Yazar Arşivi: Nüvit Tokdemir

Futbolun zirvesinde siyaset!..

Toplaştılar!.. Futbolumuzu… Bugününü, yarınını konuşacaklardı!.. İşin ekonomik boyutuna bakacak; altyapısını irdeleyecek… Yapılması gerekenleri masaya koyarak… Tartışacak; öncelik sırasını belirleyeceklerdi!.. Belki de bir sürpriz yapacak… Aldıkları kararları açıklayacaklardı!… Çünkü o toplantı “2. Futbolun Zirvesi” adını taşıyordu!.. Ne güzel değil mi? İşi ne kadar ciddiye aldığımız daha başka biçimde gösterilemezdi!.. *** Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oradaydı… Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç… Türkiye ... Devamını Oku »

Su kaçıran işler!..

Yıllar yıllar önce… Genç bir spor muhabiri olarak, haber için taşın suyunu sıktığımız; neredeyse attığımız her adımdan haber çıkarmaya çalıştığımız günlerde… Salt maç, yarışma ve basın toplantısı izlemenin ötesinde… Özel haber çıkarma uğraşımız da vardı… Ve bunun için genç gazetecilerin öncelikli uğrak yeri, eski adıyla Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü’ydü. Şimdi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak hizmet veriliyor… Hizmet ... Devamını Oku »

Yıpranma arkadaş?

Kendi düşsel evrenlerinde, tutkulu oldukları takım için umutlar yeşertti onlar… O umutlar büyüdü büyüdü… Bir beklentiye dönüştü… Ne istiyorlardı? Şampiyonluk!.. Bir efsanenin yine, yeniden eski günlerine dönmesi!.. Çok şey mi istiyorlardı? Hayır!.. Geçmişin birikimlerine… Bugünün ekonomik gücü ve harcamalarına bakıldığında… Bulunulan ligin güç dengeleri irdelendiğinde… Hiç kuşkusuz… Hayır!.. Ama takım her nedense… Akıl almaz hatalarla… Gel-gitlerle… Onların beklentilerine yanıt veremiyor… ... Devamını Oku »

Kırık dökük!..

Büyüyen futbol ekonomisi… Tüm ülkelerin federasyonlarının ve kulüp yönetim yapılarının değişimine yol açtı yıllar yıllar önce… Büyümeye koşut öngörüleri olan kulüpler ekonomik yapılarını gelişen koşullara göre oluşturdular… Nasıl, ne zaman ve hangi koşullarda gelişebileceklerini genel kurullarında tartışarak belirlediler; bugün hala aynı duyarlılıkla çalışıyorlar… Şirketleştiler… Her geneel kurulda gelirin de, giderin de hesabını net ortaya koyuyorlar… Zarar olan dönemlerde, nereden kaynaklandığının ... Devamını Oku »

Hayır!..

Ortalık toz duman!.. Yaşamın her alanında, hemen her şey; her adım tartışılır oldu!.. Birinin söylediği söz… Diğerinin yaptığı iş… Beride olanın duruşu-bakışı!.. Farketmiyor… Doğru-yanlış bakılmaksızın… Eleştiriliyor-tepki görüyor… Yaşam karmaşık bir hal alıyor… İnsanların kafası karışıyor!.. Yoksa bu karmaşadan beklentisi olan mı var? Öyleyse eğer… Beklemeksizin… “Karmaşaya HAYIR” deriz!.. *** Tartışmanın hedefi şaştı bu ülkede… Bir söz, bir eylem, bir yanlışı ... Devamını Oku »

Kim egemen?

Bir hafta önceydi… Kısa süre öne yani… Hakem tartıştık bu köşede; kim yönetiyor MHK’yı ve kim sorumlu hakemlerden sorduk!.. Kim yönetiyordu Türk futbolunu gerçekten? Yanıtı çok gecikmedi!.. Alın yazısıymış gibi düştü önümüze… Peş peşe!.. Egemeni gördük!.. Eğitim dahil iyi yönetiyorlar maşallah; Kulüpler Birliği Vakfı bitimsiz savunmada!.. *** Sorun bir haftayı; bir kaç maçı savunmakla geçip gitmiyor ki!.. Alınan sonuçların haftaya ... Devamını Oku »

Kim yönetiyor?

Ekranda Türk futbolu konuşuluyor… Yeni statlar, yayın ihalesi, hakemler ve dahası!.. Seçme bir grup gazeteci!.. Karşılarında bildik bir isim… Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ… Yani… İktidarın her türlü desteğini görmüş; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Başkanlığı’ndan, bugün İ.Başakşehir Spor Kulübü Başkanlığı’na gelmiş; TFF’de de görev yapmış bir isim!.. İyi yetişmiş, donanımlı maşallah!.. Her soruya… “Ben demiştim…” “Ben bunu 5 yıl ... Devamını Oku »

Neredesiniz?..

Anıyoruz… Bu ülkede demokrasi mücadelesi vermiş; yılmadan laik-demokratik cumhuriyeti savunmuş ve bu uğurdu kalleşçe katledilmiş, faili meçhul listesine adları yazılmış alanlarında hepsi birer ayrı değer aydınlarımızı anıyoruz… Her anıda olduğu gibi yürekler bir kez daha kabarıyor… Bağımsızlık, özgürlük türküleri yol arkadaşı oluyor!.. Ağıtlar yükseliyor gükyüzünün maviliklerine… Ve insanlar umutla arıyor, soruyor: “Neredesin?..” *** Bu çığlık… Bu sorgulayış… Bu arayış… Bu ... Devamını Oku »

Siz bilirsiniz!..

Tam zamanıydı… Yeniden başlarken… Ve üstelik her türlü avantaja karşın… Yani; kendi sahanda ve coşkulu yandaş desteğinde… “Bu takım liderliği şimdiden sonra bırakmaz artık” diye mırıldanırken insanlar… Farklı yenilip… Liderliği ellerinin tersiyle ittikleri gibi… O tribündeki bitimsiz sevdalıları boynu bükük gönderdiler… Yazık!.. *** Bakın Göztepe’nin bu sezonki performansına… Ne zaman ki lider girdikleri her haftanın bitimi hüsrandır!.. Daha da yazık ... Devamını Oku »

Büyük Altay…

Altay, 103. kuruluş yılını kutlamaya hazırlanıyor… Türkiye’nin önemli spor kulüpleri arasına adını yazdırmış; İzmir’de öncü olmuş siyah-beyazlı yapı, tarihin sayfalarında da ayrı bir yer tutar… Yıllar onların kaderini farklı çizmiştir ve bugün çok farklı yerlerdedirler!.. Tarihin tozlu sayfaları arasında dolaşırken, 2013’ün aralık ayında yazdığım bir yazının bugün için de geçerli olduğunu bir kez daha hissettim. Ve sizlerle paylaşmak istedim… *** ... Devamını Oku »