Yazar Arşivi: Tayfur Göçmenoğlu

Yaşam kalitesi endeksi

Büyük kentlerde, büyük ülkelerde yaşayanların sıkça sorguladıkları bir konudur bu: Yaşam kalitesi endeksi. Ve bu endeksi yönlendiren etkenler. Nedir bunlar? Öncelikle sağlıklı olmak. Ekonomik bakımdan güçlü olmak. İyi bir aile ortamı. İyi ve sevilen bir mesleği icra ediyor olmak. Ve en önemlilerinden biri de bizi yönetenlerin yönetim kalitesi. Bu sıralamaya eğitim düzeyi girmiyor. Güzellik çirkinlik girmiyor. *** Baştakiler, kısmen müdahil ... Devamını Oku »

Belediyeyi borçsuz teslim etmek

Cumhuriyet’ten bu yana ülkemizde bir gelenek haline geldi belediyeyi borçlu teslim etmek. Belediye başkanı, seçimi kendisinin kazanmasını garanti etse bile belediyeyi kendine borçlu teslim etmeyi marifet sayıyor. O yüzden başlıyor enkaz edebiyatı. Borç yaması büyüyor, sıkıntılar artıyor, hizmet aksıyor. “Borç yiğidin kamçısıdır” sözüne sığınan gözü pek belediye başkanlarımız da almış başını gidiyor. Ülkenin genel ekonomisi iyi olsa, bu arıza çıkmayacak ... Devamını Oku »

Eflatun Nuri’nin anısına…

Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türk karikatürünün usta çizerlerinden Eflatun Nuri adına bir ortak karikatür yarışması düzenliyor. Eflatun Nuri, 1960, 1970 ve 1980’li yıllara damgasını vurmuş bir çizer. Onun hem çizgideki ustalığı hem kendine özgün mizah anlayışı, karikatür alanında efsane olmuştur. Usta ile uzun soluklu bir mesai arkadaşlığımız oldu. Eflatun Nuri, gazetelerin birinci sayfalarında karikatür yayınlandığı o dönemde Ege ... Devamını Oku »

Romanlar

İzmir 9 Eylül 1922’de kurtulduğunda; önce Rumlar, sonra İngilizler, daha sonra kenti yaktıkları için Ermeniler, gemilere, sandallara doluşup buradan kaçtılar. Onların gitmesiyle İzmir’de bir boşluk doğdu. Şöyle ki: İnsanlar, karınlarını doyuracak lokanta bulamadılar. Çünkü bu lokantaları Ermeniler çalıştırıyordu. Ayakkabılarını tamir edecek kunduracı bulamadılar. Meyhanelerde, gazinolarda müzik dinleyemez oldular. Çünkü bu sektörler Rumların elindeydi. Paralarını yatıracak banka bulamadılar, çünkü banka sektörü ... Devamını Oku »

İzmir Türkçesi

Cem Yılmaz’ı yormayan adam Emrah Kocaoğlu (37), aslen Rizeli. Kuaför. Bir şekilde İzmir’e yerleşmiş. Mesleğini burada sürdürürken; Düşler Tiyatrosu’nu yöneten Tekin Oğuz’dan drama eğitimi almış. Bu sayede TRT 1’de yayınlanan “Yeşil Deniz”, Kanal D’de yayınlanan “Kalbim Ege’de Kaldı” dizilerinin yanı sıra “Bizim Küçük Günahlarımız” ve “Kumpas” adlı sinema filmlerinde rol almış. Fotoğrafları, bu nedenle gazetelerde yayınlanınca, Emrah Kocaoğlu’nun, ünlü komedyen ... Devamını Oku »

12 Eylül algısı

Bugün 12 Eylül İhtilali’nin 27. Yıldönümü… O günleri hatırlayalım: Ülke, sağ-sol diye ikiye bölünmüş, her gün gençler birbirini öldürüyor. Koalisyon hükumetleri, duruma hakim değil. Türkiye, tam bir kaos içindeyken Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve kuvvet komutanları, hükumete bir uyarı mektubu gönderiyor. Süleyman Demirel, çaresiz; ülke genelinde sıkı yönetim ilanına karar veriyor ve ülkedeki anarşinin üstesinden gelme görevi orduya ... Devamını Oku »

Başarının fotoğrafı

Öğretmenlerimiz, toplumun omurgasını teşkil eder. Onların iyi yetiştirdiği genç nesil, bu ülkenin sağlam geleceğini oluşturur. Toplumun hep sahip çıktığı, ama ülkeyi yönetenlerin zaman zaman hor gördükleri bu değerli ve saygıdeğer insanların; çoğu kere reklamını yapmadan gerçekleştirdikleri başarılar, göğüs kabartıcıdır. Bu başarılara bir örnek vermeye çalışacağım: Gaziemir Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu, 1999 yılında inşa edildi ve o yıl eğitim öğrenime açıldı. ... Devamını Oku »

6-7 Eylül olayları

O yılları yaşayanlar iyi bilir. 6-7 Eylül olayları, Cumhuriyet tarihimizin en talihsiz örneklerinden biridir. Yıl 1955. Kıbrıs görüşmeleri bir türlü sonuçlanmıyordu. Halk bezgindi. Sahibi Sedat Simavi, aslen Kıbrıslı olduğu için Hürriyet Gazetesi, topluma ve iktidara durmadan gaz vermeye çalışıyordu ama nafile. Adnan Menderes, bu durum karşısında; Hürriyet Gazetesi Yazıişleri Müdürü avukat-gazeteci Hikmet Bil’e “Kıbrıs Türktür Cemiyeti”ni kurdurdu. Bil, Kamil Önal ... Devamını Oku »

Şakir Süter

Bergama Belediyesi, yıllardır güzel bir vefa örneği gösteriyor ve ilçesinde doğup büyüyen, Türk basınının örnek insanlarından Şakir Süter anısına basın yarışması düzenliyor. Bu yarışma, elbette İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklığında gerçekleşiyor. Ortaya güzel çalışmaların çıkmasına vesile olunuyor. 2007 yılında çok genç yaşta (57) kaybettiğimiz Şakir Süter’le Tercüman Gazetesi’nde uzun yıllar birlikte çalıştık. Akşam Gazetesi’nde başladığı meslek yaşamını burada köşe yazarı olarak ... Devamını Oku »

İzmir ne zaman dinlenecek?

Bu kentte doğup büyüdüyseniz ve yaşınız da biraz ilerlemişse; hatırladığınız ve gözlediğiniz en belirgin şeyin, İzmir’in devamlı bir şantiye görünümünü korumuş olmasıdır. İzmir büyüyor, tamam. İzmir gelişiyor, tamam. Ama bu hep ayakta oluşu, hep bir yerlerin kazılıp bir yerlerin yıkılması, bir yerlerin yerine bir yenilerinin yapılması yok mu, haklı olarak “Şu İzmir’i biraz dinlendirin” diyor insan. Her yapılanın bir hizmet ... Devamını Oku »