Yazar Arşivi: Gökmen Küçüktaşdemir

Harekete geç!

Yaşadığımız dünya ile ilgili umutsuzluğa düşüyoruz kimi zaman. Gördüklerimiz ve duyduklarımız, bizi yarın yeniden başlayacak gün için karamsarlığa itebiliyor. Sanırım böyle anlarda motivasyonumuzu kaybetmemek için yeni kaynaklara, yapılan güzel işlere, parlak fikirlere ve bizi anlayabilecek insanlara ihtiyaç duyuyoruz. Ya da sosyal medyadan insanların hayatlarını dikizleyip, kendimizi anlamsız şeylerle oyalayıp sorunları görmezden geliyoruz. Ben daha çok üretmeyi tercih edenlerdenim ama siz ... Devamını Oku »

Uçurtma

Çocukken babamla yaptığımız uçurtmaları çok severdim. Pikniğe gidildiğinde benim görevim altıgen uçurtmamı özgürlüğüne kavuşturmaktı. Tahta çubuklarından tutup uçurtmayı en üst noktaya kaldırır, verilen işaretle ellerimi bırakır, babamın iplerinden tutarak koşmasını izlerdim. İçi havayla dolan renkli hayalim rüzgarın da etkisiyle gökyüzüne yükselirdi. Babam uçurtma bulutlara yaklaştığında ipi bana verirdi. O gün bugündür uçurtmayı düşürmemeye çalışıyorum. Ama bazen düşüyor… Hatalarımızı görmek, yenilenmek ... Devamını Oku »

Reçetede sanat ve Della Miles

Teksaslı bir ailenin 6 çocuğundan en küçüğüydü. Anne- babasından ve çocuk korosundan geçen müzik aşkını bir adım ileriye taşımak, üniversitede eğitim almak için Los Angeles’a taşındı. Uzun yıllar Michael Jackson ve Whitney Houston başta olmak üzere birçok ünlü sanatçının vokalistliğini yaptı. Türkiye’ye sık sık gelen Della Miles’ı sonunda dinleme fırsatı buldum. Geçtiğimiz günlerde Türk tiyatrosuna büyük emeği geçen Suat Taşer’in adını taşıyan Bostanlı’daki sahnede ... Devamını Oku »

Aşka ulaşmak

“Ne varlığa sevinirim Ne yokluğa yerinirim Aşkın ile avunurum Bana seni gerek seni” İzmir Devlet Operası ve Balesi Orkestra ve Korosu, geçtiğimiz gece bu sözlerin sahibi aşık Yunus’a bir kez daha can verdi. 31. Uluslararası İzmir Festivali’nin açılış konserinde, işini aşkla yapan sanatçılardan, aşka ulaşmak için bildiği her şeyden ve tüm benliğinden vazgeçen Yunus’u dinledik. Konserde kemanlar, varlık içinden yokluğa ... Devamını Oku »

Ayna

Bazı vakit insan, “yapması gerekeni” kestiremez. Herkesin doğru dediği, sana eğri gelebilir, mutlu etmeyebilir. İhsan Oktay Anar, “Cenneti görmemiz için gözlerimizi açmamız değil, belki de kapamamız gerekir” derken bir şeyler anlatmak ister. Herkesin yaptığını değil de bazen yapmadığını yapmak derdinizi anlatmak için de bir yol olabilir. *** İşte size üç örnek. İlki “Görünen Adam”… Televizyon kanalları dizi yarışında hala eski sistemi ... Devamını Oku »

Sanal gözlüklerimiz hayırlı olsun

  Çocukluğumdan beri gözlerimle ilgili birtakım sorunlar yaşıyorum. Her şey, uzağı az gören bir çocuk olarak doğmamla başlamış. Düşünün henüz 3 yaşındayken bir gözlüğüm vardı. Ailede de bu sorunu yaşayan başka bireyler olunca bunun bir genetik miras olduğu konusunda inandırıldım. Sonra birileri bana daha çok sol gözüm üzerinde meydana gelen göz problemlerinin aslında soy ağacımızın güzide temsilcilerinden bazılarının başına gelen ... Devamını Oku »

Anadolu’nun gözyaşları

Farkında olmadığımız bir hazineye sahibiz. Biz onun varlığını hissetmedikçe onun güzelliği solmakta, elimizden kayıp gitmekte. 2. Dünya Savaşı’ndan kayıp vermeden sıyrılmışken Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren yapılan tüm birikimler yavaş yavaş eriyor. Biz güç kaybettikçe, çevremizdeki düşmanlar palazlanıyor. O yüzden Rusya sınır dibimize bayrağını dikilebiliyor, ABD düşmanlarımıza dünyanın gözüne soka soka silah yardımı yapabiliyor. Gün geçtikçe güneydoğudaki ateş çemberi büyüyor. Anadolu her ... Devamını Oku »

İyi bir şey yapmak için bekleme

Hayranlarının merakla beklediği Star Wars: Son Jedi filminin ilk fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. 15 Aralık 2017 günü vizyona girecek olan film şu cümlelerle başlıyor, “Nefes al, sadece nefes al ve ulaşmaya çalış…” Nefes, hayatın kaynağı. O yoksa yaşam da yok. Bu evrendeki yolculuğumuz onunla başlıyor ve varmak için ona ihtiyacımız var. Ama önce bunu hissetmemiz ve varacağımız yeri bilmemiz gerekiyor. ... Devamını Oku »

Unutmamak üzerine

Vatan, uğruna canlar verilen ve ocaklar sönen senin özgürlük alanındır… Vatan, evine ekmek götürmek için her sabah yolunu aşındırdığın işyerindir, ter döktüğün fabrikandır, ekip biçtiğin tarlandır, senin vergilerinle kurulan hastanendir, paranı emanet ettiğin bankandır… Vatan, sahip çıkman ve gelecek nesillere aktarman gereken yegane mirasındır… Sen ki doğaya, insanına, tarihine, kültürüne ve kuruluşundan günümüze ülkene kazandırılan varlıklara sahip çıkmazsan, birileri senin ... Devamını Oku »

Hayalin kadarsın

Her zaman hayallerinin peşinden giden çok değer verdiğim bir arkadaşım, bana Semih Yalman‘ı tanıyıp tanımadığımı sordu. Tanımıyordum… “Kimmiş?” dedim, vakit geç olduğu için “Sonra anlatırım, sen Facebook’tan ekle” dedi. Tabii insan gazeteci olunca meraklı da oluyor haliyle. Saate falan bakmadan biraz araştırdım… Zaten Google amca her şeyi ‘tak’ diye önüne seriyor. Okuduklarımdan öğrendiklerimle geçmişe döndüm. *** Bundan 17 yıl önce ... Devamını Oku »