Yazar Arşivi: Nüvit Tokdemir

KSK için…

“Elimde bir kitap… Karıştırıyorum; anılar bir dizin olarak dökülüyor… Yaşayanlar, yaşadıklarımız… Tarihsel yapının sahipleri… İz bırakanlar… Dile kolay… Karşıyakalı olmak… Karşıyaka’yı bir sevda olarak içine sindirmek… Anlatamazsın! Tarih sana der ki: “Atatürk, İzmir’in Yunanlılardan kurtarılmasından sonraki ilk geceyi, Karşıyaka’da İpekçizade Köşkü’nde geçirdi. Onuruna verilen yemeğe KSK yöneticileri de davetliydi. Kurtuluş savaşı nedeniyle spor faaliyetleri durdurulan kulübün yeniden faaliyete geçirilmesi emrini ... Devamını Oku »

Engelli değil akıllı…

Onlar, bir umudun yaratıcıları… Onlar, engelleri ortadan kaldıran… Onlar, hüznü sevince; tutkuyu aşka dönüştüren… Onlar, “ben” değil, “biz” diyenler… Onlar, akılla kas gücünü buluşturup güce dönüştürenler… Onlar, aynı yürek birliğiyle, aynı inanç ve düşünceyle, hırsla, yeteneklerini birleştirip… Bir ülkeyi ayağa kaldırıp, sevince boğanlar… Hoş geldiniz arkadaşlar! *** Alican Kuruyamaç; trafik kazasında sağ ayağını kaybetmişti. Fatih Karakuş; 5 yaşında elektrik çarpması ... Devamını Oku »

Güzellikler…

Hayata bakın… Sizi aydınlatan yüzüne bakın… İyi bakın… Bakınca güzellikleri göreceksiniz… Örneğin… Ben gibi sportif yaklaşımda; özellikle futbolda… Ne mutlu olduğunuzun sezgisinde olacaksınız… Çünkü, mutluluk sizin için… Göztepe… Altınordu… Altay… Buca… Karşıyaka… Menemen… Liglerine göre çoğalttıkça İzmir…. Yani sonuçta tümü İzmirdir… *** İzmir…. Yani stat yoksunu İzmir… Süper Lig’de Göztepe; TFF 1. Lig’de Altınordu; 2. Lig’de Altay, Buca, Menemen ile ... Devamını Oku »

Çocuklara kıymayın efendiler!

Umudumuz… Geleceğimiz… Aydınlık yarınların güvencesi… Çocuklar… Çocuklarımız… Kıymayın onlara! Bırakın genç yürekler; gelişmekte olan beyinler iyi, güzeli… Sevmeyi, sevilmeyi öğrenerek gelişsin… Yaşamın her alanında kötüyü-kötülüğü; çirkini-çirkinliği… Kin ve nefreti görerek, duyumsayarak büyümesin çocuklar… Bizim çocuklarımız… *** Büyük ozan Nazım Hikmet sesleniyor: “Koşuyor altı yaşında bir oğlan, uçurtması geçiyor ağaçlardan, siz de böyle koşmuştunuz bir zaman. Çocuklara kıymayın efendiler. Bulutlar adam ... Devamını Oku »

Unutulmayacaksınız

Gördünüz mü? Nasıl sevinçli, coşkulu ve şen-şakraktılar! Yaşadıkları mutluluğu afişlerle kent içine astıkları afişlerle günler öncesinden gösterdiler! “Ancak biz yaparız, engelci değil yol açıcıyız” diye caka satanlarla el ele, kol-kola yürüyüp; omuz omuza dayanışma içine girdiler! Ne güzel görüntülerdi öyle? Beş yıldır çektikleri sıkıntıyı… Söyledikleri sözleri… Koca kentin salt oy uğruna “silinmesi”ni… Yatırımdan yoksun bırakılmasını… Stat yapımının dillere dolanıp, yerel ... Devamını Oku »

Mutlu musunuz?

Nasıl mutlu olmaz ki insan? Ulusal takımlar hem futbolda hem basketbolda kazanınca… Ortalık bayram yerine döndü… Umutların yeşermesi herkesi mutlandırdı… Sporla içli-dışlı olanlar sevinç yumağına dönüştü… Sorunlar unutuldu… Ülkenin üzerine çökmüş kara bulutlar dağıldı sanki!.. Bir de, “iyi geldi bu galibiyetler, insanların havası değişti” yorumları var ya!.. “Ne alakası var kardeşim” diyesi geliyor insanın ama… Olsun işte… Ulusal takımlar yendi ... Devamını Oku »

Ağustos fırtınası!..

Ağustos bitimsiz gibi görünen fırtınayla tamamlıyor gidişini… Çoktandır yaşamadığımız; bulunduğunuz-bulunduğumuz yöreye göre değişen… Bir tatlı serinliğin ötesine taşan, üşüten, soğukluk taşıyan bir veda bu! İnsanın içinde geçmişten kalan birikimlere yeni katlar ekleyerek gidiyor üstelik! Sevdiğiniz; birlikte yaşanmışlıklardan izleri derin ustaları alarak gidiyor ya… İçini acıtıyor insanın… Bir burukluk… Bir yalnızlık kalıyor geriye… Türk edebiyatının usta ismi, gelecek kuşağın temsilcisi çocuklarımızın ... Devamını Oku »

Yoksunuz!..

Kurallara dayalı bir oyun olan futbol, saha dışında da ayrı kuralları içeriyor… Oyunu yöneten hakemlerin bir kurulu var… Disiplinsiz davranışlar için ceza kurulu… İtirazları sonuçlandıran bir de “Tahkim Kurulu”… Hepsinin başında ise bildiğiniz gibi… Türkiye Futbol Federasyonu bulunuyor… Yani… Türkiye’de futbolu yöneten bir federasyon ve yöneticileri var… Her sezon için belirlenen, yenilenen kurallar… Sezona adını veren futbolun geçmiş simge isimleri… ... Devamını Oku »

Nerde kalmıştık?

Zor bir dönemdi… Futbolun güzelliklerinin geride kaldığı… Tartışmaların… Hakem yanlışlarının ve yarattığı gerginliklerin tribünlere sıçradığı… Statların gerçek anlamda “arenaya” döndüğü… Yöneticilerin birbirlerine “ağzına geleni” söylediği… Saha kapatmaların, seyircisiz oynatmanın çözüm görüldüğü… Soyunma odası koridorlarının kavga-gürültüden girilemeyecek duruma sokulduğu… Hakem odalarının basılıp; küfürlerin havada uçuştuğu; tekmelendiği… Cezaların takım ve futbolcusuna göre değişim gösterdiği günlerdi… “İyi ki bitti” diyenler çoğunluktaydı! Çünkü onlar… ... Devamını Oku »

Hadi anlat bakalım!..

Gelecek kuşaklara… Çocuklarımıza, torunlarımıza… Yarınımızın güvencesi tüm gençliğe… Sporumuz adına anlatacaklarımız olmalı bizim! Sporun başta erdemlilik… Onur, sevgi, barış, kardeşliği içerdiğini… Bu ilkelerle yapılan “yarışma” olduğunu… Ve bu yarışmayı yöneten, yönlendirenlerin de… Aynı ilkelerle çalıştıklarını… Bu nedenle sporda “fair play”in daha bir anlam kazandığını… Anlatabilmeliyi düşündüğümüz zamanlar, anlar olmalı! *** Doğru bilgiyi… Doğru akımı… Tam zamanında… Akılcı yaklaşımlarla, çocukların algılayacağı ... Devamını Oku »