Yazar Arşivi: Nüvit Tokdemir

Tükeniş!..

Sonunda becerdiler… Uzun yıllardır tartışma konusu olan… Ancak… Sıraya alıp da bir türlü masaya yatıramadığımız… Eksiğini-gediği bir kenara, sorunlarını, gidişatı konuşamadığımız… Spor gazeteciliğinin tüm değerlerini ayaklar altına aldılar! Bir tükeniş öyküsü yazdılar… Gözümüzün içine baka baka uyguladılar!.. Yazıklar olsun!.. * * * Olay şudur… Rizespor-Başakşehir maçı içinde Emre Belezoğlu’na küfür edilmesiyle başlayan olaylar maçtan sonra sürer… Başakşehir kaptanı Emre ile ... Devamını Oku »

Tehdit!..

Karşı duruşumuz, tavrımız nedendi biliyorsunuz… İnsanlar ayrıştırılmasın, toplum baskı ve tehditle bölünmesin!.. Genç kuşaklar… Çocuklarımız, torunlarımız gelecekleri adına, ortaya çıkacak baskıcı bir tutumdan etkilenmesinler… Özgürce yaşayabilsinler… Uçurtmalarını özgürce maviliklere bıraksınlar diye… Günlerce, aylarca konuştuk, yazdık, sosyal medyada paylaşımlarda bulunduk… İstediğimiz… Demokrasinin gelişmesi; insanların kardeşçe, özgür bir ülkede birbirlerine yan bakmadan yaşayabilmeleriydi!.. “Atı alan Üsküdar’ı geçtiğini” söylerken… YSK “su koyverdi”!.. *** ... Devamını Oku »

İnanın çocuklar!..

Size devletin anayasal hak olarak sözü var… Spor tesisi yaptıracak, en iyi biçimde yararlanmanızı sağlayacak!.. Bizim sözümüz var… Gazeteci olarak, aileleriniz; büyükleriniz… Anneniz-babanız olarak… İyi eğitim alabilmeniz, spor yapabilmeniz için sözümüz var!.. Siyasal iktidarların verdikleri sözün arkasında durmalarını sağlayacak denetimi yapacağımıza… Güzel günler günler görmeniz için doğru kararlar alacağımıza… Size, güneşli, aydınlık yarınlar bırakacağımıza… Sözümüz var!.. *** Bu sözleri anımsadıkça ... Devamını Oku »

Geleceği aydınlatmak!..

Her yeni gün… Yeniden başlamaktır hayata… Sevmek, sevilmek… Güneşi, aydınlığı kucaklamaktır… Yaşam sevincini çoğaltmak… İlk yaz çiçeklerinin renk cümbüşünde doğaya sarılmakla olasıdır… Her yeni gün… Yeni yüzler de getirir yaşamına!.. Nasıl istiyorsan öyle görürsün… Öyleyse… Ne duruyorsun? Koş, atıl, coş!.. Yarınları daha aydınlık kılmak için sen göster kendini… Göster ki… Çocuklarının, torunlarının geleceği kararmasın!.. *** Her şey o tek doğruyu ... Devamını Oku »

Futbolun zirvesinde siyaset!..

Toplaştılar!.. Futbolumuzu… Bugününü, yarınını konuşacaklardı!.. İşin ekonomik boyutuna bakacak; altyapısını irdeleyecek… Yapılması gerekenleri masaya koyarak… Tartışacak; öncelik sırasını belirleyeceklerdi!.. Belki de bir sürpriz yapacak… Aldıkları kararları açıklayacaklardı!… Çünkü o toplantı “2. Futbolun Zirvesi” adını taşıyordu!.. Ne güzel değil mi? İşi ne kadar ciddiye aldığımız daha başka biçimde gösterilemezdi!.. *** Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oradaydı… Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç… Türkiye ... Devamını Oku »

Su kaçıran işler!..

Yıllar yıllar önce… Genç bir spor muhabiri olarak, haber için taşın suyunu sıktığımız; neredeyse attığımız her adımdan haber çıkarmaya çalıştığımız günlerde… Salt maç, yarışma ve basın toplantısı izlemenin ötesinde… Özel haber çıkarma uğraşımız da vardı… Ve bunun için genç gazetecilerin öncelikli uğrak yeri, eski adıyla Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü’ydü. Şimdi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak hizmet veriliyor… Hizmet ... Devamını Oku »

Yıpranma arkadaş?

Kendi düşsel evrenlerinde, tutkulu oldukları takım için umutlar yeşertti onlar… O umutlar büyüdü büyüdü… Bir beklentiye dönüştü… Ne istiyorlardı? Şampiyonluk!.. Bir efsanenin yine, yeniden eski günlerine dönmesi!.. Çok şey mi istiyorlardı? Hayır!.. Geçmişin birikimlerine… Bugünün ekonomik gücü ve harcamalarına bakıldığında… Bulunulan ligin güç dengeleri irdelendiğinde… Hiç kuşkusuz… Hayır!.. Ama takım her nedense… Akıl almaz hatalarla… Gel-gitlerle… Onların beklentilerine yanıt veremiyor… ... Devamını Oku »

Kırık dökük!..

Büyüyen futbol ekonomisi… Tüm ülkelerin federasyonlarının ve kulüp yönetim yapılarının değişimine yol açtı yıllar yıllar önce… Büyümeye koşut öngörüleri olan kulüpler ekonomik yapılarını gelişen koşullara göre oluşturdular… Nasıl, ne zaman ve hangi koşullarda gelişebileceklerini genel kurullarında tartışarak belirlediler; bugün hala aynı duyarlılıkla çalışıyorlar… Şirketleştiler… Her geneel kurulda gelirin de, giderin de hesabını net ortaya koyuyorlar… Zarar olan dönemlerde, nereden kaynaklandığının ... Devamını Oku »

Hayır!..

Ortalık toz duman!.. Yaşamın her alanında, hemen her şey; her adım tartışılır oldu!.. Birinin söylediği söz… Diğerinin yaptığı iş… Beride olanın duruşu-bakışı!.. Farketmiyor… Doğru-yanlış bakılmaksızın… Eleştiriliyor-tepki görüyor… Yaşam karmaşık bir hal alıyor… İnsanların kafası karışıyor!.. Yoksa bu karmaşadan beklentisi olan mı var? Öyleyse eğer… Beklemeksizin… “Karmaşaya HAYIR” deriz!.. *** Tartışmanın hedefi şaştı bu ülkede… Bir söz, bir eylem, bir yanlışı ... Devamını Oku »

Kim egemen?

Bir hafta önceydi… Kısa süre öne yani… Hakem tartıştık bu köşede; kim yönetiyor MHK’yı ve kim sorumlu hakemlerden sorduk!.. Kim yönetiyordu Türk futbolunu gerçekten? Yanıtı çok gecikmedi!.. Alın yazısıymış gibi düştü önümüze… Peş peşe!.. Egemeni gördük!.. Eğitim dahil iyi yönetiyorlar maşallah; Kulüpler Birliği Vakfı bitimsiz savunmada!.. *** Sorun bir haftayı; bir kaç maçı savunmakla geçip gitmiyor ki!.. Alınan sonuçların haftaya ... Devamını Oku »