Yazar Arşivi: Tayfur Göçmenoğlu

Bürokratik kızak

Bürokraside siyaset bazen ağır basar ve sonra da beğenmeyeceğiniz tablolar sunar. Bunların en ünlenmişi “kızak” uygulamasıdır. Siyaseten iktidar olanlar, bir önceki rakip siyasetin bürokratları ile çalışmak istemezler. Ki o bürokratlar, aslında yeni düzene de ayak uydurmaya hazırdır. Ki o bürokratlar, hizmet aşkıyla doludur. Ki o bürokratlar, kolay yetişmemiş birer kalite sembolüdür. Ama bir önceki siyasi iradeyle çalışmışlarsa, o siyasi iradeye ... Devamını Oku »

Buca Belediyesi, ateşle oynuyor

Buca’da yaklaşık 37 bin konuta, önümüzdeki günlerde pancur cezası yağacak. Aslında böyle bir ceza uygulaması başladı bile. Öyle az buz değil, en düşüğü 600 liradan başlayarak, 6-7 bin liraya kadar yükselen tarifeden cezaların evrakları hazırlanmaya başladı bile. İzmir, Akdeniz kenti. Özellikle yaz aylarında evlere vuran güneş, içerisini seraya çeviriyor. Pancur, bunun için gerekli. Zaten Buca’da evlerin yaklaşık yüzde 70’inde şu ... Devamını Oku »

Demokrasi ve İzmir …

Ulu Önder Atatürk, ülkeye demokrasi gelmesini gerçekten istiyordu ve Türkiye’nin bu konuda Avrupa ülkelerinden geri kalması onu rahatsız etmişti. İlk denemeyi 1924 yılında Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy ve Rauf Orbay gibi silah arkadaşlarına “Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası”nı kurdurarak yaptı Gazi. Ama umduğunu bulamadı. Ülkede ne kadar gerici varsa bu partinin etrafından toplandı. Şeyh Sait İsyanı çıkınca da parti kapatıldı. Parti ... Devamını Oku »

Taş plak

Müziği seviyorsanız, plaklarla tanışıklığınız da olmalıdır. Bugünün kuşaklarına anlatmak yine de zor ama, bir zamanlar plaklar vardı. Yaklaşık 30 cm. genişliğinde, ebonit isimli bir maddeden yapılan ve kırılganlığı çok yüksek olan bu plaklar, 1890’dan 1960’lı yılların başına kadar kullanıldı. Biz, bunlara taş plak diyorduk. Taş gibi ağırdılar ve dakikada 78.26 devir yaptıkları için de ya gramofonlarda ya da bu devir ... Devamını Oku »

Bir vali eşi

İzmir valilerinin çoğunu mesleğe başladığım 1961 yılından beri, bire bir tanıyorum. Hüseyin Öğütçen’i, en çok da Namık Kemal Şentürk’ü, Nazmi Çekgelci’yi ve Kutlu Aktaş’ı çok daha yakından tanıma imkanı buldum. Hepsi de İzmir’e gönülden hizmet ettiler. Çoğunun eşlerini görmedik bile. Ama İhsan Şentürk, Tülay Aktaş, hep eşlerinin yanındaydılar ve sadece bir figür olarak değil, onların hizmet çarkında bizzat yer alarak. ... Devamını Oku »

Bir bu eksikti

Anadolu insanının icadı bitmez. İşte size bir yenisi: Devlet, özürlü çocuklar için, ailenin durumuna bağlı olarak maaş bağlıyor. Bir ailede iki çocuk varsa iki çocuk için, üç çocuk varsa üç çocuk için. Ve bu, böyle sürüp gidiyor. İşte burada vahamet başlıyor. Gelen haberler, o bölgelerde bu gerçekle iç içe yaşayanların anlattıkları insanın aklının havsalasının alamadığı boyutlara varıyor. Bazı aileler, inadına ... Devamını Oku »

Makam aracı mı hizmet aracı mı?

Türkiye’de 125 bin makam aracı varmış. Bu sayı, nüfusu bizden daha çok olan Japonya’da 10 bin. Verilerin çok eski olduğunu sanıyorum. Türkiye’de bugün 200 bin makam aracı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Makam aracı tanımı, 1980’li yıllara aittir ve tabii Özal döneminde başlatılmıştır. O yıllardan önce hizmet aracı tanımı vardı ve gerçekten araç sayısı çok azdı. Şimdi nasıl oldu da, sayı böylesine ... Devamını Oku »

Anlatamadıklarım

Geçtiğimiz hafta, İzmir Radyosu’ndan Esra Eren’in konuğu oldum. Buca’daki çocukluğumu, gençliğimi ve tabii bu süreçte radyo ile tanışmamı anlattım. Benim yaşımdakilerin radyo anıları, yarım saate sığmaz. Bir şeyler anlattım ama çok şeyi de anlatamadım. Vakit bulamadığımdan. Radyo ile henüz 12 yaşında sokağımızın başında bulunan Kadri Özden’e ait kahvehaneden saat 15.00-16.00 sularında plak çalınarak gerçekleştirilen müzik yayınını dinleyerek tanıştım. Zeki Müren’in ... Devamını Oku »

İzmir’de denize girer miyiz?

İzmir Körfezi’nde kirliliğin farkına; 1970’li yılların başlarında varıldı ve o yıla kadar cümle cemaat denize girilen İnciraltı plajları kapatıldı. Sonraki yıllarda Kilizman’da irili ufaklı plajlar açıldı. Zaman içinde kirlilik, onları da vurdu ve körfez, denize girmek isteyenler için hayal deryası haline geldi. Körfezin ciddi olarak kirlendiğinin farkındalığı sürüp giderken; ilk tedbirler de 1980’li yıllarda alınmaya başlandı ve dönemin İzmir Büyükşehir ... Devamını Oku »

İzmirli olmanın ayrıcalığı

İzmirli olmanın bir ayrı güzelliği ve keyfi var. Onuru, gururu, rahatlığı, zenginliği, özgürlüğü var. Biz de günlük yaşamın zorluklarını göğüslüyoruz, biz de zaman zaman hayata isyan ediyoruz ama çözüme o kadar kolay ulaşıyoruz ki. İzmir’i özel yapan bu yapı, bugünün eseri değildir. Yıllar ötesine uzanır. Kimine göre “Gavur İzmir” damgası yediğimiz yıllara. İzmir, sadece bir Batılı kent değil, aynı zamanda ... Devamını Oku »