Yazar Arşivi: Tayfur Göçmenoğlu

Bir vali eşi

İzmir valilerinin çoğunu mesleğe başladığım 1961 yılından beri, bire bir tanıyorum. Hüseyin Öğütçen’i, en çok da Namık Kemal Şentürk’ü, Nazmi Çekgelci’yi ve Kutlu Aktaş’ı çok daha yakından tanıma imkanı buldum. Hepsi de İzmir’e gönülden hizmet ettiler. Çoğunun eşlerini görmedik bile. Ama İhsan Şentürk, Tülay Aktaş, hep eşlerinin yanındaydılar ve sadece bir figür olarak değil, onların hizmet çarkında bizzat yer alarak. ... Devamını Oku »

Bir bu eksikti

Anadolu insanının icadı bitmez. İşte size bir yenisi: Devlet, özürlü çocuklar için, ailenin durumuna bağlı olarak maaş bağlıyor. Bir ailede iki çocuk varsa iki çocuk için, üç çocuk varsa üç çocuk için. Ve bu, böyle sürüp gidiyor. İşte burada vahamet başlıyor. Gelen haberler, o bölgelerde bu gerçekle iç içe yaşayanların anlattıkları insanın aklının havsalasının alamadığı boyutlara varıyor. Bazı aileler, inadına ... Devamını Oku »

Makam aracı mı hizmet aracı mı?

Türkiye’de 125 bin makam aracı varmış. Bu sayı, nüfusu bizden daha çok olan Japonya’da 10 bin. Verilerin çok eski olduğunu sanıyorum. Türkiye’de bugün 200 bin makam aracı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Makam aracı tanımı, 1980’li yıllara aittir ve tabii Özal döneminde başlatılmıştır. O yıllardan önce hizmet aracı tanımı vardı ve gerçekten araç sayısı çok azdı. Şimdi nasıl oldu da, sayı böylesine ... Devamını Oku »

Anlatamadıklarım

Geçtiğimiz hafta, İzmir Radyosu’ndan Esra Eren’in konuğu oldum. Buca’daki çocukluğumu, gençliğimi ve tabii bu süreçte radyo ile tanışmamı anlattım. Benim yaşımdakilerin radyo anıları, yarım saate sığmaz. Bir şeyler anlattım ama çok şeyi de anlatamadım. Vakit bulamadığımdan. Radyo ile henüz 12 yaşında sokağımızın başında bulunan Kadri Özden’e ait kahvehaneden saat 15.00-16.00 sularında plak çalınarak gerçekleştirilen müzik yayınını dinleyerek tanıştım. Zeki Müren’in ... Devamını Oku »

İzmir’de denize girer miyiz?

İzmir Körfezi’nde kirliliğin farkına; 1970’li yılların başlarında varıldı ve o yıla kadar cümle cemaat denize girilen İnciraltı plajları kapatıldı. Sonraki yıllarda Kilizman’da irili ufaklı plajlar açıldı. Zaman içinde kirlilik, onları da vurdu ve körfez, denize girmek isteyenler için hayal deryası haline geldi. Körfezin ciddi olarak kirlendiğinin farkındalığı sürüp giderken; ilk tedbirler de 1980’li yıllarda alınmaya başlandı ve dönemin İzmir Büyükşehir ... Devamını Oku »

İzmirli olmanın ayrıcalığı

İzmirli olmanın bir ayrı güzelliği ve keyfi var. Onuru, gururu, rahatlığı, zenginliği, özgürlüğü var. Biz de günlük yaşamın zorluklarını göğüslüyoruz, biz de zaman zaman hayata isyan ediyoruz ama çözüme o kadar kolay ulaşıyoruz ki. İzmir’i özel yapan bu yapı, bugünün eseri değildir. Yıllar ötesine uzanır. Kimine göre “Gavur İzmir” damgası yediğimiz yıllara. İzmir, sadece bir Batılı kent değil, aynı zamanda ... Devamını Oku »

Şoför Nebahat’lar geliyor

1960’lı yılların başlarında Türk Sineması’nın renkli bir film kahramanı vardı: Şoför Nebahat. Senaryosunu Atilla İlhan Yazmış, yönetmenliğini de Metin Erksan üstlenmişti. Sezer Sezin, bu filmde Şoför Nebahat karakterini canlandırmış, çok da tutulmuştu. Sonraları ki yaklaşık 10 yıl sonra Fatma Girik, bu isimle bir film çevirmiş, o da gişe rekorları kırmayı başarmıştı. “Şoför Nebahat” günümüzün pek hatırlanan bir kahramanı değil ama ... Devamını Oku »

ESHOT

Bilmeyenler vardır diye söyleyeyim; ESHOT’un açılımı şöyle: Elektrik Su Havagazı Otobüs Tramvay. Kurumun 71 yıllık geçmişi var. O yıldan sonra uzun bir süre ESHOT, kentin elektriğini dağıttı, suyunu temin etti, havagazı tevzi etti, otobüs ve tramvay çalıştırdı. Ama kurulduğundan bu yana da kimseye yaranamadı. ESHOT’un ve bu gibi kuruluşların fıtratında var. Geniş kitlelere hizmet götürüyorsan ve sunduğun hizmetin bir kalite ... Devamını Oku »

Manisa, göç almıyor, veriyor

Türkiye’nin Batı illeri genelde göç alır, aksine göç vermez. Bu, işin fıtratında var. Ama söz konusu Manisa olunca durum değişiyor. Manisa, Ege’nin en çok göç veren belki de tek kenti. Buca’da doğup büyüdüğüm için bilirim. Yaklaşık 650 bin nüfuslu bu ilçenin demografik yapısında son yıllarda Manisalıların çok önemli bir yeri var. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak geçtiğimiz günlerde Manisa ... Devamını Oku »

İzmir milletvekillerini ne kadar tanıyoruz?

Önce İzmir milletvekillerinin kimler olduğunu hatırlayalım: 1. Bölge Milletvekilleri: CHP: Selin Seyrek Böke, Musa Çam, Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Özcan Purçu, Ali Yiğit, Murat Bakan. AKP: Binali Yıldırım, Mahmut Atilla Kaya, Hüseyin Kocabıyık, Necip Kalkan. MHP: Oktay Vural. HDP: Ertuğrul Kürkçü. 2. Bölge Milletvekilleri: CHP: Zeynep Altıok Akatlı, Kemal Kılıçdaroğlu, Zekeriya Temizel, Mustafa Balbay, Atilla Sertel, Kamil Okyay Sındır. AKP: ... Devamını Oku »