Yazar Arşivi: Tayfur Göçmenoğlu

Şakir Süter

Bergama Belediyesi, yıllardır güzel bir vefa örneği gösteriyor ve ilçesinde doğup büyüyen, Türk basınının örnek insanlarından Şakir Süter anısına basın yarışması düzenliyor. Bu yarışma, elbette İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklığında gerçekleşiyor. Ortaya güzel çalışmaların çıkmasına vesile olunuyor. 2007 yılında çok genç yaşta (57) kaybettiğimiz Şakir Süter’le Tercüman Gazetesi’nde uzun yıllar birlikte çalıştık. Akşam Gazetesi’nde başladığı meslek yaşamını burada köşe yazarı olarak ... Devamını Oku »

İzmir ne zaman dinlenecek?

Bu kentte doğup büyüdüyseniz ve yaşınız da biraz ilerlemişse; hatırladığınız ve gözlediğiniz en belirgin şeyin, İzmir’in devamlı bir şantiye görünümünü korumuş olmasıdır. İzmir büyüyor, tamam. İzmir gelişiyor, tamam. Ama bu hep ayakta oluşu, hep bir yerlerin kazılıp bir yerlerin yıkılması, bir yerlerin yerine bir yenilerinin yapılması yok mu, haklı olarak “Şu İzmir’i biraz dinlendirin” diyor insan. Her yapılanın bir hizmet ... Devamını Oku »

Tütüne veda

Bu yazı tütüne övgü yazısı değildir. Ama bir özlem temasının işlendiği söylenebilir. Bir zamanlar İzmir, tütün kokardı. Her tarafta tütün mağazaları, o mağazalarda çalışan insanlar. Tütün tarlaları uzayıp giderdi ovalarda. Tütün bir tarımdı, bir ekonomiydi, bir istihdam kaynağı idi. Çoğu Egeli 500 bin aile, tütün üreterek hayatını sürdürürdü. Türkiye, tütün ihracatında ve sigara üretiminde lider ülkelerden biriydi. Ülkenin nüfusu 20 ... Devamını Oku »

Emlak vergisi zulme dönüştü

Özellikle kıyı belediyelerde emlak vergisi, insaf sınırlarını aşacak ölçüde artırılıyor. Bununla ilgili ciddi yakınmalar var. Belediyeler, geçmiş dönemden sarkan borçları ve kendi dönemlerinde oluşan bütçe açıklarını, emlak vergisini artırarak ört bas etmeye çalışıyorlar. Urla’nın bazı bölgelerinde 24 kat artırılan vergi uygulamaları var. 2018-2021 dönemini kapsayan yeni emlak vergisi listeleri, muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. Enflasyon yüzde 10’larda seyrederken; emlak vergisinin 24 kat ... Devamını Oku »

Deniz Gezmiş ve bir anekdot

Deniz Gezmiş’in ölüm yıldönümlerinde; onun, dönemin İçişleri Bakanı Haldun Menteşeoğlu ile çekilen fotoğrafını yayınlamak, bir kısım medyanın adeta alışkanlığı haline gelmişti. 1980’li yıllarda Bulvar Gazetesi’nde çalışıyorum. Yine böyle bir yıldönümünde yayınlanan yorumlarla ilgili bir yazı yazdım. Çünkü bir gazetede, aynı fotoğrafın altında, Menteşeoğlu’na ithafen, “Getirin bu adamı bana” ifadesi yer alıyordu. Artık herkes, dilediğini yazacak duruma gelmişti. Bunun doğruluk derecesi ... Devamını Oku »

Meyhanenin moderni olmaz

Meyhane bir Balkan ve Anadolu kültürüdür. Meyhanede Yunan izleri daha çoktur. Uzun yıllar, bu kültürü benzer güzelliklerle yaşadık. Meyhanenin özel mezesi, özel adabı, özel müziği oldu. Meyhanede kurulan dostluklar, ölümsüzleşti. Efsane meyhaneciler geçti bu dünyadan. Sidik Ali gibi, Kulüp Orhan gibi, Kokoreççi Necmi, Kırıkçatal Nihat gibi… Tilkilik, Alsancak’taki Bornova Sokağı, Basmane, Tepecik, meyhaneden geçilmezdi. Basmane’de Mürselpaşa Caddesi girişinde derme çatma ... Devamını Oku »

İzmir trafiği

İzmir trafiği hakkında ahkam kesmek kolay. “İyi” ya da “kötü” dersiniz olur biter. Ama teşhisi koymakta zorlanırsınız. Çünkü “iyi görüntü” vermeyen İzmir trafiğinin temel sorunu teşhiste yaşanan yanlışlardır. 5 bin yıllık bir kentin kemikleşmiş bir iskelet yapısı var. Altyapıda, hizmetin pratik ve hızlı olmayışındaki sıkıntı da bu yapıdan kaynaklanır. İstanbul, 40 yıl önce yaşamaya başlamışsa, biz İzmir’de 20 yıldır aynı ... Devamını Oku »

Güzel bir gelenekti

Evet… Güzel bir gelenekti. Başlatan da yanılmıyorsam Adnan Menderes’ti. Menderes, İzmir’e ne zaman gelse, basın kuruluşlarını ve örgütlerini mutlaka ziyaret ederdi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni derme çatma binasında ziyareti, cemiyetimizin şimdiki güzel binasına kavuşmasına önemli bir vesile olmuştur. Burada Aliotti ailesi tarafından yaptırılan ve sonra CHP’nin malı olan binanın uygun ödeme koşullarıyla İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne devri, böyle bir ziyaretin eseridir. Süleyman ... Devamını Oku »

Otobüsle seyahat keyfi(!)

İstanbul’a otobüsle gideceğimiz tuttu. Kamil Koç’la… Hani şu Google’da bile “hayatı boyunca boğazından haram lokma geçmediği” tescillenen Kamil Koç’un 1926’da kurduğu otobüs firmasıyla. Mola verileceğini umduğumuz bazı noktalardan sipariş aldığımız için katlandığımız bu yolculuğun düş kırıklığıyla sonuçlandığını söylemek zorundayım. Türkiye’nin sayılı otobüs firmalarından biri olan Kamil Koç, artık bir Yahudi sermayesine ait. Geleneksel hiçbir güzelliği saklamamışlar görüntüsü veriyorlar. “Mola vereceğiz” ... Devamını Oku »

Silahlara veda zamanı

Türkiye’de her iki evden birinde silah var ve bunların yüzde 85’i ruhsatsız. Neden bu kadar silaha meraklıyız? Bir ülkede sürekli güven sorunu yaşanırsa, sürekli terör varsa ve sürekli olarak darbe senaryoları yazılıyorsa sonunda olacağı budur. İnsanlar, kendilerini koruma içgüdüsü ile silahlanmayı yeğliyorlar ki, Türkiye, silah yoğunluğu bakımından Avrupa’nın çok önünde ve tam bir orta doğu ülkesi tablosu çiziyor. 12 Eylül ... Devamını Oku »