya” döndüğü… Yöneticilerin birbirlerine “ağzına geleni” söylediği… Saha kapatmaların, seyircisiz oynatmanın çözüm görüldüğü… Soyunma odası koridorlarının kavga-gürültüden girilemeyecek duruma sokulduğu… Hakem odalarının basılıp; küfürlerin havada uçuştuğu; tekmelendiği… Cezaların takım ve futbolcusuna göre değişim gösterdiği günlerdi… “İyi ki bitti” diyenler çoğunluktaydı! Çünkü onlar… ... Devamını Oku »

Hadi anlat bakalım!..

Gelecek kuşaklara… Çocuklarımıza, torunlarımıza… Yarınımızın güvencesi tüm gençliğe… Sporumuz adına anlatacaklarımız olmalı bizim! Sporun başta erdemlilik… Onur, sevgi, barış, kardeşliği içerdiğini… Bu ilkelerle yapılan “yarışma” olduğunu… Ve bu yarışmayı yöneten, yönlendirenlerin de… Aynı ilkelerle çalıştıklarını… Bu nedenle sporda “fair play”in daha bir anlam kazandığını… Anlatabilmeliyi düşündüğümüz zamanlar, anlar olmalı! *** Doğru bilgiyi… Doğru akımı… Tam zamanında… Akılcı yaklaşımlarla, çocukların algılayacağı ... Devamını Oku »

Sana ne?

Yazıyorsun… “Ülkenin spor politikası yok, nasıl gelişsin?..” “Devşirme sporcularla başarı bir yere kadar…” “Para sporcunun başını döndürdü; teknik adamlar bunalıma girdi!..” “Federasyonlar yandaş olanlara teslim…” “TFF futbolu iyi yönetmiyor; Demirören oy hesabında! “Kulüpler batık, TFF izleyici…” “Menecerler piyasada istedikleri gibi at oynatıyor; yöneticiler aracı; kulüpler bir bir batıyor!..” Kızıyorlar! Neden? Arı kovanına çomak sokuyorsun ondan! *** Yazma kardeşim! İşin mi ... Devamını Oku »

Futbolun işbirlikçileri

Futbol oyun olarak ne denli çekiciyse… Ekonomisi de her yıl büyüyen rakamlarla değişik etkileşimler yaratıyor… Futbolun ekonomisini, altyapısını, yönetimini… Girdi-çıktılarını; gelir-giderlerini… Kısacası her tür olumluluğu ve olumsuzluğu yansıtmaya çalışırız dönem dönem… Bu yansıtmalardan payına düşeni alması gerekenler… Konuya duyarlı olanlardır… Alması gerekeni ters algılayıp… Çıkarlarına “çomak sokulduğu”nu hissedenler ise… Futboldan öyle ya da böyle nemalanan… Kendilerini “dev aynası”nda görüp, o ... Devamını Oku »

Ne söylesen boş!

Transfer sezonu açıldı… Gazeteler ölü sezonda satışlarını üst düzeyde tutabilmek için birbirleriyle yarışır durumdalar! Onlara göre her gün transfer rekorları kırılıyor! Dünya’nın tüm yıldızları Türkiye’de toplanıyor! Başta dört büyükler olmak üzere… Tribünlerde izleyici rekorları da kırılacak! Futbolseverler, ünlü yıldızları izleyebilmek için birbiriyle yarışacak! Bunun sonucunda da… Passolig alabilmek için kuyruklar oluşacak! *** İnandınız mı? *** Futbolu bilenler… Dünya futbolunu iyi ... Devamını Oku »

Futbol sanayiinde dans!

Spor sevgidir… Barıştır… Kardeşliktir… Erdemliliktir… Onurdur… Paylaşmaktır… Dostluktur… Fair-play anlayışının tümünü kapsayan bir yaşam gerçeğidir… İnsanların birbirine yakınlaşmasını sağlayan en büyük organizasyon “Olimpizmin” doğuşunu sağlayan da bu gerçeklerdir… Anlayana! *** Sporun içinde toplumları etkisi altına alan… Yaşamın yadsınmaz bir gerçeği olarak insanları tutsak kılan ise… Bugün çok büyük birikimlere sahip olunan… İnanılmaz paraların döndüğü “Bacasız sanayi” konumundaki futboldur! Dünya ölçeğinde ... Devamını Oku »

Neler oluyor hayatta?

Bak sen şu işe… Gitti gidiyor diye düşünülürken… Ustaca manevralarla… Şansının da yüze gülmesiyle… Tut kolundan “eski sevgiliyi”, getir İzmir’e… Bir takımın olduğu kadar… Bir kentin futbol tarihine yeni bir sayfa aç… Sonra da “Buraya kadardı arkadaş… Hayatta sana başarılar” deyip göndersinler! Olur mu, olur! *** Neler oluyor hayatta, gör işte! Profesyonelsin; alışmış olmalısın! *** Böyle oldu Göztepe’nin Yılmaz Vural ... Devamını Oku »

Susacak mıyız sanıyorsunuz?..

“Bak sen… Yaramaz, eğitimsiz çocuk!.. Nasıl da küfürler ediyor?.. Sarılmış gazetecinin boynuna, saydırıyor!.. Hiç utanma-arlanma yok mu bu genç nesilde?..” *** “Adamım, ne iyi yapmış ama… Ne işi var gazetecinin o uçakta… Arda gibi dünyanın en büyük kulüplerinden birinde oynayan adam, pisliğe çomağı sokunca herkes üstüne çullanıyor… Tüpçü, kendi gazetesindeki adama yazdırdı, saydırdı çocuğa… Böyle olur ünlünün patlaması…” *** Milli ... Devamını Oku »

Kolay mı?

Sen; genç arkadaş tarih yazmanın, tarihe geçmenin ne olduğunu biliyor musun? Ya da… Yaşamda insanın ayağına “büyük” oynamak adına kaç kez şans geldiğinin ayırdında mısın? Hiç düşündün mü? Usundan geçen nedir bilinmez ama… İşte şimdi… Tam da böylesi bir ortamda… Eşiğindesin tarih yazmanın… *** Bak… Kolay mı sanıyorsun bu ülke tarihinde iz bırakmayı? Özgürlükler uğruna gencecik yürekleriyle bir kıvılcımı ateşleyen ... Devamını Oku »